Arama motoru optimizasyonu yani SEO hakkında yazılmış makaleler, SEO teknikleri ve güncel SEO haberlerinin hepsi burada.

50 Farklı Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Kaynağı

50 Farklı Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Kaynağı

Biz de durmadık ve sizler için web sitenizin backlink alması gereken 50 adet popüler ve son derece faydalı kaynakları sizler için listeledik. Bu kaynaklardan backlink almanız emin olun işinize fazlasıyla yarayacak ve dahası karma bir liste olduğundan herhangi bir negatif etkisi olma ihtimali de söz konusu değil.

Web Sitesi Açacaklara Tavsiyeler

Yeni Site Açacaklar İçin Optimizasyonda Öncelikler Listesi

Google aramalarında ilk haftalardan ilk sayfadaki yerinizi garantileyecek olmasa da, yeni bir web sitesi açarken uzun vadede arzu ettiğiniz başarıya ulaşmanızı sağlayacak ve zamanla etkisi daha da kuvvetlenecek bazı temel SEO uygulamalarına dikkat etmelisiniz. Yeni site açacakların optimizasyona dair üzerinde durması gereken tüm uygulamaları basit birkaç cümleyle özetlemek mümkün olmasa da, bahsedeceğimiz konular işin temelini oluşturmakta ve tabiri caizse bina da bu temel üzerine oturtulmakta. Başarılı olma şansını arttırmak için sitenin yayın hayatına başlayacağı ilk günden itibaren bazı konulara özellikle dikkat etmelisiniz ki, ilerleyen aylarca vereceğiniz emeğin ve harcayacağınız zamanın karşılığını alabilin.

URL Haritanız, Anahtar Kelimeler ve İçeriğiniz Arasındaki Etkileşim

Ziyaretçi kitlenizin ilgi alanlarını belirlemek, dolayısıyla bu internet kullanıcılarının ilgilendiği içeriğe ulaşmak için hangi arama alışkanlıklarına sahip olduğunu belirlemek ilk adım. Domain konusundaki nihai kararınızın arından sitenizin URL haritasını, hedef kitlenizi oluşturan kullanıcıların aramalarda kullandığı anahtar kelimelere endekslemek önceliğiniz olmalı, bu aşamanın ardından hedef anahtar kelimelerinize göre içerik inşasıyla ve sayfa açıklamalarıyla ilgilenmelisiniz. URL, hedef anahtar kelimelerin belirlenmesi, sayfa başlıkları ve açıklamaları olmak üzere bu dört temel unsura dikkat ettiğiniz takdirde ilerleyen süreçte gerçekleştirilecek SEO çalışmalarının etkisini maksimize edebilirsiniz.

Hayata geçirdiğiniz projenizin arama sonuçlarındaki yerini her ay biraz daha yukarı taşımak için hedef anahtar kelimelerinizi belirlemek, bu kelimeler üzerinden dur durak bilmeksizin dışarıdan link almanız anlamına gelmez. Sitenizin URL haritasıyla belirlediğiniz anahtar kelimeler arasında bir etkileşim, uyum olmadığı müddetçe bu gibi dışarıdan alınan linkler boşa kürek çekmenin ötesinden beklediğiniz yararı sağlamayabilir ve hatta sıralama sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Site Haritanızla Uyumlu İçeriğin Niteliği

Anahtar kelimelerinizin geçtiği sayfalar oluşturarak URL haritanızın senkronunu sağlamak ile sayfalarınızın içeriğini hedef anahtar kelimelerinize odaklı, SEO uyumlu içerik haline dönüştürmek biri diğerinden sonra yapılabilecek iki ayrı işlem değil; bir bütün olarak bir arada yürütülmesi gereken optimizasyon çalışmalarıdır. Dolayısıyla sayfaları oluştururken kullanacağınız tüm içeriğin, hedeflenen anahtar kelimeyi odağa alması gerekir. Burada kast ettiğimiz ise kesinlikle sayfada bu kelimelerin kaç defa kullanıldığı değil, bu kelimeleri kullanarak arama yapan internet kullanıcısının neye ulaşmaya çalıştığını anlamak demektir. Zira ilgili anahtar kelimeyle yapılan aramada, seo uyumlu web siteniz üst sıralarda çıksa ve kullanıcı tarafından tıklansa dahi, kazandığınız bu trafik ancak internet kullanıcısı aradığını bulduğu takdirde size kazanç olarak geri dönecektir. Dolayısıyla URL haritanızı oluştururken sayfa içeriğinin niteliğini düşünmeniz ve bunun bir bütün olduğunu anlamanız, sayfa içeriklerinizin de gerçek anlamda kullanıcı dostu olmasını sağlayacaktır. Tabi içeriğin özgün olması gerektiğinden bahsetmeye bile gerek yok…

Erişilebilirlik ve Hosting

Sayfalarınızın başta Google Arama Motoru olmak üzere tüm arama motorları ve dahası tablet, akıllı telefon gibi tüm cihazlar üzerinden erişilebilir olduğunu test edin. Chrome, Opera, Firefox gibi tarayıcılar üzerinden sayfalarınıza erişen kullanıcıların sitenizi nasıl görüntülediğini bilmelisiniz. Aynı şekilde akıllı telefonlar üzerinden gelen ziyaretçilerin sayfa bileşenlerini eksiksiz, problemsiz ve kolayca görüntülemesi de mobil internet kullanıcıların sayfayı büyütüp küçültmeden, sürekli sağa sola kaydırmadan içeriği rahatça görüntülemesi açısından önemli. Google hız testiyse sayfalarınızın her yerden aynı hızla görüntülendiğinden emin olmanızı sağlar ki, algoritmanın sayfa görüntüleme hızını genel değerlendirmede bir hayli ciddiye aldığını unutmayın. Burada seçeceğiniz hosting önemi çıkmakta, birkaç liranın hesabını yapmaksızın erişim hızı, kesintisiz servis hizmeti ve şüphesiz güvenlik açısından size “en fazlasını” sunan hosting firmasıyla çalışmanız önerilir.

Rakibinizin Popüler Sayfaları SEO Çalışmalarınıza Yol Gösterebilir

Rakibinizin Popüler Sayfaları SEO Çalışmalarınıza Yol Gösterebilir

Rakip sitelerin en çok trafik sağlayan ve aynı zamanda sizin de hedefiniz olan anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer alan sayfalarından kendi SEO çalışmalarınızda fayda sağlamak, ilk bakışta kulağa hayal etmesi hoş olmasına karşın irrasyonelmiş gibi gelebilir. Ne var ki, rakiplerinizin başarıya giden basamakları hangi yöntemle çıktığını biliyorsanız hedeflerinize ulaşmak için neden siz de aynı yöntemi kullanmayasınız ki?

Popüler Sayfaların Link Şeması

Rakiplerinizin en yoğun trafiğe ev sahipliği yapan sayfalarının bu popülerliği yakalamasında linklerin hatırı sayılır katkısı olduğunu unutmadan, bu başarıyı elde etmelerini sağlayan linklerin nitelik ve niceliklerine göz atmanız kendi SEO çalışmalarınızın yönünü tayin etmede faydalı olacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok araç bulunurken bu araçların piyasaya yeni çıkmış olanları ve ücretsiz, sınırsız kullanım vaat edenlerine temkinli yaklaşmanızda fayda var. Zira unutmamalısınız ki, tam sürüm kullanım için webmaster ve site sitelerinin Moz, Ahrefs, Majestic gibi araçlara para ödemesinin bir nedeni var.

İncelemek istediğiniz herhangi bir sayfanın veya doğrudan kaynak domainin Google gözünde neden yüksek güvenilirliğe sahip olduğunu öğrenmekte kullanacağınız aracın güvenilirliği, elde edeceğiniz sonuçtan faydalanarak kendi sayfalarınızın yükselmesini sağlayacak SEO planınızın başarıya ulaşmasında etkilidir. Burada belirtmekte fayda var ki, bu tür araçlarla rakiplerinizin popüler sayfalarının linkleri hakkında bilgi edinmeniz; sizin de aynı kaynaklardan ve birebir aynı anahtar kelimeleri aracı kılarak aynı sayıda link almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zira bunu yapmanızı önermiyor, aksine rakiplerinizin kaynak link kullanımı hakkında nasıl bir strateji izlediğiniz anladıktan sonra kendi stratejinizi benzer anlayışla inşa etmenizi öneriyoruz. Taklitçilikten ziyade amacınız; işin mantığını kavramak ve izlenen yol haritasına göre kendi SEO stratejinizi oluşturmak.

Sosyal Paylaşımların Etkisi ve Geri Bildirim Verileri

Rakiplerinizle ilgili analize başladığınızda fark edeceğiniz ilk şey popüler sayfalarının link inşasına dair şemaysa ikincisi sosyal paylaşımlarda da bu sitelerle ilişkilendirilen sosyal medya hesapları ve bu hesaplar üzerinden yapılan paylaşımlar olacaktır. Tıpkı arama sonuçlarında olduğu gibi sosyal mecralardaki paylaşımları da yoğun ilgi gören bir veya birkaç rakibiniz varsa kesinlikle her şeyi olmasa da, yapması gerekenlerin büyük bölümünü doğru yapıyor demektir. Tabi burada sosyal medyada popülermiş gibi görünmek adına parayla takipçi satın alanlardan uzak durmanız gerektiğini tekrar hatırlatmakta yarar var. Facebook ya da Twitter’daki sosyal medya hesaplarına bakıldığında binlerce ve belki on binlerce takipçisi olmasına karşın yaptığı paylaşımları anca birkaç beğeni alanların SEO çalışmalarını incelemek için uğraşmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Sizin de aynı stratejiyi izlemeniz durumunda herhangi bir fayda sağlayamayacağınız ancak göstermelik, kalabalıkmış gibi görünen bir sosyal medya hesabından başka bir şeye sahip olamayacağınız aşikâr.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar yoğun ilgi gören ve beğeninin ötesinden kullanıcıların zaman ayırarak, paylaşımlara yorum yazdığı durumlardaysa mutlaka rakiplerinizin bu başarıya nasıl sahip olduğunu incelemelisiniz. Çünkü herhangi bir sosyal medya paylaşımını beğenmek ile paylaşım hakkında yorum yazmak arasında fark vardır ve bildiğiniz üzere asıl zor olan, sosyal medya kullanıcılarını yorum yazmaya ikna etmektedir. Bunu gönüllü yapmaları kesinlikle rakibinizin sosyal medya yönetimi konusunda becerili olduğuna işaret eder.

Benzer şekilde bu incelemeyle rakiplerinizin neyi paylaşıyorsa aynı paylaşımları yapmayı değil, sosyal medya yönetimi konusunda takip ettiği stratejiyi kavramaya çalışmalısınız. Bu paylaşımlara yazılan yorumlar, firmaların müşteri memnuniyetini öğrenmek için anket firmalara para verecek kadar önem arz eden ve üstelik tamamen bedava olan çok değerli geri bildirimlerdir. Memnuniyetsizliğini dile getirenlerden beğenisini ifade edenlere, kullanıcıların paylaşımlar hakkında ne düşündüğünü öğrenmeniz kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapacağınız paylaşımlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair somut bilgi anlamına gelir.

Site içi Linkleri Ne Kadar Önemsemeliyiz?

Site içi Linkleri Ne Kadar Önemsemeliyiz?

SEO dünyasındaki en heyecan verici konu olmasa da internal yani iç linkler mutlaka doğru düzgün yapmanız gereken ve hataların canınızı sıkan, süreç ilerledikçe link sayısı arttığından daha da karmaşık bir problem yumağına dönüşen bir konu.  Kısaca bir web sitesinde yer alan ve hedefi aynı web sitesindeki farklı bir sayfa olan internal linklerin temel amacı; site ziyaretçisi görüntülemekte olduğu sayfadan site içindeki farklı bir içeriğe yönlendirmek suretiyle sitede harcadığı zamanı uzatmaktır. Bunun somut faydayı ise sitenin yayın gayesine bağlı olarak farklı sayfalarda daha fazla reklam görüntülemesi, tıklaması elde etmek veya farklı sayfalardaki ürünlerin incelenmesiyle ürün satın almaya ikna etmektir. Tabi, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve blog sayfalarını bir kenara bırakırsak…

İç Linklerin Kullanımına Bağlı Problemler

Site içi linkler, site ziyaretçisinin ilgilendiği konuya dair daha fazla bilgi almasını sağlamak ve görüntülediği içeriğin yazılmasında kullanılan kaynağa doğrudan ulaşmasına yardımcı olmak gibi amaçlarla kullanılır. Ancak bizi ilgilendiren kısmı kâr etme kaygısı olan firmaların web siteleri olduğundan, içsel linklerin kullanımında odağımız ziyaretçiyi ürün almaya ikna etmek veya daha fazla reklam görüntülemesini ve mümkünse reklamlara tıklamasını sağlamak. Ancak bu doğrultuda içsel linklerin kullanımı suistimal edilmeye müsait bir hale gelebilir ki, buysa beraberinde kullanıma bağlı önemli problemleri getirir. Google’ın belki de kendinize sormanızı istediği soru; söz konusu dışa yönlendirmeli linkler olduğunda kullanım konusunda ketum davranırken iş internal linklere geldiğinde ne kadar bu kadar bonkör davrandığınız. Maalesef hala pek çok webmaster ve site sahibi farklı sitelere link verme söz konusu olduğunda tereddütte kalırken site içinde farklı sayfaları işaret eden içsel linkler olduğunda, olması gerekenden de bonkör davranabiliyor.

Web sitesi sayfalarında yer alan içsel linklerin sitenin sıralamalarına, dışarıdan gelen linkler gibi doğrusal etkisi bulunmadığından aşırı kullanımın SEO anlamında herhangi bir probleme yol açmayacağı düşünülüyor. Oysa arama motoru optimizasyonundan anlaşılan tek şeyin sitenin sıralamalardaki yeri değil, sayfaların ve dolayısıyla içeriğin kullanıcı endeksli olmasıdır. Bu doğrultuda sayfanızı ziyaret eden internet kullanıcılarının tek sayfalık bir içerikte onlarca içsel link görmesinden memnun kalacağını düşünmek, pek de sağlıklı bir bakış açısıymış gibi görünmüyor. Ayrıca sıralamalara doğrudan etki etmesinden öte internal linklerin, arama motoru tarafından sitenizin nasıl göründüğünü değerlendirmede etkili olduğunu unutmayın. Bir başka değişle bu içsel linkler de, sitenizi ilgilendiren diğer bileşenler gibi arama motorunun gözünden kaçmıyor ve incelendiğinden sitenize dair genel değerlendirmenin bir parçası oluyor.

Arama Motorunun Link Yapınızı Değerlendirmesi

Sitenizin sayfalarında navigasyon görevi üstlenen içsel linkler ayrıca Google Arama Motoru etkisini minimize etmiş olsa da, hala anahtar kelimeler ile içsel linkler arasındaki etkileşimi dikkate alıyor. Etkisi az veya çok, hala algoritmada sayfalarınızdaki anahtar kelimeler ile internal linkler arasındaki etkileşimin sitenizin genel değerlendirmesinde etkili olabilmesi mümkün. Manipülasyona açık olduğundan arama motorunun link yapısını değerlendirirken göz önüne aldığı bir kriter olmayı sürdüren içsel linkler kullanımına bağlı olarak küçük de olsa sitenizin değerlendirmesinde pozitif yönlü katkı sağlayabilir.