ilk transfer

İlk Bilgisayar Verisi

Eminim bir çoğunuz bilmiyordur. İlk bilgisayar verisi ne zaman nereye gitti. Nasıl bir yol izlediler. Gelin sizi biraz maziye götürüp nostalji kokan bir resme götürelim.Yıl 1969 ve Cumhuriyet Bayramımızın olduğu gün.Cumhuriyetin kuruluşunun 46.yılında bir dönüm noktasının başlatan veri transferi gerçekleştiriliyor.

Dr. Leonard Kleinrock California Üniversitesi laboratuvarında geliştirdiği ve dönemin en üstün bilgisayarı olarak kabul edilen Interface Message Processor ile Stanford Araştırma Enstitüsü içinde bulunan Douglas Engelbart yönetiminde bulunan laboratuvara ilk veriyi gönderme çalışmasını yapıyor. İlk etapta anlamsız deneme amaçlı transfer gerçekleştiğinde bir devrim niteliği taşıyan şeye imza attıklarını onlarda çok iyi biliyorlardı.

2 ay bir zaman diliminde tüm altyapı çalışmaları bitirilmiş ve gerçek veriler gidip gelmeye başlamıştı. Bir anlamda internetin başlangıcıkabul edebiliriz.Şimdi bakıyoruzda neler yapabildiğimizi gördükçe iyi ki bunları gerçekleştirmişler diyebiliyoruz. Bu gelişmeler günümüze katlanarak büyüyerek ulaşmış ve sektörümüz olan Seo Danışmanlığına kadar gelmiştir. Şimdi bu yazıları sizlerle paylaşabiliyorsak tamamen bu çalışmaların değeri var.

Tamseo+ olarak kendilerine teşekkür ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın