SEO ile organik sonuçlarda listelenin

SEO (Search Engine Optimization) ingilizceden dilimize yerleşmiş, türkçe arama motoru optimizasyonu anlamına gelen, web sitelerinin arama motorlarında doğal olarak üst konumlarda yer alması için yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır.

Biliyor muydunuz?

İstatistikler gösteriyor ki, kullanıcıların %76’sı reklamlar yerine organik sonuçlara tıklama eğilimi gösteriyor.

SEO’yu en basit haliyle
sizin için anlattık

Başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda yer almak hepimizin isteği, bu konuda yapılması gerekenler neler ? SEO Nasıl yapılır ? Peki ya arama motoru optimizasyonu neden önemli ?

Her şeyin en başında kullanıcı odaklı düşünmeyi öğrenmek var. Kullanıcı odaklı düşünmeyi öğrendiğimizde, SEO’nun tüm mantığını da kavramış oluyoruz.

Henüz Bilmeyenler İçin: SEO Nedir?

Öncelike henüz SEO ile alakalı bir fikri olmayanlar için, SEO’nun tanımını yapalım.

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. SEO, arama motorlarının, web sitelerini daha kolay ve iyi bir şekilde taramasını ve anlamasını sağlar.

SEO, en önemli dijital pazarlama ürünlerinden biridir. Çok zaman alır, sürekli ve zorlu bir çalışma yöntemi vardır ve elbette en yüksek geri dönüşü de SEO sağlar.

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerini daha kolay ve iyi bir şekilde taramasına, indexlemesine olanak sağlayan teknik web site düzenlemeleridir.

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerini daha kolay ve iyi bir şekilde taramasına, indexlemesine olanak sağlayan teknik web site düzenlemeleridir. (bkz: on page seo)

Özellikle son yıllarda SEO sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmekte, reklama ayrılan bütçelerden daha karlı ve kalıcı bir tanıtım çözümü olduğu anlaşılmaktadır.

Evet SEO sektörü çok ucuz bir sektör değildir ve SEO çalışmaları reklamlar kadar hızlı sonuçlar elde etmenize olanak sağlamaz. Lakin doğru ve iyi planlanarak yapılmış bir SEO çalışması sizi bulunduğunuz sektörde rakiplerinize karşı çok ciddi bir üstünlük kurmanızı sağlar.

SEO bir web sitesi için en mühim konudur.
Diyelim ki internet üzerinden bir web sitesi projesi yapıyorsunuz; çok iyi bir yazılım yazabilir, yazdırabilirsiniz. Reklam bütçenize milyonlar ayırabilirsiniz. Çok geniş çaplı bir ekip kurabilirsiniz. Web sitenizin konusu ne olursa olsun, eğer marka değeriniz yeterli seviyeye ulaşmadıysa ve reklamlarınız da son bulduysa ziyaretçi trafiğiniz bir süre sonra düşüşe geçecektir. Çünkü web siteniz, siz her şeyi dört dörlük yapmanıza ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmamanıza rağmen, SEO konusunda bir düzenlemeye sahip değildir.

Oysa, bir SEO Uzmanı‘ndan danışmanlık alsanız yahut bünyenizde bir seo departmanı bulunmuş olsa, web siteniz hiçbir reklama ihtiyaç duymadan, konusuna göre (genel de olabilir) tüm arama motorlarında yayın hayatına başladığı günden itibaren aktiflik gösterecek ve ziyaretçi toplayacaktır.

Türkiye’de çok iyi düşünülmüş, dahihane web projelerinin büyük hayal kırıklıkları yaratmasının başlıca ve en yaygın sebebi, proje sahiplerinin henüz SEO hakkında pek bilgilerinin olmamasıdır.

Ben bunun ayırımını yapabiliyorum, çünkü Türkiye’de adı duyulmuş bir çok web sitesinin mutfağında bulunma fırsatım ve dolayısıyla ciddi tecrübeler edinme fırsatım oldu. (Bu web sitelerini ve nerelerden nerelere geldiğini, hatta zamanında yaptığım hataları da içine katarak, vakti geldiğinde açıklayacağım.)

Ayrıca bir uyarıda bulunmalıyım, sektörün uzun süredir içerisinde olan biri olarak söylemeliyim ki; SEO uzmanı olarak danışmanlık aldığınız kimselere, işi vermeden önce iyi düşünmelisiniz. SEO sektörünün henüz çokça bilinmemesi ve yapılan işin %70′inin zaman alması ve kolay takip edilememesi gibi durumlardan ötürü kendini çokça SEO uzmanı olarak nitelendiren kişiler mevcut.

Yanlış bir seçim, projenizin sonu da olabilir. Bazı SEO hataları, web sitenizin ve harcadığınız emeğin boşa gitmesine ve ne yazık ki sıfırdan başlamanıza sebebiyet verebilir.

Bu yüzden özellikle bir seo danışmanlığı alacaksınız, seo danışmanlığı verecek seo uzmanının referanslarını isteyin. Bir seo uzmanının size herhangi bir sıra garantisi vermesinden önce, sitenizi incelemesi, sonrasında rakiplerinizi incelemesi gerektiğini de unutmayın.

Peki ya SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

SEO tamamen deneyim işidir. Henüz yeni başlıyorsanız, çok okumanız, çok denemeniz ve çok da yanılmanız gerektiğini söyleyelim.

SEO’nun kesinleşen kuralları olduğu gibi, ki bunlar ancak buz dağının görünen yüzü olabilir, çok daha fazla henüz kesinleşmemiş ya da bilmediğimiz kuralları ve etki eden sinyalleri var.

Temel bilgiler edinmek, arama motorlarının çalışma mantığını anlamak adına blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Tamseo, SEO çalışmalarında hangi aşamaları izliyor?

Doğru bir SEO planlaması yapmak için öncelikle arama motorlarının çalışma mantığını anlamanız gerekiyor. Biraz empati yapın, siz Google’ın yöneticisi olsaydınız, en çok backlink alan web sitesini mi kendi kullanıcılarınıza öncelikli gösterirdiniz, yoksa gerçekten değer üreten web sitelerini mi ön planda tutardınız?

Google’ın açıklamalarına göre sıralamaları etkileyen 200’ün üzerinde faktör var ve bu faktörlerden sadece biri backlinkler!

İçeriğinizin özgünlüğü, tasarımınız, web sitenizin hızı, URL yapılarınız, iç linkleriniz, dışa giden linkleriniz, alan adınız, reklamlarınız, mobil uyum vb gibi birçok faktör de aynı zamanda sıralamarınızı etkiliyor. Elbette hatasız bir web sitesi yapsanız da son kullanıcı faktörünü de unutmamanız gerekir. Ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkma oranları, tekrar geri dönme oranları, sitenizde geçirdikleri süreler ve aynı zamanda gezdikleri sayfalar da emin olun yükseliş için bir kriter!

Özetle SEO sadece 1 ve 0 lardan oluşmuyor. Gerekli testleri yaparak, ziyaretçilerinizi mutlu etmenin yollarını da bulmalısınız. Düşünün Google, son kullanıcıdan aldığı verilere değer vermeden, sırf hiç hatası yok diye bir web sitesini ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda tutar mı? Google’ın da tüm amacı kendi kullanıcılarını memnun etmekten ibaret.

Biz bu mantıkla SEO çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Şimdi bir SEO çalışmasında ne aşamalar var bunları inceleyelim.

Fizibilite

Projenin öncelikle uygulanabilirlik durumunu incelemek gerekiyor. İstekler ve beklentiler neler, rakipler, bütçe ve olası maliyet, hedef kitle, dönemsel hedefler, geliştirmeler için ekip imkanları…

Her proje başarıya ulaşabilir, elbette gerekli kaynaklar yaratılabiliyorsa… Çok kez büyük hedefler ve sınırlı bütçeler ile karşı karşıya kaldık. İhtiyaçlar sınırsızdır muhakkak fakat sınırlı kaynaklar ile sınırsız beklentiler içerisine girmek de mantıklı değil, optimizasyonu yapan taraf için de yaptıran taraf için de.

Bu sebeple bir projeye başlamadan önce bir fizibilite raporu hazırlamak gerekir.

Pazar Araştırması

Sektörünüzü, sektörünüzde ne şekilde iş yapıldığını öğrenmemiz gerekiyor. Pazar alışkanlıklarını doğru anlamak, yanlış hedefler ve stratejiler öne sürmemek için çok önemli.

Sitenin Durumu

Öncelikle SEO çalışması yapılacak web sitesinin durumu incelenir. Herhangi bir sağlık problemi var mı? Sıralamalar ve trafik ne durumda, Google Analytics verileri ne söylüyor? Büyük hatalar söz konusu mu?

Hedef Kitle

Hangi sınıfa hitap ediyorsunuz? Yaş aralıkları, gelir düzeyi, eğitim düzeyi. Bu verileri araştırıp, anlamak SEO’da da birçok stratejiyi etkiler. İçerik geliştirme, tasarım…

Rakip Analizi

Rakiplerinizin durumu, iyi ve kötü uygulamaları, potansiyel trafikleri ve gerçekleştirmiş oldukları çalışmaları araştırıyoruz. Eğer bir rakibiniz SEO çalışması yapıyor ya da farklı stratejiler deniyorsa bunu anlamamız çok basit.

Öngörülerin Sunumu

Topladığımız veriler doğrultusunda, çalışmalarımız süresince yakalayabileceğimiz hedefleri belirliyoruz. Trafik yakalamak başarının önemli kıstaslarından biri. Hedef trafiğe ne gibi çalışmalar sonucunda, yaklaşık olarak ne kadar sürede yakalayabileceğimize dair çalışma yapıyoruz.

Planlama

SEO çalışmalarımızın içeriği, çalışma yoğunluğu, iş bölümü, teknik düzenlemeler ile alakalı iş planı çıkartıyor ve en yakın hedefe ulaşmak üzere SEO stratejimizi oluşturuyoruz.

Optimizasyon

SEO çalışmalarına başlamadan önce belli hedeflerin konulması ve bir stratejinin belirlenmesi gerekir. Bu aşamalar geçildikten sonra optimizasyon başlar.

Optimizasyon evresinde site içerisinde (On-Page SEO) ve site dışında (Off-Page SEO) çalışmalar gerçekleştirilir.

Sitenin içerik, tasarım ve kaynak kodunda yer alan hata ve eksiklerinin giderilmesi genel olarak site içi, link edinme stratejileri ve sosyal medya aktivitesi ise site dışı çalışmalar olarak adlandırılır.

İçeriğin Kontrolü

SEO’da içerik son derece önemlidir. İçeriğinizin özgün, güncel ve akıcı olması gerekiyor. Bu sebeple kopya ya da yinelenen içerik kontrolü, özgünlük ve güncellik kontrolleri gerçekleştiririz.

İçerik Üretimi

İhtiyaca bağlı olarak, içerik üretilmesi gereken durumlarda içerik desteği sağlarız. Aynı zamanda bir editör takımınız bulunuyorsa, SEO uyumlu içerik üretimi adına eğitimler veririz.

Teknik SEO

Site içerisinde yer alan SEO hata ve eksiklerinin giderilmesi, görünürlük adına büyük avantajlar sağlar. Potansiyele ulaşabilmek adına site içi optimizasyon raporları hazırlanır, ihtiyaca bağlı olarak da tarafımızdan optimizasyon gerçekleştirilir.

Link Profil Analizi

Site dışı seo çalışmalarına başlamadan önce link profiliniz incelenir. Anchor textler, dofollow – nofollow linkler, domain otoriteniz, sayfa kaliteniz, gelen linklerin spam kontrolleri…

Link Edinme

Link profiliniz incelenip, hatalı görülen linkler reddedildikten sonra link edinme stratejisi yaratılır. Kendi çalışmalarımız ve planlamamız dışında organik olarak link kazanmak adına çeşitli stratejiler yürütülür. Örneğin video içerikler üretmek ya da yüksek dönüşümlü içerik stratejileri geliştirmek gibi.

Sosyal Medya

Sosyal medya ciddi bir trafik kaynağı ve erişilebilirlik sunmakta. SEO bir çok kriterden etkileniyor demiştik. Sosyal medya da bu sebeple çalışmalarımızda son derece önemli. Kampanyalarınız ve sosyal medya stratejileriniz hakkında geliştirmeler yapılır.

Ölçümleme

SEO çalışmalarının sonuçlarını doğru şekilde ölçmek ve analiz etmek gerekir. Optimizasyon hiçbir zaman bitmez. Trafiğiniz, gösterim ve tıklama oranlarını doğru analiz ederek, kullanıcıların sayfanızı hangi terimler ile aratıp bulduğunu tespit ederek hem site içi hem de site dışı optimizasyona her zaman devam edilir.

Trafik arttıkça yeni hedefler eklenir, dönüşümler incelenir ve yeni stratejiler oluşturulur. SEO’da başarıdan söz edebilmek için sonuçların kalıcı olması gerekir. Anlık ya da kısa dönemli trafik artışları, genelde birkaç konu üzerine eğilindiğini, sınırlı bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade eder. Doğru çalışma yöntemi ile ancak düzenli, istikrarlı bir trafik artışı yaşanabilir.

Sıralamaların Değişimi

Yapılan çalışmalar sonucunda hedef grup anahtar kelimelerdeki değişimleri listeliyor ve yükseliş grafiklerini çıkarıyoruz.

Trafik Ölçümlemesi

Trafiğin değişimi de seo çalışmasının başarısını ölçen en önemli etkenlerden biri, görünürlük, tıklama oranları, organik trafiğin gelişimi tarafımızdan detaylı şekilde raporlanıyor.

Saldırılar ile Mücadele

Tecrübelerimiz gösteriyor ki popüler siteler gerek içeriklerinin kopyalanmasına gerek de rakiplerin çalıştıkları black hat seo’ların spam link saldırılarına çokça maruz kalıyor. Hem içeriğin güvenliğinin sağlanması hem de link profilinin sürekli göz önünde bulundurulması gerekir.

İstikrarı Sağlama

Yapılan çalışmalar başarıya ulaştırsa da mühim olan bu başarının kalıcı olmasıdır. Yeterli popülerliğe ulaşmış web sitelerinde bu başarıyı korumak çok da zor değildir. Önemli olan doğru uygulamaların sürdürülebilir olmasıdır.

Danışmanlık

Web sitenizi nasıl başarılı tutabileceğinize dair en iyi uygulamaları size sunarız. Size çıkardığımız yol haritasına göre devam eder, problem yaşadığınız acil durumları danışabilirsiniz.

Rapor Oluşturma

Yapılan tüm çalışmalar ve sonuçları anlaşılır şekilde raporlanır.

Birinci sıra garantisi veriyor musunuz?

Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez. Bu bizzat Google’ın resmi uyarısıdır. Bir ajans ya da kişi size bu şekilde bir garanti sunuyorsa kesinlikle kendileri ile çalışmamanız gerekmektedir.

Birinci sıra garantisi veren bir ajans ile çalışma yapıyorsanız derhal bu çalışmayı sonlandırmalı ve doğru bir ajans arayışına girişmelisiniz, büyük ihtimalle yapılan agresif çalışmalardan ötürü web siteniz tehlike altındadır.

Böyle bir seo ajansı ya da SEO uzmanı olduğunu iddia eden bir kişi ya da kurumla çalışmayı sonlandırmaktan hiç çekinmenize gerek yok. Eş zamanlı olarak güvenilir bir SEO uzmanı ya da SEO ajansı araştırmasına girip, sitenize herhangi bir zarar gelmeden ayrılmanın yolunu öğrenebilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamış olsanız da merak etmeyin her problemin çözümü var.

SEO fiyatları nasıl belirleniyor?

Fiyatlandırmalar temel olarak sektörünüze, hedeflerinize, çalışma yapılması gereken anahtar kelime gruplarına göre belirlenmektedir.

Örneğin web siteniz sınırlı sayıda ürün barındırıyor ve nispeten çok da rekabetin bulunmadığı bir sektörde iş yapıyorsa elbette daha düşük ücret ödemeniz olasıdır.

Elbette web siteniz her konuda ve kategoride ürün ve hizmetlerin bulunduğu, her kesime hitap eden bir web sitesiyse ödeyeceğiniz ücret, çalışma yoğunluğunun doğal olarak en yüksek seviyede olmasından ötürü yükselecektir.

SEO çalışmasının yanında alınması gereken hizmetler nelerdir?

Biz müşterilerimize genel olarak sosyal medya yönetimi ve Google Ads (Google Reklamları) öneriyoruz. Özellikle son yıllarda sosyal medya ve Google reklamlarında da aktif olmanın, SEO’ya olumlu etkisi herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Elbette bunlar zorunluluk değil, fakat bu ek hizmetler sayesinde bir marka bilinirliği oluşturulabildiğini unutmayın. Buradan sağlanacak trafik ve marka bilinci projenizin başarıya ulaşması adına son derece önemli.

Site içi SEO çalışması nedir?

Site içi SEO (On-Page SEO) sitenizin SEO hata ve eksiklerinin tespit edilip raporlanıp, giderilmesi çalışmalarıdır. Zaten bir proje için SEO’nun başlangıç noktası da tam olarak burasıdır. Eğer bir SEO Ajansı ile anlaştıysanız ve bu ajans site içi SEO konusunda size bir destek vermiyorsa bilin ki SEO çalışması yapmıyorsunuz.

Site içi seo yapılmadan başlatılan tüm çalışmalar, temel atmadan gökdelen inşaatı yapmaya çalışmaktan farksızdır. Sonuç itibari ile planlanan çalışma ve verilen vaatler sadece hayal kırıklığı yaratacaktır.

Site dışı seo çalışması nedir?

Site dışı seo çalışması en temel mantığı ile başka sitelerin sizin sitenizi referans göstermesini sağlama işlemidir. Başta Google olmak üzere arama motorları algoritmaları, sıralamaları belirlerken bu konuya dikkat ederler.

Kaliteli siteler, sizin sitenize bağlantı oluşturdukça sizin sitenizin de arama motorları gözünde değeri artar. Bu eskiden PageRank terimi ile çok daha rahat açıklanabiliyordu. PageRank (Sayfa Değeri) Google’ın geçtiğimiz yıllarda bize açık açık gösterdiği bir değerdi ve hangi sitenin yüksek değerli olduğunu anlayabiliyorduk. Fakat bu değer açıkça göründüğü zamanlarda çokça suistimal edildi.

Yüksek PR değerine sahip siteler, link satışlarına başladı ve hiç de hak etmeyen web siteler iyi sıralamalar elde etti. Sonrasında Google bu değeri gizleme kararı aldı. PageRank değeri artık gizli bir değer olsa da sıralama faktörlerine etki eden en önemli etkenlerden biri elbette.

Temel olarak site dışı SEO çalışmalarında, diğer web sitelerinden bağlantı almanız sağlanıyor. Bu işlemler elbette yazıldığı kadar basit değil. Çünkü hatalı linkleme çalışmaları sıklıkla siteleri cezalı konuma düşürebiliyor. Böyle bir çalışma, yeterli tecrübeye sahip bir uzman tarafından yapılması şart.

Gelişigüzel backlinkler edinerek yaptığınız çalışmalar size kısa sürede yükselişler olarak dönse de, büyük riskler aldığınızı, hiç ummadığınız bir anda sitenizin Google tarafından cezalandırabileceğini unutmayınız.

Backlink paketi satışı yapan her ajanstan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü size satan, herkese satacaktır. Sürekli “dofollow” link çıkışı yapan siteler, belli bir zaman sonra “Doğal Olmayan Giden Bağlantılar” şeklinde Google manuel işlemine maruz kalır. Dolayısıyla bu sitelerden link alan sizin siteniz de “Doğal Olmayan Gelen Bağlantılar” manuel işlemine maruz kalır ve sıralamalardan tamamen çıkarılır ya da çok gerilere düşersiniz.

SEO'da başarı garantisi verilir mi?

Buna cevabımız Koşullu Evet.

SEO’da başarıyı etkileyen bir çok husus bulunmaktadır. SEO sektöründe bulunduğumuz o kadar yıldan sonra öyle ilginç tecrübeler edindik ki;

  • Aynı anda birden fazla SEO firması ile çalışanlar
  • SEO ajansından habersiz backlink paketleri satın alanlar
  • Mevcut sitesini tüm içerikleri ile başka bir alan adına kopyalayanlar

Biz müşterilerimizi SEO konusunda bilgilendirmemize rağmen zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz.

SEO'da çalışmanın sonuçlarını ne kadar sürede görebilirim?

Çalışmaya başladıktan birkaç hafta sonra etkiler hissedilmeye başlar. Elbette etkileyici sonuçlar için minumum 3 aylık bir süre gerekli.

AdSense’in SEO’ya etkisi var mı?

Reklamlar yoluyla spam yapmadığınız müddetçe olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olması söz konusu değil. Fakat sayfanızı reklamlarla doldurduğunuz durumlarda olumsuz etkilerinin olması olası. Reklamların yerleşim alanlarının doğru ayarlanmaması sitenizden hemen çıkma oranlarını arttıracaktır.