Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Google Webmaster Tools Uyarıları

Yazar: 8 Aralık 2012Aralık 25th, 20192 Yorum

Google Webmaster Tools bilindiği üzere, arama motorlarının sağladığı en iyi webmaster aracı. Aynı zamanda en kullanışlı ve ciddi olanı. Gerektiğinde sizi uyarır, siteniz ile alakalı gelişmeleri, kritik durumları bildirir, son derece faydalı.

Geçtiğimiz bu haftayı da tamamen Google Webmaster Tools’a ayırdım desem yeridir, daha doğrusu bu araçtan gelen uyarı mesajları ile.  Nasıl diyeceksiniz şöyle;
Seo uzmanı olarak çalıştığım şirket bir grup şirketi ve çok sayıda web sitesine sahip, bu çok sayıda web sitesi ile mart 2012 ve temmuz 2012 tarihleri arasında ben ilgilendim, daha sonra şirket yeni bir sektöre giriş yaptı, büyük web projeleri sahibi olmam ve büyük web projelerinde yer almamdan ötürü ben de o tarafa kaydım ve taze bir şirketin, yeni projesinde görev almaya başladım.

Bıraktığım web siteleri ile de farklı seo uzmanları ilgilendi hali ile (ben her ne kadar ilgilenen kişileri hiç onaylamamış olsam da), ki birkaç ay içerisinde neden onaylamadığım da anlaşıldı fakat  tüm önem yeni projeye kaydığından eski siteler pek önemsenmedi (nasılsa her yerde çıkıyorlar) ve 4-5 ay kadar hiçbir çalışma yapılmadı.

Problemimiz de aslında bu şekilde başlıyor. Yeni proje bir yatırım ama eski web siteleri de şirkete para kazandıran, para kazanmasını sağlayan önemli kaynak siteler.

Olay şirkete gelen işlerin ciddi şekilde geçtiğimiz hafta azalması ile farkedildi. Sıralamaları kontrol ettiğimde de çoğu web sitesinin artık herhangi bir sonuç vermediğini gördüm ve ardından Google Webmaster Tools’tan gelen uyarıları…

[box type=error]

example.com sitesine yönelik belirlenen doğal olmayan bağlantılar için Google Web Yöneticisi Araçları bildirimi

example.com sitesinin sayın sahibi veya web yöneticisi,

Sitenizdeki sayfaların bazılarında Google’ın Web Yöneticisi Kuralları’na uymayan teknikler kullanılıyor olabilir.

Özellikle PageRank’i etkilemek amacıyla sitenize yönelik sahte görünen veya doğal olmayabilecek bağlantıları arayın. Doğal olmayan bağlantılara örnek olarak PageRank geçiren bağlantılar satın alan veya bağlantı şemalarına dahil olan bağlantılar verilebilir.

Sitenizin kalite kurallarımıza uyması için sitenizde gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, lütfen sitenizi Google’ın arama sonuçlarında yeniden değerlendirilmesi için gönderin.

Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar bulursanız ve bu bağlantıları denetleyemiyor veya kaldıramıyorsanız, lütfen ilgili ayrıntıları yeniden değerlendirme isteğinizde belirtin.

Bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili başka sorularınız varsa, lütfen destek için Web Yöneticisi Yardım Forumumuza bakın.

Saygılarımızla,

Google Arama Kalitesi Ekibi

[/box]

Bu uyarı mesajı biz farketmeden yaklaşık 1 hafta önce gelmiş ve sonrasında hiçbir adım atmadığımızdan da tüm sitelerimiz arama sonuçlarından çıkarılmıştı.

Eğer aynı şekilde uyarı alırsanız yapmanız gerekenleri şunlardır:
Bu şekilde bir uyarının manası şudur

, doğal görünmeyen, doğal olmayan şekillerde sitenize backlink alıyorsunuz. Eğer bu backlinkleri siz verdiyseniz kaldırmalısınız ve kaldırdıktan sonra da bunu Google’a Yeniden Değerlendirme İsteği talebinde bulunarak bildirmelisiniz.
Eğer bağlantıları siz vermediyseniz de, gelen bağlantılar içerisinden sizinle alakalı olmayan ve ya şüpheli görünenleri ayıklamalısınız. Zaten böyle bir uyarı alıyorsanız kuvvetle muhtemel sitenize anti seo çalışması yapılıyordur ya da hatalı bir seo uygulamasına kurban gitmişsinizdir, örneğin hacklink yöntemi ile backlink almak gibi.
Eğer bu şekillerde sitenize bağlantılar geliyorsa, muhakkak disavow links özelliğini kullanmanız gerekiyor.

Benim görüşüme göre, Google’ın bu uyarısı kesinlikle ama kesinlikle hacklink yöntemi ile backlink sağlamaya çalışan web sitelerine yönelik olduğu. Bildiğiniz üzere link gizleme yöntemi ile alınan backlinkler son derece sakıncalı, bunu bilen rakipler de bu şekilde bir anti seo çalışmasına gitmiş de olabilir elbette.

Yukarıdakileri gerçekleştirdikten sonra, yeniden değerlendirme talebini göndermeniz ve beklemeniz gerekiyor. Tabi yüksek ihtimal gelecek cevap pek iç açıcı olmayacak.
Sıkıntılı bağlantılardan sıyrılmış olsanız da (Disavow Links) bu sefer on-page seo ile alakalı bir uyarı alacaksınız. Eğer siteniz 4×4 lük değilse.

[box type=info]

example.com sitesinin sayın sahibi veya web yöneticisi,

Bir site sahibinden, example.com sitesinin Google’ın Web Yöneticisi Kuralları’na uygunluğunun yeniden değerlendirilmesi için istek aldık.

Sitenizi inceledik ve sayfalarınızın tümünün veya bir bölümünün hala kalite kurallarımızı ihlal ettiğini düşünüyoruz.

Arama motorumuzun kalitesini korumak amacıyla, example.com sitesindeki sayfalar, Google’ın arama sonuçlarında üst sırada görünmeyebilir veya sıralaması o kadar yüksek olmayabilir ya da başka şekilde, kalite kurallarına uyan sitelere göre daha az güvenilir olarak değerlendirilebilir.

Sitenizin yeniden değerlendirilmesini istiyorsanız, lütfen kalite kurallarımıza uymayan tüm sayfaları düzeltin veya kaldırın. Bu tür değişiklikleri yaptıktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr adresini ziyaret ederek sitenizi yeniden gönderin.

Bu sorunun nasıl çözüleceği ile ilgili başka sorularınız varsa lütfen destek için Web Yöneticisi Yardım Forumumuza bakın.

Saygılarımızla,

Google Arama Kalitesi Ekibi

[/box]

Bu tarz bir uyarı ile karşılaşırsanız da buradan anlamanız gereken, on-page seo ile alakalı bazı sıkıntılı durumların olduğudur. Google’ın bu genel cevabından çıkarılabilecek en net sonuç da budur.

İlk bahsettiğim uyarı mesajına göre daha az korkutucu olduğunu itiraf etmek gerek, çünkü artık konu sizinle alakalı. Bir eksiğiniz ya da hatanız olduysa onu düzetlmeniz isteniyor.

Yapmanız gereken şey, tüm sayfaları on page seo standartlarına göre düzenlemekten geçiyor. İşte bu hatalı linklemeleri, yahut anti seo çalışmalarını tespit etmekten çok daha uzun sürecek, çok zahmetli bir iş. Fakat bu durumdan kurtulmak istiyorsanız muhakkak düzgün bir iş çıkarmalısınız. Aksi halde bu ceza durumu devam edecektir. Yarım yamalak işler sizi kurtarmaya asla yetmez, çünkü siteniz bundan böyle bilmelisiniz ki manuel incelemeye alınmıştır.

Tüm bu işlemleri doğru şekilde gerçekleştirdikten sonra siteniz eski konumundan daha düşük sıralardan giriş yapacaktır, malum belki de binlerce linki kaldırmak zorunda kaldınız ve köklü değişiklikler yapmaya zorlandınız.
Lakin unutmayın ki, sonuç olarak artık temiz bir sayfanız var ve daha dikkatli davranarak çok daha iyi durumlara getirme şansınız oldukça yüksek.

Bizim başımıza bunların tümü yapılan anti seo çalışmaları ve web sitelerine iyilik yaptığını zannedip, kendi tarzı ile, Google bana dokunmaz mantığı ile iş yapan, hızlı sonuç alıp, takdir edilmek istenen site sorumluları yüzünden geldi. 

Aslında tüm hafta boyunca bu problemler ile uğraşmam, üstüne bu durumda olan web sitelerinden gelen inceleme talepleri sonucunda ben de stratejilerim ile alakalı bazı kararlar almadım değil.

SEO ile tanıştığım günden beri, hiçbir zaman manipülasyon yapmadığımı büyük bir rahatlıkla söyleyebilirim, yapmaya da hiçbir zaman yeltenmedim. Fakat bu geçtiğimiz hafta boğuştuğum tüm sorunlar yüzünden, ne kadar doğru çalışıyorsam çalışayım tekrar tekrar kontrol ederken buluyorum kendimi. Eh evet bu biraz yavaşlatıyor fakat, yine de en garanti yöntem bu.

Bu hafta şahit olduğum bir diğer konu ise Google’ın yeni bir şeyler planladığı yönünde, her ne kadar resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, bir şeylerin değiştiğinden adım gibi eminim.

Bu yazıdan çıkarılacak sonuca gelirsek, Google Kalite Politikalarına muhakkak uyunuz, etik olunuz, yavaş ve sağlam adımlar ile ilerleyiniz.

SEO ile uğraşmaya başlayan herkesin ilk önce öğrendiği kuralı hatırlayınız. SEO uzun vadeli çalışma gerektiren bir iştir.

Bu arada Google’ın Disavow Links aparatı hakkında şüphelerim vardı, artık yok. Kuvvetle muhtemel Türkiye’de bu özelliği benim kadar kullanmak zorunda kalan kimse yoktur. 1 hafta içerisinde 100.000’lerce linki 10’larca siteden disavow kullanarak yoksaydırdım, varın gerisini siz düşünün.

Güzel tarafına gelirsek, ciddi ciddi sistem çalışıyor ve anti seo ürünü linkler ile ilişiğiniz kesiliyor.

Umarım faydalı bir kaynak olmuştur. Teşekkürler.

2 Yorum

  • ibrahim dedi ki:

    Hocam gerçekten yararlı bilgiler paylaşmışınız, elinize sağlık.

  • murat dedi ki:

    Pagerank vs pek onemsedigim bisey degil ama tik basina reklam gelirini etkiledigi icin artik cok onemsiyorum.bir donemler 3 olan pgrnk dgrm simdilerde 1 🙁 bu durumu nasil duzeltebilirim.Kurala uymayan ne var ya da var mi

Yorum Yapın