En son teknoloji haberleri ve teknoloji devlerinin duyuru, yenilik ve yeni teknoloji ürünlerinin tanıtımlarının tümü burada.

404 Hataları

Soft 404 Hataları ve Çözümleri

Soft 404, başarılı kod döndüren ancak yetersiz içeriğin bulunduğu sayfalar olarak adlandırılabilir. Soft 404 hatalarının, bulunamayan (404/410 kodları) veya taşınan (301 kodu) sayfalardan farkı bu sayfaların 200 düzeyinde kod döndürmesidir.

Web tarayıcısına yüklenen her sayfada bir yanıt kodu bulunur. En sık karşılaşılan yanıt kodlarından biri, hemen hepimizin bildiği ve sayfanın yüklenemediğini gösteren 404 kodudur. Genellikle 400-499 arasındaki kodlar sayfanın silindiğini ya da tarayıcı tarafından yüklenemediğini gösterir. Peki Soft 404 hatası nedir? Soft 404 sayfaları nasıl tespit edilir? Soft 404 hatalarının SEO’ya etkisi nedir? Bu yazımızda Soft 404 hatalarının nedenlerinden ve çözümünden bahsedeceğiz.

SEO Açısından Soft 404 Hataları

Mevcut olmayan bir sayfa için 200 kodunun döndürülmesi, sayfanın arama motorları tarafından taranmasını ve indekslenmesini sağladığı için SEO açısından kötü bir uygulamadır. Google botları, soft 404 hatalarını geçersiz bir sayfa olarak algılamadığı için taramaya devam eder. Botların sitede yaptığı tarama sırasında geçersiz sayfalarla zaman kaybetmesi, sayfalarızın taranma verimliliği azaltır. Bununla birlikte Soft 404 hatalarının tespit edilmesi ve sayfa içeriğinin anailizi zaman alacağı için de bu gereksiz sayfalar botların sitede uzun süre harcamasına neden olabilir.

Soft 404 Hatasına Neden Olan Durumlar

Görsel ek sayfaları, yeterli içerikle ilişkilendirilmemiş kategori ya da etiket sayfaları Soft 404 hatalarına neden olabilir. Benzer şekilde hiç içeriğin olmadığı ya da çok az içeriğin bulunduğu sayfalar da Soft 404 olarak işaretlenebilir.

Soft 404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

Arama motorları,200 kodu döndüren sayfaları 404 olarak algılamaz. Bu nedenle Soft 404 sayfalarını tespit etmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

  • Yetersiz İçerik Tespiti

Sayfa içeriğinin yetersiz olması Soft 404 hatalarına neden olan sebeplerin başında gelir. Bu noktada yetersiz içeriği sadece birkaç cümleden ya da etiketten oluşan veya sadece görsel içeren sayfalar olarak düşünebilirsiniz. Yetersiz içerik tespiti için, site genelinde arama yapan ve sayfalardaki karakter sayısını gösteren araçları kullanabilirsiniz. En az içeriğe sahip olan sayfalarınızı tespit ederek bu sayfaların 404 kodu döndürmesini sağlayarak ya da içeriği zenginleştirerek Soft 404 hatalarından kurtulabilirsiniz.

Eğer benzer konularda birden fazla sayfanız bulunuyorsa ve bu sayfalardaki içerikler tek başına yetersizse sayfaları birleştirme yoluna gidebilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve farklı renk, ebat ya da tasarım seçeneği olan ürünlerin her biri için ayrı sayfa kullanmak yerine, opsiyonları tek bir sayfada sunmanız önemlidir. Benzer şekilde, aynı konudan bahseden ve konu detaylarının farklı sayfalarda yer aldığı içeriklerin bir ya da birkaç sayfada birleştirilmesi de avantaj sağlayabilir. Büyük oranda benzerlik gösteren sayfalar oluşturmaktan kaçınmanız arama motorlarındaki sıralamanız ve kullanıcı deneyimi açısından yarar sağlayacaktır. 

  • Tekrarlanan İçerikler

Duplicate yani tekrarlanan içeriklere sahip sayfalar, SEO açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bildiğiniz gibi, tamamen özgün içerikler üretmek SEO için vazgeçilmez kurallardan biridir. Sitenizde tekrarlanan içeriklere sahip olan sayfalar Soft 404 hatalarına da neden olabilir. İçerik analizi araçlarını kullanarak tekrarlanan içeriğe sahip sayfaları tespit edip düzeltmeniz bu noktada önemlidir. Soft 404 hatalarından kaçınmak için özgün içerik kullanmaya dikkat etmeniz şart olduğu gibi etiket, yazar ya da arşiv sayfalarını da dikkatli bir şekilde oluşturmanız gereklidir.

Arama motorlarında istediğiniz başarıyı elde etmek için 4xx, 5xx hataları ile 301 olmayan yönlendirmelerden kaçınmanız; noindex meta etiketleri ya da robot.txt ile engellenen URL’ler ile OpenGraph etiketlerinin kullanımı gibi konularda dikkat etmeniz gerekiyor.

Google Search Console ile Soft 404 Tespiti

Soft 404 hatalarını tespit edebilmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Tarama Hataları sekmesinde Soft 404 hatası veren sayfaları görebilir ve bu sayfaları düzelterek Search Console üzerinden doğrulama yapabilirsiniz. Ancak Google’ın bu hataları tespit etmesinin zaman alabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle Search Console üzerinde hata almamış olsanız dahi, Soft 404 hataları için düzenli olarak sayfalarınızı taramanız arama motorlarındaki başarınız açısından fayda sağlayacaktır.

Soft 404 hataları gerçek bir 404 hatası olmasa da, hızlı bir şekilde düzeltmediğiniz takdirde Google tarafından deindex olarak işaretlenebilir. SEO çalışmalarının önemli bir bileşeni olan 404 hataları ile ilgili düzenleme yaparken Soft 404 hatalarını gözden kaçırmamaya dikkat edin.

Soft 404 Hatalarından Kaçınmak Dikkat Etmeniz Gerekenler

Soft 404 hatalarıyla karşılaşmamak için yönlendirmeleri doğru şekilde yapılandırmanız önemlidir. 404 sayfalarını azaltmak için ilgisiz sayfalara yönlendirme yapmanız Soft 404 hatalarına neden olabilir. Ayrıca özel tasarlanmış 404 sayfalarının da doğru yapılandırılmış olduğundan emin olmalısınız. Boş sayfalarınızın ya da çok az içerik bulunan sayfaların 404 hata kodu döndürmesine izin vermek de Soft 404 hatalarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sayfanız yüklenemeyen resim, komut dosyaları ya da metin dışındaki içeriklere atıfta bulunuyorsa Soft 404 olarak işaretlenebilir. Sayfalarınızın başarılı bir kod döndürüp döndürmediğinden emin olmak için URL Denetleme Aracı’nı kullanabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir ?

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikaları bildiğiniz üzere web siteleri ile kullanıcılar arasında gerçekleşen veri alışverişini güvenli bir protokolde saklanmasını sağlıyor. SEO çalışmasının da önemli bir parçası olarak görülen SSL, ziyaretçi güvenliğine önem veren tüm web siteleri tarafından kullanılıyor. Peki güvenli web siteleri ya da diğer bir deyişle SSL sertifikasının SEO’ya etkisi nedir? Arama motorları SSL sertifikasına nasıl bir değer veriyor? Bu yazımızda SSL sertifikası kullanmanın önemini ve SSL kurulumunun nasıl yapılacağı ile ilgili detayları paylaşıyoruz.

SSL Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer – Güvenli Soket Katmanı) bir web sitesinin güvenli olduğunu belirten ve adres çubuğundaki adresin https olarak görünmesini sağlayan bir protokol olarak tanımlanabilir. HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenliği) SSL 2048-bit anahtarı içerir ve kimlik doğrulama ve şifre ile web sitesi ile tarayıcı arasındaki veri alışverişinin güvenliği sağlanır. Güvenli web siteleri; şifreleme, veri bütünlüğü ve doğrulama olmak üzere üç katman halinde kullanıcı bağlantısını korur. SSL sertifikaları, sitelerin güvenlik açıklarını azaltan ya da kapatan bir yapıdan ziyade; kullanıcıların web sayfasına girdikleri bilgileri güvence altına alan bir protokoldür.

SSL Sertifikası Kullanmanın Önemi

Web sitesi ile tarayıcı arasındaki veri alışverişinde güvenliği sağlamak, SEO açısından önemli faktörler arasında yer alsa da SSL sertifikası kullanımının sıralamada doğrudan bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak web sitesi hızı, içerik ve başlık etiketleri gibi noktalarda rakibinizle eşit olmanız halinde SSL sertifikası sizin sitenizi bir üst sıraya taşıyacaktır. Dolayısıyla SSL sertifikaları, arama sonuçlarında yükselmekten ziyade, eşitlik kırıcı bir rol üstleniyor. Ancak güvenli sitelerin SEO’ya etkisi üzerine düşünürken duruma yalnızca arama motorları üzerinden yaklaşmak doğru olmayabilir. GlobalSign tarafından yapılan bir ankete göre, kullanıcıların %84’ü güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden gönderilen veriye sıcak bakmayacaklarını ve bu durumda satın alımdan vazgeçeceklerini belirtmiş. Eğer online satış yapan bir web siteniz varsa SSL sertifikasına mutlaka sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca formlar ya da çerezler yoluyla kullanıcı verilerini topluyorsanız da SSL sertifikasına sahip olmanız şart.

Tarayıcıların SSL Sertifikasına Yaklaşımı

Dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcısı olan Chrome, SSL sertifikasına sahip olmayan siteler için URL başlangıcının yanında “Güvenli değil” ibaresi ekliyor. Aynı şekilde SSL sertifikasına sahip olan ve url ayarları doğru yapılandırılmış web siteleri için de url öncesi kilit ikonu ve ‘Güvenli Bağlantı’ uyarısı yer alıyor. ‘Güvenli değil’ uyarısı site ziyaretçilerinde olumsuz bir izlenim yaratacağı gibi, kişisel bilgi paylaşımı, e-posta aboneliği ya da online ödeme ile ilgili süreçlerde kullanıcıların tereddüt yaşamasına neden olabilir. Site etkileşimlerini artırmak ve tarayıcılar ile siteniz arasında güvenli veri alışverişi sağlamak için SSL sertifikası kullanmanız önemli.

SSL Sertifikası Çeşitleri

SSL sertifikası satın almadan önce hangi sertifika türüne ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. SSL sertifikası, doğrulama türü ve kullanım alanlarına göre sınıflara ayrılıyor. Doğrulama türüne göre Domain doğrulama, organizasyon doğrulama ve genişletilmiş doğrulama olmak üzere 3 çeşit sertifika bulunuyor.

  1. DV (Domain Doğrulama) SSL

Domain doğrulama için kullanılan DV SSL, en ucuz ve en yaygın kullanılan sertifika türü. Doğrulama düzeyi düşük olmakla birlikte, doğrulama süresi oldukça kısa olan (1-2 dakika içerisinde doğrulama tamamlanıyor) DV SSL sertifikaların garanti bedeli genellikle daha düşüktür. DV SSL, küçük ya da orta ölçekli firma ya da girişimler tarafından yaygın olarak kullanılan bir sertifika türüdür.

  • OV (Organizasyon Doğrulama) SSL 

 OV sertifikalar, kurum bilgilerini içeren ve firma tarafından bu bilgilerin doğrulanmasıyla elde edilen, orta düzey bir sertifika türüdür. SSL sertifikası için başvuran kurumun ve kurum adına başvuruda bulunan kişi bilgileri içeren belge gerektirir. Belgenin kontrol edip doğrulanması sonrasında OV sertifikaları aktif edilir. OV sertifikasının aktif edilme süresi ortalama 1-2 gündür.  OV SSL genellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilir.

  • EV (Genişletilmiş Doğrulama) SSL

Genişletilmiş doğrulama içeren SSL sertifikaları, domain ya da organizasyon tabanlı sertifikalardan farklı olarak adres çubuğu üzerinde kilit işareti, firma adı ve logosunun yer aldığı bir yapıdadır. Orta ve geniş çaplı ticari işlemlerin yapıldığı web siteleri, bankalar ya da e-ticaret sitelerinde genellikle EV SSL türü kullanılır. 

Kullanım Alanına Göre SSL Sertifikaları

SSL sertifikaları kullanılacağı alan türü ve sayısına göre de standart, multi domain ve wildcard olarak üçe ayrılır. Standart SSL sertifikaları yalnızca tek bir domain içerirken, multi domain SSL sertifikaları varsayılan ana domaine ek olarak 2 domain seçeneği için de kullanım hakkı verir. Wildcard sertifikalar ise ana domain ve tüm subdomainlerin güvenli olarak imzalanmasını sağlayan sertifika türüdür.

SSL Sertifikası Garanti Bedeli Nedir?

SSL sertifikaları, web sitelerine belli oranlarda teminat garantisi sunar. SSL sertifikasının teminat garantisi sertifikayı veren kuruluş ve SSL sertifikasının türüne göre farklılık gösterir. Bazı sertifikalarda garanti bedeli 1000 dolar civarındayken 250 bin dolar garanti bedeli teminat eden SSL sertifikaları da vardır. Sertifika kuruluşunun teminat garanti sağladığı miktar, sertifikanın güvenlik düzeyine ve fiyatına göre de değişebilmektedir.

Hangi SSL Sertifikasını Seçmelisiniz?

SSL sertifikası satın almadan önce, firmanızın ihtiyaçlarına göre hareket etmeniz önemli. Eğer küçük çaplı bir web siteniz varsa ve online satış yapmıyorsanız DV türü sertifikaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca alt alan adları kullanıyorsanız DV sertifika türünü wildcard seçeneği ile satın alabilirsiniz. E-ticaret alanında faaliyet gösteren bir şirketiniz varsa, OV ya da EV türü SSL sertifikaları tercih edebilirsiniz. SSL sertifikalarını barındırma hizmeti aldığınız şirketler aracılığıyla satın alabileceğiniz gibi, farklı bir firmadan da satın alma işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda barındırma firmanıza SSL sertifikası anahtarını iletmeniz ya da manuel olarak sertifika bilgilerini sunucunuza yüklemeniz sonrasında SSL sertifikanız aktif hale gelecektir. 

HTTP’den HTTPS’ye Geçiş Nasıl Yapılır?

SSL konusunda arama motorları sıralamasını etkileyen durumların başında http’den https’ye geçiş yapmak geliyor. Özellikle SSL sertifikasını site açılışından sonra satın aldıysanız var olan url’lerin https olarak yönlendirilmesi gerekiyor. SSL sertifikası kullanımında tüm linklerin https olarak ayarlanması büyük önem taşıyor. Görsel ya da içerik linklerinin http olarak bırakılması, bazı sayfalarda url alanında güvenli ibaresinin yer almamasına neden olabilir. Bu nedenle sertifika kurulumu yaptıktan sonra, veritabanı üzerinden (html site kullanıyorsanız html dosyalar içerisinden) link kontrolü yapmanız önem taşıyor. Geçici bağlantılar yerine https yönlendirmelerini kalıcı bağlantı olarak ayarlamanız da gerektiğini de unutmayın.

WordPress Kurulumu

Her bilgi seviyesinden kullanıcıya hitap edebilecek kadar basit bir kullanıma sahip olan WordPress (WP), “tamamen açık kaynaklı” yazılımı ile günümüzün dijital dünyasında açık ara en çok kullanılan bireysel yayın sistemidir. Google örümceklerin çok sevdiği WP, sitenin hızlı bir biçimde indexlenmesini ve sayfaların asgari sürede açılmasını sağladığı için SEO açısından da en cazip tercihtir. Kolay ve hızlı kullanımı nedeniyle bu denli popüler olan WP ile yeni tanışanlar çoğu zaman kurulum konusunda sıkıntı yaşamakta ve WordPress kurulumuyla alakalı sorularına çeşitli mecralarda yanıt aramakta. Ekibimizin SEO Danışmanı olan Çağdaş Akagündüz tarafından hazırlanan video, WordPress’in sunduğu işlevsel kullanım imkanlarından faydalanmak isteyenlere kurulumun nasıl birkaç dakika içinde kolayca yapılabileceğini gösteriyor.

Videoda da görüldüğü üzere kurulumun ilk aşamasında WordPress’in kendi sitesinde paylaşıma sunduğu son WP versiyonunu indirmek gerekiyor. Birkaç megabaytlık güncel WP sürümünün indirilmesinin ardından kuruluma geçilmesi içinse ilk olarak sistemin sunucuya aktarılması gerekmekte. Bunun için videoda kullanılan FTP programı haricinde birçok farklı uygulamadan faydalanmanız mümkün. Basit yazılımlar olan FTP programlarının büyük bölümü aynı amaca hizmet ettiğinden, videodaki FTP yazılımının kullanılması elzem değildir. MySQL database oluşturmak ve bu database’i kullanmak için bir kullanıcı hesabı yaratmakla WP kurulumuna devam edin. Göreceğiniz üzere dakikaların dahi uzun kalacağı bu database ve kullanıcı hesabı oluşturma işlemi sadece el oyalayan, herkes tarafından yapılabilecek kadar basit bir iştir. Kuruluma geçmeden önce her şeyin hazır olması içinse yapılacak son bir şey kalıyor; oluşturulan database kullanıcı hesabını sisteme eklemek. Tek tıkla bu işi de hallettikten sonra sunucuya upload edilen yani yüklenen WP sisteminin kuruluma geçin.

WP sistem dosyalarının sunucunuza yüklenmesinin ardından size sıcak bir karşılamayla merhaba diyen WordPress, yalnızca yönergeleri takip ederek kurulum işlemini son derece kısa bir süre içinde tamamlamanızı sağlıyor. Veri tabanı adı, kullanıcı adı ve parola girerek devam ettiğiniz WP kurulumunda şayet aynı sunucuda birden fazla WordPress kurulumu yapacaksanız “tablo ön eki” bölümüne yeni bir değer vermeyi unutmayın. Eğer çalıştığınız Hosting firmasının sunucusuna tek bir WordPress kurulumu yapacaksanız, tablo ön eki değerini olduğu gibi bırakabilirsiniz. Veritabanı sunucusu değeriyle ilgili çalıştığınız Hosting firmasıyla iletişime geçmenizde, videoda da bahsedildiği üzere fayda var. Evet, işte her şey bu kadar basit!

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekranda; sitenizin başlığını, WP sistemine erişim sağlamak için kullanacağınız kullanıcı adı ve parolayı yazarak devam edin. Bu bölümde doldurulan tüm bölümleri daha sonra istendiğiniz zaman değiştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca arama motorlarının sitenizi indexlemesi için “gizlilik” bölümüne dokunmadan geçmeyi de atlamayın. Kurulumun ardından artık yarattığınız kullanıcı hesabıyla WP sistemine giriş yapabilir, videoda önemi bilhassa belirtilen ayarları yaptıktan sonra hemen yayına başlayabilirsiniz.

Aşırı SEO'nun Zararları

Aşırı SEO Çalışmasının Zararları

Google Penguen güncellemesinin sonrasında çok ama çok fazla önem kazanan konulardan biri haline gelen aşırı optimizasyon (over-optimization), web sitesinin kullanıcı dostu ve dolasıyla arama motorlarının değer verdiği bir site haline gelmesi için yapılan çalışmaların hedefinden saparak yarardan çok zarara neden olmasıdır. Bir manada aşırı optimizasyonunun kaş yapmayım derken göz çıkartmak olduğu da söylenebilir. Webmasterların ve bilhassa amatör olarak SEO ile yeni ilgilenmeye başlamış kişilerin başını fena halde ağrıtan bu durum, genellikle web sitelerinin zorla arama motorlarının gözüne sokulmaya çalışılmasından kaynaklanır. En başta Google olmak üzere tüm arama motorları kullanıcı dostu sitelere öncelik vererek, arama motoru kullanıcısının en kaliteli içeriği sunan web sitelerini öncelikli olarak görüntülemesini sağlamaya çalışır. Yani web sitesinin içeriğinin, kodlarının, tasarımının ve tüm diğer bileşenlerinin kullanıcılara daha fazla fayda sağlayacak şekilde yapılandırılması, arama motorlarının da web sitesine daha fazla değer vermesini sağlar. Ancak SEO ile web sitesinin bu şekilde daha değerli hale gelmesini sağlanırken abartıya kaçılması, aşırı optimizasyon sorunu yüzünden web sitesinin çok ciddi zarar görmesine sebep olur.

Site İçi Düzenlemeler

Site içi SEO çalışmaları her zaman ilk adımdır ve ülkemizde birçok site sahibi ile webmaster genellikle SEO dendiğinde sağdan soldan nasıl link alacağını düşünürken site içi düzenlemelerin ne şekilde yapıldığını göz ardı eder. Sitenin sağlam bir temelinin olmaması üzerine ne inşa edilirse edilsin, çürük temel yüzünden yapının da ayakta kalamamasına neden olur. Web sitelerinin temelinde temiz bir kodlama ve düzenli bir link inşası yer alır. Site içi SEO çalışmaları ile hataları ve eksikliklerini gidermeden sadece link almaya odaklananların, uzun vadede kalıcı başarı elde etmesi imkansızdır. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri ise sayfaların kendine ait özgün bir başlığa (Title) ve sayfa içeriğini birkaç kelime ile özetleyen açıklamaya (Description)sahip olmasıdır. Aşağıdaki görsele bir göz atalım;

over-optimization

Görselde görülen halı yıkama firmasına ait sitenin açıklama bölümü, yukarda bahsi geçen aşırı optimizasyon uygulamasına oldukça somut bir örnek teşkil ediyor. Söz konusu hatalı SEO çalışmaları olduğunda son zamanlarda aşırı optimizasyon en çok karşılaşılan problem olurken, sayfa başlığı ve açıklamalarında tek bir kelimeye odaklanılması da en sık rastlanan aşırı optimizasyon örneklerinden biri oluyor. Firma her ne kadar halı yıkama kelimesinde başarılı olarak üst sıralarda yer almak istemiş olsa da, ne sitenin başlığında ne de açıklama bölümünde herhangi etkili bir slogan kullanılmamış. Aşırıya kaçılan bu tür hatalı kelime kullanımı sitenin istenen başarıyı yakalamasını da sağlamıyor ki, ilgili web sitesi istenen “halı yıkama” aramasında 10’larda sayfa geride yer alıyor. Bir başka ifadeyle ilgili site, “Google sıralamalarında hiçbir kullanıcının fark edemeyeceği kadar gerilerde yer alıyor”. İlgili anahtar kelimede başarılı olmak ve üst sıralarda yer almak istenmesine karşın aşırı optimizasyon nedeniyle görülüyor ki, site aslında bindiği dalı kesiyor.

Arama Motorlarının Gözünden Siteler

Herkesin gözünün içine baktığı Google için web sitelerinde yayınlanan her bir kelimenin arama motoru örümcekleri için değil, “bu sitelerin var olma amacı olan kullanıcılar için olmasıdır”. Zaten başlığından açıklamalarına papağan misali aynı kelimenin tekrarlandığı bir web sitesine de kimse tıklamak istemez ve hasbelkader tıklayan kullanıcılar da içeriğe kısaca bir göz attıktan sonra geldiği hızla siteyi terk eder. Yani sonuç olarak sitenin herhangi bir kazancı bulunmaz. Web sitelerinin sadece belirli bölümlerinin değil, A’dan Z’ye her bileşeninin kullanıcılar düşünülerek inşa edilmesi gerekir. Yukardaki görselde örnek teşkil etmesi açısından verilen web sitesi şüphesiz ki aşırı optimizasyon kurbanı olan tek site değil. Sektör fark etmeksizin işini internete taşıyan ve dijital dünyanın sunduğu dev müşteri potansiyelinden faydalanmak isterken, hatalı ve eksik bilgiler nedeniyle benzer hatalara düşen firma sahiplerinin sayısı oldukça fazla. Çoğu zaman rakibi olan web sitelerine göz atan firma sahipleri aynı şekilde yapılandırılmış web sitelerini görerek kendileri de benzer bir “taktik” uygulamaya karar veriyor ve bilgisizce bu tür aşırı optimizasyon tehlikesi doğuran uygulamalara başvuruyor. Bazen de iş dünyasından tanışıklığı olan firma sahipleri birbirine akıl vererek, kendisinin sitesinde uyguladığı bu tür taktikleri arkadaşlarına tavsiye ediyor ve bu sayede ortaya aşırı optimizasyon kurbanı olan yüzlerce web sitesi çıkıyor.

İç Linkleme ve Etiket Kullanımı

Çoğu zaman “alıntıdır” ibaresini ekleyerek içerik hırsızlığı yapan kişilere karşı önlem almak adına yapılan iç linkleme, bazen de site sahibi için önem arz eden popüler sayfalardan istenen kelimeler üzerinden link çıkışı yapmak için kullanılır. SEO açısından değerlendirildiğin iç linkleme yapmanın tek rasyonel mantığı, ziyaretçileri görüntülenen konuyla ilgili farklı sayfalara yönlendirmektir. Başta haber siteleri olmak üzere dijital dünyada hemen her konuda iç linklemeyi amacından tamamen farklı şekilde kullanan ve aşırı optimizasyon problemiyle karşılaşan sitelere rastlamak mümkün. Aşağıda kadın internet kullanıcılarını hedef alan; moda, dekorasyon, giyim kuşam ve güzellik konularına ağırlık vermiş bir web sitesinden alınan görsel bulunuyor.

aşırı-optimizasyon

Yukardaki görselde de görüldüğü üzere yazının sadece belirli bir bölümünde dahi birçok linkleme yapıldığı görülüyor ki, uzun olmaması açısından tüm yazıyı da almadım. Yazı genelinde neredeyse linklenmemişten çok link verilmiş kelime bulunuyor ve bu da iç linklemenin amacından uzak, herhangi bir amaca hizmet etmeden kullanılması manasına geliyor. Ayrıca yayınlanan içeriğin hemen altına baktığımızda aynı sayfada son derece ilgisiz ve oldukça fazla etiket kullanıldığını görüyor.

aşırı-optimizasyon-etiketleme

Görsele bakınca hemen fark edildiği gibi hemen her kelimeye link verilen bu içerik “sağlık” kategorisi altında, birbiriyle herhangi bir ilgisi olmayan etiketler kullanılarak yayınlanmış.

Anchor Text Üzerinden Link Alımı

Link çıkışı yapılan kelimeler manasına gelen “Anchor Text” ile ilgili daha önce yazdığımız ve anahtar kelimeler üzerinden doğru SEO stratejisi geliştirmekle ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceledikten sonra devam etmenizde yarar var.

Hemen üstteki kelimede “buraya tıklayarak” kelimesine link vererek, sözcüğü bir anchor text haline dönüştürmüş olduk ki bu, biraz sonra bahsedeceğim “doğal linklemeye” de oldukça iyi bir örnek teşkil ediyor. Günümüzde etkin bir SEO çalışmasıyla başarılı olmuş web sitelerine kısaca dahi göz atıldığında görülen ilk unsur, bu sitelerin anchor text kullanarak aranma hacmi yüklen kelimelerle daha fazla ziyaretçi kazanmaya çalıştığıdır. Ancak Tam SEO olarak SEO kelimesi üzerinden link alıyor olsak da, çalışma alanımızla ilgili daha pek çok farklı anchor text üzerinden de link almaktayız çünkü sadece tek bir kelimeye yüklenerek istenen başarının elde edilmesi söz konusu değildir. Zira tek bir kelimeye odaklanarak yalnızca tek bir anchor text üzerinden durmaksızın link almak aşırı optimizasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalındığının habercisidir. Tehlike çanlarının çaldığından habersiz olan firma sahipleri ve webmasterlar oldukça yüksek aranma hacmine sahip olan anahtar kelimelerde yapılan Google aramalarında ilk sıraya yükseleceğini beklerken, aşırı optimizasyon nedeniyle arzu edilen başarıya asla ulaşılamaz.

aşırı-optimizasyon-linkleme

Yukardaki görselse meraklılarının çok iyi bildiği üzere, dünya genelinde en çok ziyaretçisi bulunan flash oyun sitelerinden biri olan MiniClip’in backlink profili görülüyor. İngilizce oyun manasına gelen ve küresel boyutta düşünüldüğünde gerçek anlamda son derece yüksek rekabete ev sahipliği yapan “Games” gibi bir kelimede ilk sıraya yer alan sitenin aldığı backlinklerde “games” ifadesi yer almıyor. Oyun kelimesi bu denli başarılı bir web sitesinin aldığı backlinklerde geçmediği gibi, kelimelerin oyunla uzaktan yakından ilgisinin de olmadığı görülüyor. Bu durumun SEO açısından bizi ilgilendiren bölümü ise linklemenin doğal yapılması halinde istenen başarının sağlanabilmesi. Ülkemizde her ne kadar SEO dendiğinde yukardaki örnekte görülenin tamamen zıddı anlaşılıyor olsa da, dünya genelinde en yüksek rekabetin yaşandığı bir kelimede dahi ilk sıraya ambargo koyan bir web sitesinin anchor text kullanımında tamamen doğallıktan yana tercih yaptığı görülüyor.

Hatalı Anahtar Kelime Kullanımı

Ülkemizde hala ne yazı ki anahtar kelimeleri Spam yapmadan kullanmayı başaran son derece az web sitesi bulunmakta. Çoğu webmasterın ve site sahibinin göz ardı ettiği, yayınlanan her içeriğe avuç dolusu anahtar kelime “saçarak” ve bu kelimeleri de koyu renkle ziyaretçinin gözüne sokarak uyguladığı anahtar kelime odaklı SEO çalışmaları bir manada alameti farikadır. Google sıralamalarında yer almak için ilgili anahtar kelimeyle alakalı, kullanıcılara fayda sağlama amacı güden, rasyonel, gerçeği yansıtan, dilbilgisi kurallarına uyulmuş, özgün bir içerik yayınlamaktır. Arama motorları aracılığıyla istenen kelimeler üzerinden ziyaretçi çekebilmek uğruna yazılan içeriğin kullanıcıya fayda sağlamak için değil, sadece anahtar kelime kullanmak için yazılması hatalı anahtar kelime kullanımı nedeniyle aşırı optimizasyon probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor. Nitekim bu tür örnekleri bulmak için internet başında saatlerce zaman geçirmek gerekmiyor ve her ne konuda olursa olsun, sayısız web sitesinde bu tür aşırıya kaçan anahtar kelime kullanımlarına denk gelinebiliyor.

over-optimization-anahtar-kelime

Hemen üstte yer alan görsele bakıldığında görülmemesi imkansız olan ve okurun adeta gözünü tırmalayan anahtar kelimeler, içeriğin insanlara “okuyacak herhangi bir şeyler sunmak” için değil de sadece ve sadece anahtar kelimelerin kullanılabileceği bir yazı olması için oluşturulduğunu gösteriyor. Zaten 10 kelimeyi zar zor geçen cümleler, basit kalıplar ilgili anahtar kelimeler koyu renk yazılmamış olsa dahi içeriğin fayda sağlamaktan ziyade anahtar kelimeler tek başına kalmasında diye yazıldığını ele veriyor. Google’ın zaten pek çok kelimenin çoğul ve tekil kullanımının aynı anlama geldiğini bildiğinden habersiz olan webmasterlar ve site sahipleri, aynı anahtar kelimelerin tekillerini onlarca kez kullanmakla yetinmiyor ve bir de içeriğe bu kelimelerin çoğullarını ekliyor. Özellikle son algoritma güncellemesinin ardından Google, film sitelerinde belki de on binlerce kez papağan misali tekrarlanan “seyret ve izle” kelimelerinin de eşanlamlı olduğunun farkına varmış durumda. Bir mana da açgözlüce davranarak, anahtar kelimeler çıkarıldığında 100 kelimeyi dahi zar zor bulan içeriklere onlarca anahtar kelimenin yerleştirilmesi SEO adına kazanç sağlamıyor ve aksine zarara sebebiyet veriyor. Bu tür yoğun anahtar kelime kullanarak aşırı optimizasyon yapan ve sorulduğunda yine de ziyaretçi trafiğinin “fena olmadığını” söyleyen site sahipleri, aslında bu aşırı optimizasyon alışkanlığından vazgeçse çok ama çok daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapacağını bilmiyor…

GoogleBot’un İndexlemedeki Referansı Chrome 41

Google, Panda’nın son majör güncellemesini duyurduğundan bu yana indexleme ve link şemaları webmasterlar tarafından sıkça tartışılan konular haline geldi. Google’ın meşhur Googlebot’unun ardındaki teknoloji perdesini tamamen açmasa da aralamasıyla birlikte yayımlanan makalelerden etkilenen çoğu site sahibi, sitelerinin indexlerinin Googlebot gözünde kusursuz görünmesi için neleri düzeltmesi gerektiğine dair hummalı bir araştırma içine girdi. Arama motoru optimizasyonunun doğrudan backlink demek olduğu çok ama çok eski zamanlarda bu gibi sorunları olmayan site sahipleri, Panda ve sonrasındaki dev güncellemelerle beraber sitelerinin kusursuz bir indexe sahip olması için onlarca farklı unsura dikkat etmek zorunda kaldı. Çoğu site sahibi ise hala Googlebot’un yeni bir sayfayı ziyaret etmesi ile sitenin tüm indexini alınması arasında fark olduğundan habersiz…

Web sitesinde daha fazla HTML ve CSS olması durumunda index odaklı halledilmesi gereken daha fazla sorunla uğraşılması gerekebiliyor ve bu iş için çoğunlukla Google Fetch&Render aracı kullanılıyor. Zaman almanın da ötesinde insanı yaşlandıran ve çoğu zaman tüm uğraşa karşın işe yaramadığından saç baş yolduran bu zahmete katlanmaktansa GoogleBot’un nasıl bir mantıkla index aldığını bilmek ve en baştan sitedeki yayınları bu mantık doğrultusunda yönetmek daha akıllıca. Şayet daha önce sitenizin bir bölümünün düzgün indexlenmediğini fark ettiyseniz ve bu duruma yol açan kod satırlarını düzeltmeye çalıştıysanız bazen bunu yapmanın ne kadar sinir bozucu ve uzun süren bir iş olabileceğini zaten biliyorsunuzdur.

Chrome 41 ile ilgili heyecan verici haberlerin Google isimleri tarafından Twitter üzerinden paylaşılmasının ardından Web Tarama Hizmetleri teknolojisinde yepyeni bir düzenlemeye gidileceğiyle ilgili haberler de peşi sıra geldi. Web sitenizin nasıl yüklendiğini görmek için Chrome 41’i indirmeniz ve kurmanızın yeterli olacağından bahseden Google çalışanları, GoogleBot’un da Chrome 41 üzerinden yapılan görüntülemeleri esas alacağını söylüyor. Dolayısıyla teknik problemleri iş işten geçmeden fark etmek ve önleminizi en baştan alarak, sonradan binlerce kod satırı arasında kaybolmamak için artık daha pratik bir çözüm varmış gibi görünüyor. GoogleBot’un hâlihazırda kullandığı Chrome sürümü ise yeni geliştirmelerle birlikte sürekli güncellenecek. 2015 yılında yazılan Chrome 41 bugüne dek pek çok majör geliştirme paketiyle değişti ve ilk yazıldığı günkünden çok ama çok farklı bir kimliğe büründü. Tabi tüm bunlar her şeyin bir günde değişeceği ve artık indexlemeye dair hiçbir sorun yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Bekleyip, göreceğiz…

İçeriklerinizden Çıkan Linklerin Sayfalarınız Üzerindeki Etkisi

Söz konusu SEO olduğunda tüm linkler önemli olsa da, bazı linklerin “biraz daha” önemli olduğu aşikâr. Eğer özgün içeriğin önemini anlayacak kadar akıllıysanız, sayfalarınızdaki içeriklere serpiştirdiğiniz linklerin de şovun yıldızı olduğunu uzun zaman önce fark etmişsiniz demektir. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak içerinizdeki linklerin, arama motorundaki rekabeti yüksek kelimelerde web sitenizin sıralamasını yukarı taşıyabilirsiniz. Tabi, gerçekçi beklentilerle uçuk hayalleri birbirine karıştırmamak suretiyle…

Sayfalarınızın Değerini Belirlemede İçeriğin Etkisi

Web sitenizin tamamını link inşasının bir parçası olarak son derece efektif şekilde kullanma imkânına sahipsiniz ancak özgün içeriğinizin gücüne güç katan linkler biraz daha fazla dikkati ve özeni hak ediyor. Sitenin her yerinden adeta fışkıran linklere nazaran özgün ve okuyucuya “bir şey” verme gayesinde olan bir içerikte yerini almış linkler Google gözünde bir ağırlığa sahip. Sürekli internet kullanıcılarının alışkanlıklarını gözetleyen, notlar alan ve dersine de her zaman iyi çalışan Google örümcekleri şayet sayfalarınızdaki içerik üzerinden ilgili linkin işaret ettiği siteye trafik akışı olduğunu fark ederse linkin işaret ettiği web sitesiyle birlikte sizin sayfanıza da hakkı verir. Web sitenizde yoğun trafiğe ev sahipliği yapan tek sayfa olmasındansa içeriğin kalitesiyle Google gözünde değeri yüksek çok sayıda sayfanızın olması şüphesiz çıkan linklerle birlikte sitenizin güvenilirliğini de arttıracaktır.

Ziyaretçi Gözünden İçerikteki Linkleriniz

Sayfanızdaki içeriğin neresine, her ne şekilde yerleştirirseniz yerleştirin sayfanızdaki linkler Google’ın gözünden kaçmayabilir. Peki, ya sayfa ziyaretçileriniz? Küçük fontla, okuyucunun seçmesini imkânsız kılacak şekilde, sayfanın “bir yerine” yerleştirilen ve erişimi sağlaması mümkün olmayan linkler sayfa ziyaretçileriniz için ne kadar önemsizse Google için de aynı derecede önemsizdir. Yapmak için yapmak yerine, sayfanıza link yerleştirirken öncelikle bu linkin okuyucu tarafından fark edilmesini ve sonrasında tıklanarak istenen trafik yönlendirmesini yapmaya yardımcı olmasını düşünmelisiniz. Aksi takdirde link yerleştirmek sizin için zaman kaybından başka bir şey olmayacak ve sayfanıza da herhangi bir pozitif değer katmayacaktır. Sayfaya yerleştireceğiniz birden fazla link, görsel veya anahtar kelime üzerinden aynı sayfayı işaret ediyorsa Google yine bu linklerin tamamını görecek ancak değerli olarak metinden çıkan linki kabul edecektir.