On-Page SEO (Sayfa İçi Optimizasyon)

Tamseo olarak bir websitesine seo hizmeti vermeye başladığımızda her zaman ilk adımımız site için SEO optimizasyonu olur.

Öncelikle websitesinin mevcut SEO hatalarını tespit eder ve bu konuda detaylı bir seo analiz raporu hazırlarız. Sonrasında bu hataların giderilmesi için optimizasyon çalışmaları başlar.

Elbette tek hedefimiz hatalı maddeleri düzeltmek değil aynı zamanda eksikleri de gidermektir.

Bazı durumlarda müşterilerimizin web sitelerine müdahale edemeyiz, böyle durumlarda ise neler yapılmasını gerektiğini danışmanlık kapsamında detaylı olarak anlatıyoruz.

On-Page SEO’yu (Site içi seo optimizasyonu) bir binanın temeli gibi düşünmelisiniz. Nasıl ki zayıf temel atılmış ya da doğru mühendislik uygulanmamış temellerde yüksek katlı binalar inşa edilemiyorsa, web sitenizde de seo hataları olduğu müddetçe yoğun backlink çalışmaları yapmanız, muhteşem içerikler üretmeniz hiçbir işe yaramıyor. Boşu boşuna zaman ve para kaybediyorsunuz.

Sayfa içi optimizasyon konusunda bu güne kadar çok büyük içerikli ve ziyaretçili web sitelerinde tecrübe edinme şansımız oldu. İşin doğrusu on-page seo çok da keyif aldığımız bir konu. Atılan her doğru adımda web sitelerin organik trafiklerinin çok hızlı gelişmesi hem bizim hem de müşterilerimiz için mutluluk verici.

Backlink Profilini İnceleme ve Temizlik

Site içi optimizasyon için raporlamalarımız sürerken biz bir yandan da web sitenizin backlink profilini incelemeye ve analiz etmeye başlarız. Eğer Google yükseliş faktörlerine göz atarsanız, bir web sitesinin aldığı backlinkler en önemli dış seo sinyalidir.

Eğer daha önce SEO çalışması yaptırmadıysanız ya da kendiniz bazı girişimlerde bulunmadıysanız çok büyük ihtimalle backlink profiliniz temizdir. Fakat sitenin geçmişinde bu şekilde bir çalışma varsa bunu denetlemek ve detaylı incelemek gerekir.

Backlink profilini incelememizin amacı spam backlinkleri tespit etmektir. Bunlar genelde sizin siteniz ile alakasız içerikte ve dilde sayfalardan yorum backlinkler ve imlemeler olarak karşımıza çıkar. Alakasız kelimeler ile hatta bazı zamanlarda saldırı amaçlı anahtar kelimeler ile linkler alıyor olabilirsiniz. Bu gibi spam backlinklerin her biri sitenizi geriye çekmekte, belli yoğunluklara ulaştıklarında ise sitenizin ceza almasına sebebiyet vermektedir.

Temiz bir backlink profili de aynı zamanda site dışı seo yapmak için gerekli temeldir.

Backlink profilinin analizi hakkında bilgi sahibi olmak için, lütfen Backlink Profilini İnceleme ve Anlama adlı makalemizi okuyunuz.

Anahtar Kelime Seçimi ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Herkes popüler kelimeleri hedefler! Fakat özellikle yeni web siteleri için bu çok büyük bir hata.

Sizi muhteşem bir strateji ile tanıştıralım. (Bkz: Long Tail Keywords)

Anahtar kelime seçimi, dış seo çalışamalarına başlarken karar verilmesi gereken ilk adımdır.

Hangi anahtar kelimelere çalışacağız?
Hangi anahtar kelimeler bize müşteri olarak dönecek ya da dönüyor?

Bu aşama layıkıyla yapıldığı zaman, SEO yatırımınızdan para kazanmak için aylarca beklemeniz gerekmediğini anlayacaksınız. Günümüzde bu konuda öyle çalışmalar ve veriler var ki…

Kısa bir örnek ile açıklayalım.

Örneğin ayakkabı satan bir internet siteniz olsun. Ayakkabı kelimesi sizin sektörünüzde en çok aranan kelimeniz fakat ayakkabı ile alakalı o kadar fazla uzun kuyruklu anahtar kelime mevcut ki, bu arama terimlerinin dönüşüm ve arama hacimleri ayakkabı kelimesinin arama hacmi ve toplam dönüşümünü katlayarak geçiyor.

Üstelik bu anahtar kelimelerin rekabet durumları o kadar düşük ki ilk sayfada yer almak için çoğu zaman çok küçük çalışmalar yapmak yeterli oluyor. Ayrıca hemen hemen hepsi de satın almaya kararlı müşteri aramaları!

İçerik Geliştirme ve İçerik Pazarlaması

İçerik kraldır!

En az backlinkler kadar önemli bir yükseliş kriteri de emin olun ki kaliteli bir içeriktir! Çoğu web sitesi hala içeriklerini başka sitelerden kopyalamakta ne yazık ki. Dahası siz özgün içerik oluşturuyor olsanız bile içeriklerinizin güvenliğini bir şekilde sağlamalısınız. Elbette bu haydutların içeriklerinizi bir şekilde kopyalamasını engellemenin yüzde yüz bir çözümü yok. Fakat işlerini oldukça zorlaştırabiliriz.

Korkmayın Google ve diğer arama motorları içeriğinizi indexlendiğinde o içeriği ilk kez sizin ürettiğinizi bilir. Fakat ileride bir gün alan adınızı değiştirirseniz, URL’inizi değiştirirseniz bu sistemin çok da doğru işlemediği tarafımızca defalarca tecrübe edildi.

Bu sebeple ileriye dönük düşünüp önlem almak şart.

Ayrıca sitenizin güncel, doyurucu, okunabilirliği yüksek içeriklerle de donatılması gerekiyor. Akıllı bir içerik pazarlaması ile sosyal medyaya hükmetmek de mümkün!

Sosyal Medya Optimizasyonu

Günümüzde tüm kullanıcılar en azından bir sosyal medya hesabına sahip. Facebook ve Instagram kullanıcı sayıları çoktan 1 milyar seviyelerini aştı. Dünya gündemi hala Twitter üzerinden dönüyor.

Bu pazarı yok sayamayız. Arama motoru optimizasyonu yaparken her ziyaretçinin, sitede kalma sürelerinin, hemen çıkma oranlarının ve trafik kaynaklarının son derece büyük önemi var.

Web sitenizi sosyal medya araçları ile uygun çalışacak şekilde tasarlamak ve iyi bir içeriğin yeterli kitleye ulaşmasını sağlamak çok önemli.

Bu kapsamda Tamseo olarak biz hem sosyal medya hesplarınız üzerinde hem de web sitenizde gerekli optimizasyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Unutmayın SEO sadece birkaç konu üzerine eğilmekten ibaret değil. Web sitenize fayda sağlayabileceğiniz her konuya eğilmeli ve tüm bu kalemlerin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekiyor.

Off-Page SEO (Sayfa Dışı Optimizasyon) Link İnşası

Link İnşası (Link Building) son derece istikrarlı bir şekilde ve doğru oranlarla ilerlemesi gereken bir çalışma türüdür. Zannediyorum en çok bilgi kirliliği yaşanan çalışma aşaması da budur.

Link stratejilerinde izlenen o kadar farklı yollar var ki insanın aklının karışmaması pek mümkün değil. Yine de ufkunuzu genişletmesi açısından bkz. (Link inşası ile alakalı inanmamanız gereken 10 yalan) konusuna göz atmanızı öneririz.

Sene 2020 oldu fakat zannedildiği gibi backlinklerin önemi düşünüldüğü gibi hiç de azalmadı. Hala backlinkler yükseliş faktörleri açısından son derece önemli.

Yalnız unutmayın doğru bir backlink stratejisi sizi hızlı bir şekilde sonuca götürebildiği gibi yapılan yanlışlar ve bazı spama kaçan davranışlar sitenizin ceza almasına da sebebiyet verebilir.

Bu konuda övünerek söylemeliyiz ki 2012 yılından günümüze kadar 300’den fazla SEO projesinde, Tamseo hiçbir şekilde doğal olmayan bağlantılar uyarısı ile karşılaşmadı.

Google Analytics ve Search Console Verilerini İnceleme

Google Analytics ve Search Console bize web sitesi hakkında inanılmaz kullanışlı veriler sunar. Fakat herkesin bu araçları layığıyla kullandığını düşünmeyin.

Biz Google Analytics’i trafik kaynaklarını incelemek, dönüşümler yaratmak, hangi kaynaklardan gelen trafiğin daha faydalı olduğunu tespit etmek, hemen çıkma oranları ve sitede kalma sürelerini ölçümlemek için kullanıyoruz. Bu metriklerin tümü aynı zamanda hangi konulara eğilmeniz gerektiğini ve nerelerde geliştirme yapmanız gerektiğini size anlatıyor. Doğru analiz ve ölçümleme yapılmadan tüm SEO çalışmaları eksik kalır.

Search Console ise daha fazla web sitesi ile alakalı. Yönlendirmeler, sayfa kaynağı, index durumu, site haritaları, Feed’ler, Manuel işlemler, tarama hataları gibi bir çok konuda bize bilgi veriyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Kullanıcı deneyimi, çektiğiniz trafikten en üst düzeyde faydalanmamızı sağlayan ve yine verilere dayalı olarak gerçekleştirilmesi gereken, yeterli önemi görmüyor olsa da kazancınızı katlama potansiyeli olan bir uygulamadır.

Hatalı konumlandırılmış butonlar, içeriği ya da ürününüzü geri planda bırakan tasarımlar, doldurulması ulaşılması zor dönüşüm sağlayan formlar size çok şey kaybettiriyor olabilir.

Doğru bir kullanıcı deneyimi tasarımı gerçekleştirmek için trafik kaynaklarınız, insanların genel olarak sitenize bağlanmak için kullandığı aygıtlar, eğer varsa reklamlarınız, sosyal medya aktiviteniz, rakiplerinizin uygulamaları, alışkanlıklar, sitenizin ısı haritası gibi birçok konuya tecrübe sahibi ellerin dokunması gerekir.

Şeffaf ve Düzenli Raporlama

SEO çalışmalarının etkilerini hissetmek genelde bir süre beklemeyi gerektirir. Elbette çok büyük hataların düzeltilmesi birkaç gün içerisinde bile etkisini gösterebilirken, standart bir seo çalışmasında hiçbir çalışma anlık olarak etki etmez.

Doğru seo çalışmasının en önemli kriterleri şeffaflık ve istikrardır!

Tamseo olarak biz yaptığımız tüm çalışmaları detaylı olarak raporlar halinde sunarız. Bu hem sizin için hem de bizim için gereklidir. Algoritmalar değişir, bazen dış etkenler sebebiyle sıralama kayıpları da olabilir, bunların sebebini doğru anlayabilmek adına tüm çalışmaların gün gün not edilmesi en sağlıklı yaklaşımdır.

 

SEO hizmeti alacağınız şirketin gösterebileceği gerçek referansları olmalı, şeffaf olmalı, düzenli raporlama hizmeti sunmalıdır. Özellikle tecrübe sahibi bir firma tarafından yapılmalıdır ki siz işiniz büyüyecek diye beklerken işler kötüye gitmesin. Çünkü hatalı seo uygulamalarının sonucu felaketle sonuçlanmaktadır.

Aldığınız cevaplar mantıklı ve olumlu ise herhangi bir problem yoktur.

SEO Hizmeti alırken, aynı zamanda sektörünüzle alakalı anahtar kelime çalışması da istemelisiniz, bir seo uzmanı o sektörde iş getiren, yani direkt müşteriler tarafından aranan kelimeleri bilir ve sizi o kelimeye yönlendirebilir. Boşu boşuna arama hacimleri şişkin kelimelerde yükselmeye çalışıp sizi yormaz ve zamanınızı çalmaz.

Zaten bir ticari siteye SEO çalışması yaparken öncelik müşterilerin ne şekilde arama yaptığını tespit etmektir. Müşteri aramalarının tespiti, özellikle e-ticaret siteleri için, satışın anahtarıdır. Yurt dışındaki bir çok SEO firması popüler anahtar kelimeler yerine Long Tail Keywords çalışmaları yaparlar ki bu aramalar tamamen müşteri aramalarını kapsar.

Aslında işin özü de şudur; Birkaç kelimelik arama sorgularının toplamı, tek kelimelik popüler sorgulamalara hemen hemen eşittir, durum böyle olunca da birkaç kelime grubuna çalışmak, tek kelimeye çalışmaktan başlangıç için daha mantıklı olur, çünkü kısa sürede başarı gelir ve satışlar başlar, sonrasında popüler kelimelere çalışmak, zaten para kazandığınız için problem olmaz, zaman kazanmış olursunuz.