Skip to main content

Sepet

SEO Hakkında Genel Yanılgılar

SEO hakkında yapılabilecek en net ve sade tanım şudur; SEO, uzun vadeli çalışma gerektiren, site kalitesini arttırma ve kullanıcı odaklı web site optimizasyonu yapma sanatıdır.

Benim sanat olarak nitelendirmem de, SEO‘yu sadece para kazanmak maksadı ile yapmıyor oluşum. İnanmadığım

, onaylamadığım sektörlere girmeyi uygun bulmuyorum, keyif almayacağım işlere bulaşmıyorum. Evet bir ticarethane işletiyor olsam da benim lüksüm de bu, seçim hakkım.

Hızlı bir giriş yapalım, SEO Hakkında Genel Yanılgılar konusuna.

SEO uzun vadeli bir iştir.
Herhangi bir seo hizmeti satın aldığınızda, site kaç günde çıkar sorusu saçma, anlamsız ve hatta zararlıdır. Birçok seo mağdurunun olmasının sebebi de budur.
Elbette SEO birkaç günde etkisini gösterebilir, ki kendi işlerimde aynı gün içerisinde de çok kez şahit olmuşumdur gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra sitenin anahtar kelimelerde ilk sayfada hatta ilk sırada yer aldığına fakat genel olarak SEO haftalarca, aylarca yapılması gereken bir çalışma türüdür. Kalıcılık ve mutlak başarı ancak bu şekilde sağlanabilir.

Çünkü SEO demek, sadece dışarıdan backlink çalışması ile siteyi güçlendirmek demek değildir, site analiz edilir, hataları ya da eksikleri bulunur, giderilir, gerekirse içerikleri güncellenir, site güncel değilse güncellik sağlanır, kullanıcının hoşuna gidecek eklemeler yahut çıkartmalar yapılır, sonrasında backlink çalışmalarına başlanır ve doğal backlink akışı sağlanabilir bir hale getirilir.

SEO herhangi bir siteyi birkaç kelimede yükseltmek demek değildir.
Kelime bazlı seo olarak adlandırdığımız çalışma türü, web sitesi için önemli olan birkaç anahtar kelimede yükseltmek manasını taşımakta. Tabi ülkemizde hemen hemen herkes SEO’yu bundan ibaret sanmakta.

Anahtar kelimelerim şunlar, site şu, ne zaman gelir, ne kadara olur gibi onlarca mail geliyor her gün. Bazı sitelerin gerçekten de sadece backlink eksiği olabiliyor tamam fakat, incelediğim çoğu web sitesinin backlink almaktan çok daha öte sorunları olduğunu fark ediyorum.

Kaliteli bir web sitesine sahip olmak, benim fikrimce o sitenin önemli anahtar kelimelerde yer almasından daha önemlidir. Zira önemli anahtar kelimelerde yer alan bir site zaten kullanıcı dostu değilse ilk sayfadaki konaklaması da uzun vadeli olmayacağı manasına gelir.

SEO sadece arama motorları için yapılan bir çalışma türü değildir.
Bir seo uzmanına benim fikrimce asıl yöneltilmesi gereken soru, nasıl web sitemi daha verimli hale getirebilirim olmalı. İnternet üzerinden iş yaparken başarısız olmuş ya da başarısız olacak tüm girişimcilerin unuttukları ortak konu kullanıcı.

SEO önce kullanıcı için, sonrasında arama motorları için yapılmalı. Sadece arama motorlarına yönelik düzenlemelerin sonu genelde şu oluyor:
Ee sitem ilk sayfada ama iş yok. Kimse dönmüyor, arayan yok, mail atan yok.

Unutmayın, her site istediği anahtar kelimelerde ilk sayfaya gelir, getirilir fakat ilk sayfada yalnız değilsiniz. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmazsanız geri dönüş alamazsınız.

SEO paket halinde verilebilecek bir hizmet değildir.
SEO paketleri şeklinde bir kavram nasıl oluştu, hemen anlatayım. SEO konusunda adı duyulmuş firmalar, daha hızlı para kazanmak adına küçük bütçelere de hitap edebilecek, basit, yararsız ve sadece göz doldurmak adına bazı backlink kaynakları yarattılar ve bunu reklamlar aracılığı ile pazarlamaya başladılar.
Ticari açıdan mükemmel, etik açıdan da yerin dibine sokulası bir uygulama yaratmış oldular.

Bilmem kimden 4 aylık seo paketi hem de 500’tl ye. Yok canım !

Buradaki konu şu; kampanya da sitenize 100 adet, 1000 adet backlinkin belli aralıklar ile verileceğinden bahsediyor ve sonucunda harika yerlere geleceğinizden bahsediliyor. Gerçekten de gelenler oluyor, olmuyor değil fakat, parayı veren herkes bu hizmeti bir şekilde alıyor. İhtiyacı olsun ya da olmasın, bu hizmeti almanız analizler sonucu değil, para ile belirleniyor.

Bu durumu şuna benzetiyorum, adam geçen ay kalp krizi geçirmiş fakat tedavi lunaparkta tam gün eğlence.

Bir site en kolay, aldığı hatalı backlinkler yüzünden ceza alabilir. 1. ay sıkıntı olmaz, 2. ay sıkıntı olmaz, 3. ay sıkıntı olmaz hizmeti satın aldıktan 2 ay sonra sıkıntı oluverir, doğal olmayan bağlantılar uyarısı belirir.

SEO kapsamlı çalışmalar, analizler gerektiren ciddi bir iştir. En başında sitenin mevcut durumu, sağlık durumu belirlenir sonrasında bir strateji yaratılır ve çalışmaya başlanır.

Yorum Yapın