Manuel İşlemler, Google Webmaster Tools’ta da artık görebildiğimiz (yakın zamanda aktif oldu) Google tarafından gerçekleştirilmiş, spam savaşında web sitelerine uygulamış olduğu yaptırımların tümüdür.

Manuel İşlemleri listelersek eğer;

  • Sitenize yönelik yapay bağlantılar
  • Kullanıcı tarafından oluşturulan spam
  • Spam içerikli ücretsiz barındırıcılar
  • Saldırıya uğramış site
  • Spam içerikli yapısal işaretleme
  • Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik
  • Tam spam
  • Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler
  • Gizli metin ve/veya anahtar kelime doldurma
  • Gizlenmiş resimler

Google son algoritma değişikliğinden sonra spam ile mücadele konusunda çok daha başarılı bir hale geldi diyebiliriz. Elbette benim konuyu sert olarak eleştirdiğim birkaç nokta da yok değil, tabi bu maddeleri açıklarken bu eleştirilere de değineceğim. Yine de biz bu manuel işlemler listesini detaylı şekilde açıklayalım.

Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar (etki bağlantıları)

Bağlantı düzenlerine katıldığınız ya da backlink satın aldığınız taktirde bu uyarıyı almanız kuvvetli bir ihtimaldir. Bu uyarıyı almanın en büyük sebebi, direkt anchor text hedefli backlinklerdir. Etki bağlantılarından kasıt tam olarak bu, sitenin ana kelimesi kullanılarak verilen linkler.

Google bu uyarısıyla şunu özellikle belirtir, biz sitenize yönelik bir işlem yapmak yerine, gelen bağlantılara yönelik bir işlem gerçekleştiriyoruz ve bu bağlantıları dikkate almıyoruz. Gelen bağlantılara müdahale edemiyorsanız bir şey yapmanıza gerek yok fakat müdahale şansınız varsa, bu bağlantıları kaldırıp yeniden değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

Fakat Google her ne kadar bu bağlantıların sizle alakalı olmayabileceğini düşünüp, sitenize yönelik bir işlem gerçekleştirmemiş olsa da siteniz sıralama kaybı yaşayabilir, bunun tek sebebi, aslında bağlantıların sizle alakalı oluşudur.

Çözüm: Etki alanı yaratmaya yönelik (anahtar kelime hedefli backlinkler) backlinklerinizi analiz edip, kaldırmalı ya da link reddetme aracı vasıtası ile reddetmelisiniz. Yeniden değerlendirme talebinde bulunurken, reddettiğiniz linkleri ya da kaldırdığınız linkleri gönderdiğiniz talep formu içerisinde yer vermeniz de gerekmekte.

Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar

Bu manuel spam işlemi, bir önce bahsettiğimiz etki alanı yaratmaya yönelik doğal olmayan bağlantılar uyarısından farklı olarak tüm sitenizi etkilemektedir. Sebebi ise direkt pagerank geçiren gelen bağlantılardır. Çoğunlukla footer linkler buna sebebiyet verir.

Çözüm: Pagerank geçiren bağlantıları tespit edip, nofollow olarak etiketlendirmelisiniz. Müdahale şansınız yoksa eğer link reddetme aracını kullanarak bu bağlantıları reddedip, yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız.

Sitenizden verilen doğal olmayan bağlantılar

Bu uyarıyı bir web sitesi alıyorsa çok büyük ihtimalle backlink satışı gerçekleştiriyordur ya da hacklenmiş ve saldırgan siteye web yöneticisinin bilgisi dışında linkler yerleştirmiştir.

Çözüm: Siteden çıkan linkleri kontrol edip, kaldırmalı ya da nofollow olarak etiketlendirmelisiniz.

Saldırıya uğramış site

Sitenizin kötü niyetli biri tarafından hacklenip, sayfalarınızın kötü amaçlar ile (virüs barındırma, bilgi çalma, spam içerik) kullanılması durumunda alacağınız uyarı budur ve arama performansınıza ciddi zararlar verir.

Çözüm: Sitenizin açıklarını kapatmalı, saldırgan sayfa ya da dosyaları tespit edip kaldırmalı, düzeltmeli ve sitenizin güvenliğinden emin olduktan sonra da yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız.

Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan boş içerik

Bu büyük problem yaratan uyarılardan biridir. Sitenizde boş sayfalar ya da doğru düzgün bilgi içeriği olmayan sayfalar olması sonucunda bu uyarıyı alırsınız. Dahası sayfalarınız kopya durumunda da olabilir, böyle bir durum da bu uyarıyı alma ihtimaliniz vardır.

manuel işlemler uyarısı

Yukarıdaki görselde çift uyarı hatası alan bir web sitesi görüyorsunuz. Uyarılardan ilki Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan boş içerik diğeri ise etki alanı yaratmaya yönelik doğal olmayan bağlantılar.

Kısmı eşleşmeler bölümünde yer alan ve uygulanan manuel spam işleminin çözümü belli, doğal olmayan bağlantıların tespiti ve kaldırılması. Fakat Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan boş içerik uyarısından kurtulmak adına, sitenin tüm sayfalarının incelenip, kopya olan sayfaların yenilenip (başka siteler içerikleri sizden kopyalamış olsa bile), düşük kalitede ve sadece ziyaretçi amaçlı oluşturulmuş sayfaların tespit edilip kaldırılması ya da bir sayfa içerisinde toplanması gerekmekte.

Biraz yorucu bir iş fakat çözüm bundan ibaret. Sonrasında yapılan tüm işler madde madde yeniden değerlendirme talebinde bildirilmeli.

Tam spam

Güvenliği az, çok kullanıcılı web sitelerinde rastlanabilecek bir manuel işlem türüdür. Belki size inanması güç gelecek ama Google’ın kendi servisi olan Blogger bile bu uyarıdan nasibini almaktadır.

Bu uyarı türü, toplama içerikler ile oluşturulan web sitelere ya da bu web sitelerinin ilgili bölümleri nedeniyle gönderilir. Duruma göre site genelini ya da ilgili sayfaları etkileyebilir.

Çözüm: Toplama içerikler ya da anlamsız kelime grupları ile oluşturulmuş sayfaların kaldırılması.

Kullanıcı tarafından oluşturulan spam

Bu tür spam tüm siteyi etkilemektedir ve genelde forum sitelerinde meydana gelir, ard arda kopyalanmış içerikler, paylaşılan kopya sayfalar buna sebep olur.

Çözüm: İlgili kalitesiz sayfaların kaldırılması ile problemi çözebilirsiniz.

Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler

SEO’da en önemli kural kullanıcılarınıza ne gösteriyorsanız arama motorlarına da aynı içeriği göstermelisiniz. Eğer bu kuralı yoksayarsanız bu manuel işleme maruz kalırsınız. Aynı şekilde kullanıcılarınızı Google’ın göremediği sayfalara yönlendiriyorsanız da aynı kuralı ihlal etmiş olursunuz.

Çözüm: Bu şekilde gizleme ya da gizli yönlendirmeler barındıran sayfaların yayın hayatına son vermelisiniz.

Gizli metin ve/veya anahtar kelime doldurma

Çokça yapılan bir hata olarak sayabiliriz bu durumu. Çoğu kişi sayfaları anahtar kelimeler ile doldurduğunda avantajlı konuma geleceğini zanneder, halbuki Google gibi bir arama motoru sizin bunu ne amaçla yaptığınızın farkına varacaktır. Bu nedenle sayfalarınızı arama motorlarında iyi yere gelmek amaçlı değil, kullanıcı odaklı olarak optimize etmelisiniz. Zaten siz kullanıcılarınızı düşünürseniz Google da sizi düşünecektir.