En son teknoloji haberleri ve teknoloji devlerinin duyuru, yenilik ve yeni teknoloji ürünlerinin tanıtımlarının tümü burada.

Complete Registration

Password Reset

Login

404 Hataları

Soft 404 Hataları ve Çözümleri

Soft 404, başarılı kod döndüren ancak yetersiz içeriğin bulunduğu sayfalar olarak adlandırılabilir. Soft 404 hatalarının, bulunamayan (404/410 kodları) veya taşınan (301 kodu) sayfalardan farkı bu sayfaların 200 düzeyinde kod döndürmesidir.

Web tarayıcısına yüklenen her sayfada bir yanıt kodu bulunur. En sık karşılaşılan yanıt kodlarından biri, hemen hepimizin bildiği ve sayfanın yüklenemediğini gösteren 404 kodudur. Genellikle 400-499 arasındaki kodlar sayfanın silindiğini ya da tarayıcı tarafından yüklenemediğini gösterir. Peki Soft 404 hatası nedir? Soft 404 sayfaları nasıl tespit edilir? Soft 404 hatalarının SEO’ya etkisi nedir? Bu yazımızda Soft 404 hatalarının nedenlerinden ve çözümünden bahsedeceğiz.

SEO Açısından Soft 404 Hataları

Mevcut olmayan bir sayfa için 200 kodunun döndürülmesi, sayfanın arama motorları tarafından taranmasını ve indekslenmesini sağladığı için SEO açısından kötü bir uygulamadır. Google botları, soft 404 hatalarını geçersiz bir sayfa olarak algılamadığı için taramaya devam eder. Botların sitede yaptığı tarama sırasında geçersiz sayfalarla zaman kaybetmesi, sayfalarızın taranma verimliliği azaltır. Bununla birlikte Soft 404 hatalarının tespit edilmesi ve sayfa içeriğinin anailizi zaman alacağı için de bu gereksiz sayfalar botların sitede uzun süre harcamasına neden olabilir.

Soft 404 Hatasına Neden Olan Durumlar

Görsel ek sayfaları, yeterli içerikle ilişkilendirilmemiş kategori ya da etiket sayfaları Soft 404 hatalarına neden olabilir. Benzer şekilde hiç içeriğin olmadığı ya da çok az içeriğin bulunduğu sayfalar da Soft 404 olarak işaretlenebilir.

Soft 404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

Arama motorları,200 kodu döndüren sayfaları 404 olarak algılamaz. Bu nedenle Soft 404 sayfalarını tespit etmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

  • Yetersiz İçerik Tespiti

Sayfa içeriğinin yetersiz olması Soft 404 hatalarına neden olan sebeplerin başında gelir. Bu noktada yetersiz içeriği sadece birkaç cümleden ya da etiketten oluşan veya sadece görsel içeren sayfalar olarak düşünebilirsiniz. Yetersiz içerik tespiti için, site genelinde arama yapan ve sayfalardaki karakter sayısını gösteren araçları kullanabilirsiniz. En az içeriğe sahip olan sayfalarınızı tespit ederek bu sayfaların 404 kodu döndürmesini sağlayarak ya da içeriği zenginleştirerek Soft 404 hatalarından kurtulabilirsiniz.

Eğer benzer konularda birden fazla sayfanız bulunuyorsa ve bu sayfalardaki içerikler tek başına yetersizse sayfaları birleştirme yoluna gidebilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve farklı renk, ebat ya da tasarım seçeneği olan ürünlerin her biri için ayrı sayfa kullanmak yerine, opsiyonları tek bir sayfada sunmanız önemlidir. Benzer şekilde, aynı konudan bahseden ve konu detaylarının farklı sayfalarda yer aldığı içeriklerin bir ya da birkaç sayfada birleştirilmesi de avantaj sağlayabilir. Büyük oranda benzerlik gösteren sayfalar oluşturmaktan kaçınmanız arama motorlarındaki sıralamanız ve kullanıcı deneyimi açısından yarar sağlayacaktır. 

  • Tekrarlanan İçerikler

Duplicate yani tekrarlanan içeriklere sahip sayfalar, SEO açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bildiğiniz gibi, tamamen özgün içerikler üretmek SEO için vazgeçilmez kurallardan biridir. Sitenizde tekrarlanan içeriklere sahip olan sayfalar Soft 404 hatalarına da neden olabilir. İçerik analizi araçlarını kullanarak tekrarlanan içeriğe sahip sayfaları tespit edip düzeltmeniz bu noktada önemlidir. Soft 404 hatalarından kaçınmak için özgün içerik kullanmaya dikkat etmeniz şart olduğu gibi etiket, yazar ya da arşiv sayfalarını da dikkatli bir şekilde oluşturmanız gereklidir.

Arama motorlarında istediğiniz başarıyı elde etmek için 4xx, 5xx hataları ile 301 olmayan yönlendirmelerden kaçınmanız; noindex meta etiketleri ya da robot.txt ile engellenen URL’ler ile OpenGraph etiketlerinin kullanımı gibi konularda dikkat etmeniz gerekiyor.

Google Search Console ile Soft 404 Tespiti

Soft 404 hatalarını tespit edebilmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Tarama Hataları sekmesinde Soft 404 hatası veren sayfaları görebilir ve bu sayfaları düzelterek Search Console üzerinden doğrulama yapabilirsiniz. Ancak Google’ın bu hataları tespit etmesinin zaman alabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle Search Console üzerinde hata almamış olsanız dahi, Soft 404 hataları için düzenli olarak sayfalarınızı taramanız arama motorlarındaki başarınız açısından fayda sağlayacaktır.

Soft 404 hataları gerçek bir 404 hatası olmasa da, hızlı bir şekilde düzeltmediğiniz takdirde Google tarafından deindex olarak işaretlenebilir. SEO çalışmalarının önemli bir bileşeni olan 404 hataları ile ilgili düzenleme yaparken Soft 404 hatalarını gözden kaçırmamaya dikkat edin.

Soft 404 Hatalarından Kaçınmak Dikkat Etmeniz Gerekenler

Soft 404 hatalarıyla karşılaşmamak için yönlendirmeleri doğru şekilde yapılandırmanız önemlidir. 404 sayfalarını azaltmak için ilgisiz sayfalara yönlendirme yapmanız Soft 404 hatalarına neden olabilir. Ayrıca özel tasarlanmış 404 sayfalarının da doğru yapılandırılmış olduğundan emin olmalısınız. Boş sayfalarınızın ya da çok az içerik bulunan sayfaların 404 hata kodu döndürmesine izin vermek de Soft 404 hatalarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sayfanız yüklenemeyen resim, komut dosyaları ya da metin dışındaki içeriklere atıfta bulunuyorsa Soft 404 olarak işaretlenebilir. Sayfalarınızın başarılı bir kod döndürüp döndürmediğinden emin olmak için URL Denetleme Aracı’nı kullanabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir ?

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikaları bildiğiniz üzere web siteleri ile kullanıcılar arasında gerçekleşen veri alışverişini güvenli bir protokolde saklanmasını sağlıyor. SEO çalışmasının da önemli bir parçası olarak görülen SSL, ziyaretçi güvenliğine önem veren tüm web siteleri tarafından kullanılıyor. Peki güvenli web siteleri ya da diğer bir deyişle SSL sertifikasının SEO’ya etkisi nedir? Arama motorları SSL sertifikasına nasıl bir değer veriyor? Bu yazımızda SSL sertifikası kullanmanın önemini ve SSL kurulumunun nasıl yapılacağı ile ilgili detayları paylaşıyoruz.

SSL Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer – Güvenli Soket Katmanı) bir web sitesinin güvenli olduğunu belirten ve adres çubuğundaki adresin https olarak görünmesini sağlayan bir protokol olarak tanımlanabilir. HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenliği) SSL 2048-bit anahtarı içerir ve kimlik doğrulama ve şifre ile web sitesi ile tarayıcı arasındaki veri alışverişinin güvenliği sağlanır. Güvenli web siteleri; şifreleme, veri bütünlüğü ve doğrulama olmak üzere üç katman halinde kullanıcı bağlantısını korur. SSL sertifikaları, sitelerin güvenlik açıklarını azaltan ya da kapatan bir yapıdan ziyade; kullanıcıların web sayfasına girdikleri bilgileri güvence altına alan bir protokoldür.

SSL Sertifikası Kullanmanın Önemi

Web sitesi ile tarayıcı arasındaki veri alışverişinde güvenliği sağlamak, SEO açısından önemli faktörler arasında yer alsa da SSL sertifikası kullanımının sıralamada doğrudan bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak web sitesi hızı, içerik ve başlık etiketleri gibi noktalarda rakibinizle eşit olmanız halinde SSL sertifikası sizin sitenizi bir üst sıraya taşıyacaktır. Dolayısıyla SSL sertifikaları, arama sonuçlarında yükselmekten ziyade, eşitlik kırıcı bir rol üstleniyor. Ancak güvenli sitelerin SEO’ya etkisi üzerine düşünürken duruma yalnızca arama motorları üzerinden yaklaşmak doğru olmayabilir. GlobalSign tarafından yapılan bir ankete göre, kullanıcıların %84’ü güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden gönderilen veriye sıcak bakmayacaklarını ve bu durumda satın alımdan vazgeçeceklerini belirtmiş. Eğer online satış yapan bir web siteniz varsa SSL sertifikasına mutlaka sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca formlar ya da çerezler yoluyla kullanıcı verilerini topluyorsanız da SSL sertifikasına sahip olmanız şart.

Tarayıcıların SSL Sertifikasına Yaklaşımı

Dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcısı olan Chrome, SSL sertifikasına sahip olmayan siteler için URL başlangıcının yanında “Güvenli değil” ibaresi ekliyor. Aynı şekilde SSL sertifikasına sahip olan ve url ayarları doğru yapılandırılmış web siteleri için de url öncesi kilit ikonu ve ‘Güvenli Bağlantı’ uyarısı yer alıyor. ‘Güvenli değil’ uyarısı site ziyaretçilerinde olumsuz bir izlenim yaratacağı gibi, kişisel bilgi paylaşımı, e-posta aboneliği ya da online ödeme ile ilgili süreçlerde kullanıcıların tereddüt yaşamasına neden olabilir. Site etkileşimlerini artırmak ve tarayıcılar ile siteniz arasında güvenli veri alışverişi sağlamak için SSL sertifikası kullanmanız önemli.

SSL Sertifikası Çeşitleri

SSL sertifikası satın almadan önce hangi sertifika türüne ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. SSL sertifikası, doğrulama türü ve kullanım alanlarına göre sınıflara ayrılıyor. Doğrulama türüne göre Domain doğrulama, organizasyon doğrulama ve genişletilmiş doğrulama olmak üzere 3 çeşit sertifika bulunuyor.

  1. DV (Domain Doğrulama) SSL

Domain doğrulama için kullanılan DV SSL, en ucuz ve en yaygın kullanılan sertifika türü. Doğrulama düzeyi düşük olmakla birlikte, doğrulama süresi oldukça kısa olan (1-2 dakika içerisinde doğrulama tamamlanıyor) DV SSL sertifikaların garanti bedeli genellikle daha düşüktür. DV SSL, küçük ya da orta ölçekli firma ya da girişimler tarafından yaygın olarak kullanılan bir sertifika türüdür.

  • OV (Organizasyon Doğrulama) SSL 

 OV sertifikalar, kurum bilgilerini içeren ve firma tarafından bu bilgilerin doğrulanmasıyla elde edilen, orta düzey bir sertifika türüdür. SSL sertifikası için başvuran kurumun ve kurum adına başvuruda bulunan kişi bilgileri içeren belge gerektirir. Belgenin kontrol edip doğrulanması sonrasında OV sertifikaları aktif edilir. OV sertifikasının aktif edilme süresi ortalama 1-2 gündür.  OV SSL genellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilir.

  • EV (Genişletilmiş Doğrulama) SSL

Genişletilmiş doğrulama içeren SSL sertifikaları, domain ya da organizasyon tabanlı sertifikalardan farklı olarak adres çubuğu üzerinde kilit işareti, firma adı ve logosunun yer aldığı bir yapıdadır. Orta ve geniş çaplı ticari işlemlerin yapıldığı web siteleri, bankalar ya da e-ticaret sitelerinde genellikle EV SSL türü kullanılır. 

Kullanım Alanına Göre SSL Sertifikaları

SSL sertifikaları kullanılacağı alan türü ve sayısına göre de standart, multi domain ve wildcard olarak üçe ayrılır. Standart SSL sertifikaları yalnızca tek bir domain içerirken, multi domain SSL sertifikaları varsayılan ana domaine ek olarak 2 domain seçeneği için de kullanım hakkı verir. Wildcard sertifikalar ise ana domain ve tüm subdomainlerin güvenli olarak imzalanmasını sağlayan sertifika türüdür.

SSL Sertifikası Garanti Bedeli Nedir?

SSL sertifikaları, web sitelerine belli oranlarda teminat garantisi sunar. SSL sertifikasının teminat garantisi sertifikayı veren kuruluş ve SSL sertifikasının türüne göre farklılık gösterir. Bazı sertifikalarda garanti bedeli 1000 dolar civarındayken 250 bin dolar garanti bedeli teminat eden SSL sertifikaları da vardır. Sertifika kuruluşunun teminat garanti sağladığı miktar, sertifikanın güvenlik düzeyine ve fiyatına göre de değişebilmektedir.

Hangi SSL Sertifikasını Seçmelisiniz?

SSL sertifikası satın almadan önce, firmanızın ihtiyaçlarına göre hareket etmeniz önemli. Eğer küçük çaplı bir web siteniz varsa ve online satış yapmıyorsanız DV türü sertifikaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca alt alan adları kullanıyorsanız DV sertifika türünü wildcard seçeneği ile satın alabilirsiniz. E-ticaret alanında faaliyet gösteren bir şirketiniz varsa, OV ya da EV türü SSL sertifikaları tercih edebilirsiniz. SSL sertifikalarını barındırma hizmeti aldığınız şirketler aracılığıyla satın alabileceğiniz gibi, farklı bir firmadan da satın alma işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda barındırma firmanıza SSL sertifikası anahtarını iletmeniz ya da manuel olarak sertifika bilgilerini sunucunuza yüklemeniz sonrasında SSL sertifikanız aktif hale gelecektir. 

HTTP’den HTTPS’ye Geçiş Nasıl Yapılır?

SSL konusunda arama motorları sıralamasını etkileyen durumların başında http’den https’ye geçiş yapmak geliyor. Özellikle SSL sertifikasını site açılışından sonra satın aldıysanız var olan url’lerin https olarak yönlendirilmesi gerekiyor. SSL sertifikası kullanımında tüm linklerin https olarak ayarlanması büyük önem taşıyor. Görsel ya da içerik linklerinin http olarak bırakılması, bazı sayfalarda url alanında güvenli ibaresinin yer almamasına neden olabilir. Bu nedenle sertifika kurulumu yaptıktan sonra, veritabanı üzerinden (html site kullanıyorsanız html dosyalar içerisinden) link kontrolü yapmanız önem taşıyor. Geçici bağlantılar yerine https yönlendirmelerini kalıcı bağlantı olarak ayarlamanız da gerektiğini de unutmayın.

WordPress Kurulumu

Her bilgi seviyesinden kullanıcıya hitap edebilecek kadar basit bir kullanıma sahip olan WordPress (WP), “tamamen açık kaynaklı” yazılımı ile günümüzün dijital dünyasında açık ara en çok kullanılan bireysel yayın sistemidir. Google örümceklerin çok sevdiği WP, sitenin hızlı bir biçimde indexlenmesini ve sayfaların asgari sürede açılmasını sağladığı için SEO açısından da en cazip tercihtir. Kolay ve hızlı kullanımı nedeniyle bu denli popüler olan WP ile yeni tanışanlar çoğu zaman kurulum konusunda sıkıntı yaşamakta ve WordPress kurulumuyla alakalı sorularına çeşitli mecralarda yanıt aramakta. Ekibimizin SEO Danışmanı olan Çağdaş Akagündüz tarafından hazırlanan video, WordPress’in sunduğu işlevsel kullanım imkanlarından faydalanmak isteyenlere kurulumun nasıl birkaç dakika içinde kolayca yapılabileceğini gösteriyor.

Videoda da görüldüğü üzere kurulumun ilk aşamasında WordPress’in kendi sitesinde paylaşıma sunduğu son WP versiyonunu indirmek gerekiyor. Birkaç megabaytlık güncel WP sürümünün indirilmesinin ardından kuruluma geçilmesi içinse ilk olarak sistemin sunucuya aktarılması gerekmekte. Bunun için videoda kullanılan FTP programı haricinde birçok farklı uygulamadan faydalanmanız mümkün. Basit yazılımlar olan FTP programlarının büyük bölümü aynı amaca hizmet ettiğinden, videodaki FTP yazılımının kullanılması elzem değildir. MySQL database oluşturmak ve bu database’i kullanmak için bir kullanıcı hesabı yaratmakla WP kurulumuna devam edin. Göreceğiniz üzere dakikaların dahi uzun kalacağı bu database ve kullanıcı hesabı oluşturma işlemi sadece el oyalayan, herkes tarafından yapılabilecek kadar basit bir iştir. Kuruluma geçmeden önce her şeyin hazır olması içinse yapılacak son bir şey kalıyor; oluşturulan database kullanıcı hesabını sisteme eklemek. Tek tıkla bu işi de hallettikten sonra sunucuya upload edilen yani yüklenen WP sisteminin kuruluma geçin.

WP sistem dosyalarının sunucunuza yüklenmesinin ardından size sıcak bir karşılamayla merhaba diyen WordPress, yalnızca yönergeleri takip ederek kurulum işlemini son derece kısa bir süre içinde tamamlamanızı sağlıyor. Veri tabanı adı, kullanıcı adı ve parola girerek devam ettiğiniz WP kurulumunda şayet aynı sunucuda birden fazla WordPress kurulumu yapacaksanız “tablo ön eki” bölümüne yeni bir değer vermeyi unutmayın. Eğer çalıştığınız Hosting firmasının sunucusuna tek bir WordPress kurulumu yapacaksanız, tablo ön eki değerini olduğu gibi bırakabilirsiniz. Veritabanı sunucusu değeriyle ilgili çalıştığınız Hosting firmasıyla iletişime geçmenizde, videoda da bahsedildiği üzere fayda var. Evet, işte her şey bu kadar basit!

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekranda; sitenizin başlığını, WP sistemine erişim sağlamak için kullanacağınız kullanıcı adı ve parolayı yazarak devam edin. Bu bölümde doldurulan tüm bölümleri daha sonra istendiğiniz zaman değiştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca arama motorlarının sitenizi indexlemesi için “gizlilik” bölümüne dokunmadan geçmeyi de atlamayın. Kurulumun ardından artık yarattığınız kullanıcı hesabıyla WP sistemine giriş yapabilir, videoda önemi bilhassa belirtilen ayarları yaptıktan sonra hemen yayına başlayabilirsiniz.