Google Plus Hesaplarının Yönetimi

En hızlı büyüyen sosyal network sitesi olmasına karşın ülkemizde hala çoğu firmanın, yöneticinin, yayıncının, webmasterın ve dijital pazarlamacının önemini tam manasıyla kavrayamadığı Google Plus, bir Google markası olarak arama motoru sonuçlarının iyileştirilmesine geçmişe nazaran çok daha fazla destek sağlıyor. Bu bahsi geçen destek daha önceki dönemde de önemli olsa da, Google+ hesaplarının önemi bilhassa son algoritma güncellemesinin ardından katlanarak arttı. Google sosyal network markasından kolay kolay vazgeçmeyeceğini zaten daha önce açıkça ifade etmişti ki, yeni güncellemenin ardından artık arama sonuçlarında üst sıralarda bir yere sahip olmak isteyenlerin Google+ hesaplarını “doğru şekilde yönetmesi” zaruri bir ihtiyaca dönüştü. Hızlı büyümesinin de ötesinde dünyanın en popüler arama motorunun arama sonuçlarını iyileştirmek için bir referans olarak Google+ hesaplarına başvurması, geleceğin dijital dünyasında kalıcı bir yer edinmek isteyen herkesin Google Plus hesaplarıyla biran önce ilgilenmeye başlamasını gerektiriyor. Hala çoğu firmanın, içerik yayıncısının ve dijital pazarlamacının bir G+ hesabı olmadığı ve kimilerinin de mevcut hesaplarıyla fazla ilgilenmediği düşünülürse, etkili bir SEO çalışması yapmak için kolları bugünden sıvamakta fayda var…

İçeriğin Kalitesi ve Yayıncının Güvenilirliği

Firma sahiplerinin, dijital pazarlamacıların ve içerik yayıncılarının büyük bir bölümünün hala pek de ısınamadığı Google Plus, yeni algoritmanın arama sonuçlarını iyileştirmek için sıkça başvurduğu temel unsurlardan biri haline geliyor. Batılı internet kullanıcıları birbiri ardına birer Google+ hesabı edinirken, arama motoru sonuçlarının sıralanmasında önemi muazzam derecede büyük olan “kaliteli içerik ve güvenilir içerik yayıncısı” kavramları da ciddi bir değişim geçiriyor. Tek bir dilbilgisi hatasının dahi bulunmadığı, tam anlamıyla özgün bir şekilde üretilen, güvenilir referanslara başvurularak hazırlanan ve site ziyaretçisini ilgili konuda bilgilendirmeyi amaçlayan içerikler “tam manasıyla” kaliteli içerik olarak sınıflandırılmadığı gibi; bu tür içerik yayını yapan web siteleri de istenen niteliklere sahip güvenilir yayıncılar olarak görülmüyor. Zira Google artık içerik yayıncılarının Google+ üzerinde de faal olmasını istiyor.

Google+ hesaplarının arama sonuçlarında arzu edilen yerlere gelmek üzere etkin bir biçimde kullanılması, yeni algoritmanın içerik yayıncısını ve dolayısıyla yayınladığı içeriği; güvenilir ve kaliteli olarak tanımlamasında geçmişe göre çok daha fazla yarar sağlıyor. Ancak iki ucu keskin bir bıçak olan Google+ etkin şekilde kullanılmak istenirken sadece “doğrudan link paylaşımı” yapma aracı olarak görülürse, bu durumun yarardan öte zarar vermesi de mümkün. Çünkü G+ hesaplarının etkin kullanılmasından kast edilen her içeriğin paylaşılması değil; Google+ topluluklarında etkin olunması, kullanıcı sorularına akılcı cevaplar verilmesi, başkalarının sorduğu sorulara verilen yanıtların paylaşılması, kendi paylaşımlarının +1’lenmesini beklerken başkalarının paylaşımlarını da +1’lemek gibi gerçek manada bir etkinlikten söz ediliyor. Uzun vadeli bir başarı elde etmek ve SEO çalışmalarıyla yerleştiği üst sıralarda kalıcı olmak isteyenlerin SEO stratejilerine Google Plus’ı dahil etmemesi, yeni güncellemeyle iyiden iyiye rotasını belli eden Google ile ters düşülmesi ve dolayısıyla istenen başarının da yakalanamaması manasına geliyor.

Google Plus Profillerinin Zenginleştirilmesi

Boşlukları doldurmak, belki de Google+ kullanımına başlamak ve bunu da zengin bir profille yapmak için herkes tarafından benimsenebilecek en yararlı çalışma olacaktır. Boşlukların doldurulması aslında yalnızca Google Plus hesaplarının etkin kullanımı için değil, söz konusu sosyal medya olduğunda da bütün araçlar için geçerli temel bir kuraldır. Ancak Google+ kadar hızlı büyüyen bir sosyal network düşünülürse, profilde “detay” olarak görünen en ufak bilgi kırıntılarının dahi arama motoru sonuçlarının iyileştirilmesi için G+ hesabına başvurduğunda ciddi bir fark yaratması olası. “Arama hacmi yüksek, orta ve uzun vadede aranma potansiyeli bulunan anahtar kelimelerin” profil bilgilerini doldurulurken kullanılması, Google+ profilinin zenginleştirilmesi için yapılacak olan çalışmaların ilk adımıdır. Tüm önemli ve web sitesinin hedeflerini ilgilendiren alanların kapsamlı bir biçimde doldurulması, G+ profilinin çok daha zengin bir dijital kimlik haline gelmesine yardımcı olacaktır.

Profile düzenli aralıklarla görsel eklenmesi ve yapılan paylaşımlarda mümkün olduğunca “Hashtag” kullanılması, profilin daha fazla dikkat çekmesine de yardımcı olacaktır. Google+ profilini ziyaret eden kullanıcılar, tüzel veya gerçek kişiyle ilgili genel bilgilere ve paylaşımlarına tek bir fare hareketiyle erişim sağlayabiliyor. “Hakkında” sekmesi altında G+ profili sahibinin eğitim bilgilerinden iş deneyimine, ilgi alanlarından takip ettiği gruplara, sahibi ya da takipçisi olduğu web sitelerinden sosyal ağlarına kadar onlarca farklı bilgiye erişim sağlanabiliyor. Tüm bunlarsa, Google+ profili üzerinden onlarca farklı konuda “bilgi ve link paylaşımı” yapılabilmesi manasına geliyor. Bu ise amatör ya da profesyonel olarak SEO ile ilgilenen herkesin ciddi manada kaçırılmaması gereken bir fırsat…

Google+ Profillerinden Paylaşılanlarla Dijital Kimlik Belirlenmesi

Öneminin her geçen gün biraz daha arttığı Google+, Google için artık internet kullanıcılarının dijital nüfuz cüzdanı olarak görülüyor. Bu doğrultuda Google Plus profili üzerinden yapılan paylaşımları değerlendiren Google, tüzel veya gerçek kişinin paylaşımlarının hangi konularla alakalı olduğuna göre bir nevi “uzmanlık alanı tespiti” yapıyor. Algoritma güncellemesi ile daha tutarlı sonuçlar sunmak üzere yeni nesil şematik arama mantığını devreye sokan Google, arama sonuçlarının iyileştirilmesi için başvurduğu Google+ hesaplarını içerik yayıncıların dijital kimliğini tespit etmek için kullanıyor. Yani Google+ profilinde sürekli olarak “mobilyalar” ile ilgili paylaşımlar yapan bir yayıncı, kendi web sitesinde bu doğrultuda bir içerik yayını yaptığı zaman arama motorunun bu içerik paylaşımına yaklaşımı da çok daha farklı oluyor. Kişinin Google+ hesabı üzerinden yaptığı paylaşımların neyle alakalı olduğunun anlaşılması için yeni algoritmaya yardımcı olmak ve daha fazla kullanıcının yapılan link paylaşımlarına ulaşması içinse yukarda bahsi geçtiği üzere “Hashtag” kullanımına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Artık klasikleşen “bilindik kurumsal dille” doldurulmuş profiller Google+ üzerinden ilgi çekmediği gibi, baştan aşağı bu tarz kurumsal bir dilin kullanıldığı içerik başlıklı paylaşımlar da kullanıcılardan beklenen ilgiyi görmüyor. Google kullanıcıların belirli alanlarda “yaratıcı, ilgi çekici, faydalı olmayı amaç güden, özgün, farklı konulara değinen” içerikler yayınlamasını arzu ettiğinden SEO çalışmalarına fayda sağlamak için Google+ hesaplarını etkili bir şekilde yönetmek isteyenlerin “biraz emek sarf etmesi” gerekiyor.

Google+ Profilinin Kolay Bulunmasını Sağlama

Google+ hesabının içeriğinin doğru şekilde doldurulmasının asıl önemi, hesabın kolay bir şekilde bulunması ve “arama motoru tarafından da kolay anlaşılabilmesini” sağlamak. Herhangi bir bilginin paylaşılmadığı bomboş bir Google+ profilinin hayalet bir kasaba misali hiçbir ziyaretçisinin olmayacağı aşikar. Bu sebeple G+ hesabının zenginleştirilmesi esnasında verilen bilgilerin, gerek arama motoru gerekse de Google+ kullanıcının arama alışkanlıkları göz önünde bulundurularak girilmesinde büyük yarar var. Web sitesi üzerinden yapılan yayınların Google+ hesaplarıyla paylaşılmasına olduğu kadar, web sitesinin de Google+ profillerine daha fazla ziyaretçi çekmek ve daha fazla takipçiye sahip olmak için kullanılmasına dikkat edilmesi lazım. Sosyal medya araçları ve Blog sitelerinin; Google+ profilinin daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi, daha fazla kullanıcının takipçi listesine eklenmesi, paylaşımların daha fazla +1’lenmesi ve paylaşımlara daha fazla yorum yapılması için etkili bir araç olduğunun da göz ardı edilmemesinde fayda var.

Google+ toplulukları ve profil sahibinin çevresi de paylaşımların daha fazla kişiye ulaştırılması açısından bir hayli önemli. G+ hesabının daha etkin bir biçimde kullanılması için sadece ilgilenilen alanlarda faaliyet gösteren topluluklara üye olmakla kalmayıp, başka Google+ kullanıcıları da bu topluluklara davet etmeye çalışılması da gerekiyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir