Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Hatalı Backlink Stratejileri

Yazar: 15 Aralık 2012Aralık 25th, 20193 Yorum

SEO, hata affetmeyen, profesyonellik ve tecrübe gerektiren ciddi bir iştir. Her zaman dediğim gibi Türkiye’de SEO Uzmanı olarak nitelendirebileceğimiz kişi sayısı da 2 elin parmaklarını geçmez. Eh durum böyleyken de hatalı uygulamalara şahit olmamak mümkün olmuyor elbette.

1- Hatalı Backlink Stratejisi İzlemek

En çok rastladığım hata, istisnasız sizin de sürekli düştüğünüz hata, backlink alma konusunda yaşadığınız sıkıntılar olsa gerek. Bu konuda bazı düşünce hataları var, kavram karmaşaları var çoğunluğun kafasında. Yanlış öğrenilmiş ya da güncelliğini yitirmiş bilgiler ışığında SEO yapılamaz.

Öncelikle; Çok backlink başarı getirmez !

Sizin ihtiyacınız olan, çok backlink değil, faydalı backlinklerdir. Hani bir laf vardır, boyu değil işlevi diye, o laf popüler kullanım alanında pek bir anlam ifade etmez fakat SEO’da cidden kayda değer bir sözdür.

Elbette farklı domainlerden, çeşitli backlinklerin gelmesi iyidir fakat bunu eğer siz seçiyorsanız, profesyonelce karar vermelisiniz.
Örnek vermek gerekirse, sırf backlink olsun diye;

 • Kalitesiz dizinlerden, forumlardan, bloglardan yorum yöntemi ile, imza yöntemi ile, site ekleme yöntemi ile backlink almayı sonlandırın.
 • Hazır backlink paketlerinden kaçının.
 • Rakip sitenin backlink aldığı yerlerden backlink almak, sizi onun seviyesine getirmeyecektir, bunu unutmayın, ancak ondan farklı ve daha kaliteli kaynaklardan backlink alırsanız rakibinizi alt edebilirsiniz.
 • Link satın almayın, işe yarayabilir fakat kalıcı bir çözüm değildir.
 • Backlink aldığınız sayfalarınız çeşitli olmalıdır, farklı anahtar kelimelerden, aynı sayfaya backlink alımını sonlandırın. Tek bir sayfayı hem x kelimesinde, hem y kelimesinde, hem de z kelimesinde getireceğim diye uğraşmayın.

Bu konuda tüm tüyoları ne yazık ki veremiyorum, fakat en önemli kuralı ayrı yazmak istedim ve sizin her yerde okuyup, hiç ama hiç önemsemediğiniz şu özel kuralı:
Kendinize şöyle bir soru yöneltin;

Hazırladığım web sitesi, hazırladığım sayfa, yazdığım içerik, başka web sitelerinde paylaşılacak kadar iyi mi ? Kullanıcılar bunu acaba sever mi ?

Eğer bu soruya, kendiniz olumlu yanıt verebiliyorsanız problem yoktur ama aklınızda şüphe varsa böyle bir web sitesine backlink çalışması yapmadan önce iki kez düşünün derim.

SEO’nun başı On Page SEO’dur, siteniz kullanıcı gözüne hoş görünmüyor ve yeterli kalitede değilse henüz bir çalışma yapmaya hazır değilsiniz demektir. İşlerinizi sıraya koymakta fayda var.
Düzgün bir web siteniz yoksa eğer, böyle bir web sitesine çalışma yapmak, temel atmadan kat çıkmaya benziyor.

2- Çok Backlink Almanın Faydalı Olduğu Yanılgısı

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi, ne kadar çok backlink alırsak, o kadar iyi götürürüz yanılgısına düşmek pek yakında canınızı biraz sıkacaktır.
Bu mantık açık bir şekilde Hacklink ile SEO yapmaya çalışanların mantığı ile örtüşmektedir. Çünkü Hacklink ile Backlink sağlamaya çalışan kişiler de direkt olarak bu mantıkla, yani ne kadar çok siteden backlink alırsam, o kadar iyi bir duruma gelirim mantığı ile şuursuzca hareket ederler.

Bu açık söylemek gerekirse, aptalca bir mantıkdır. Nihayetinde biliyoruz ki

antibiotiquesenligne.com

, öncelikle SEO kullanıcılar için yapılması gereken uzun vadeli çalışmaların ürünü olan, web sitesini kaliteli ve kullanıcılar tarafından tercih edilen bir yere dönüştürme sanatıdır.

Durum böyleyken de, Türkçe dilinde hizmet veren web sitenize, Brezilya’daki bir ünlünün sitesinin tüm sayfalarından backlink almanız doğal olmayan bir duruma yol açacaktır.

Doğal olmayan bağlantılar öyle bir noktaya gelecek ki, sonrasında bu yüzden diliniz yanacak ve cezadan sıyrılmak adına her şeyi ama her şeyi mükemmel yapmak zorunda bırakılacaksınız, hem de bizzat Google tarafından.

Eh zaten gittiğiniz yollardan da anlaşılacağı üzere, her şeyi mükemmel ve doğal hale getirmeniz de ciddi zamanlar alacak ve sonunda kazandığınız her şeyi kaybedeceksiniz.

Bu yüzden bu konudaki ilk kuralımız doğallık.

 • Doğal olmayan bağlantılardan uzak durunuz.
 • Hacklink gibi illegal yöntemlerden uzak durunuz.
 • Link değişim programlarından uzak durunuz.
 • Spam yolu ile backlink almaktan uzak durunuz, hiç bir takipçiniz, forumun birine girip, 10’larca anahtar kelimeden size backlink sağlayacak bir yorumda bulunmaz. Biraz mantıklı düşünmekte fayda var.

3- Aceleci Davranmak

Web sitenizin içeriği henüz yeterli seviyede değilken, her ne kadar doğru yerlerden, doğru şekilde backlink veriyor da olsanız zamanlamayı da iyi şekilde yapmanız gerekmektedir.
Örneğin, henüz ziyaretçisi 20-30 olan bir web sitesine, siz 20-30 adet backlink veriyorsanız, bu işte bir terslik olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz.

İçeriğiniz, ziyaretçileriniz ve backlink akışınız arasında düzgün ve anlamlı bir orantı olmalıdır. Aksi halde yaptığınız backlink çalışmaları siteyi belli bir süre iyiye götürse de eninde sonunda bir şekilde zarar vermeye başlayarak düşürecektir.

Aceleci olmayın, zamana yayın ve düzenli olun. Sosyal medyayı düzgün şekilde kullanmak muhakkak bu konuda size ummadığınız kapıları açacaktır.

3 Yorum

 • RAMAZAN AYDIN dedi ki:

  Senin hakkında yalan yanlış bilgiler atıp seni karalamak isteyen kendilerini bilmem ne hocasi diye tanıtan kuklaları kınıyorum.
  Başarılı bir insanı tebrik etmek yerine iftira ile onu zedelemek isteyenler başarını kıskananlardır.
  Sen azimle aynı hızla ilerliyosun tebrik ederim.
  Başarılı makalelerinden dolayıda teşekkür ederim.

 • Berken dedi ki:

  Gerçekten güzel çalışma. Beğenmedim diyen varsa daha iyisini getirsin de görelim. Emeğe saygı lütfen.

 • butik saati dedi ki:

  çok iyi bir site teşekürler…

Yorum Yapın