Skip to main content

Sepet

Potansiyel Müşterilere Ulaşmak

Uzun bir aradan sonra tekrar bir makale yayınlıyor olmaktan dolayı mutluyum. Yıllardan beri arama motoru optimizasyonu konusuna kafa yoruyor, farklı sektörlerden birçok web sitesine hizmet veriyoruz.

Hemen hemen herkesin SEO çalışmasından beklentisi, popülerliği yüksek olan arama kelimelerinde ön sıralara çıkmak. Fakat her ne kadar “SEO uzun vadeli bir iştir” şeklinde söylemlerde bulunsak da, talepler ve bu taleplerin gerçekleştirilmesi istenen süreler pek tutarlı olmuyor.

Dahası popüler anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak istenmesine karşın bu, her zaman için müşterilere ulaşıyorsunuz manasına da gelmiyor.
Evet popüler kelimeler, yüksek gösterimler elde etmenize yarar. Bu kesin… Fakat birkaç önemli kelimeden gelen ziyaretçilerin her zaman müşteriye dönüşmediğini de çoğumuz tecrübe etmişizdir.

Popüler anahtar kelimeler, eğer ki bir ürün satmıyorsanız çok faydalı olabilir. Örneğin; bir oyun siteniz varsa “oyun” aramasında yer almanız, efsanevi şekilde işinizi görecektir, tek başına bile… İnsanlar oyun oynamak için bu aramayı gerçekleştirirler malum.

google ürünleriEğer sitenizde bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız, müşterileri çekebilmek için birçok spesifik kelimeye ihtiyaç duyarsınız. Çünkü çoğu tüketici, internet üzerinden alışveriş yapacağı zaman almak istediği ürün ile alakalı arama yapar.

Ayrıca bilinen arama motorları da özellikle ürün aramalarında

ohne-rezeptkaufen.com

, fiyat karşılaştırma sayfaları ile ziyaretçileri karşılıyor.

Detaylı, müşterinin ihtiyacına yönelik aramalarda yer alabilmek ve bu arama sorgularından ziyaretçi edinebilmek, çoğu zaman daha yüksek geri dönüşler sağlamakta.

Hizmet sektörü için de durum bu şekilde aslında. Şöyle ki; Heyustam.com‘u ele alalım.

Heyustam.com eviniz, işyeriniz, açık ve kapalı alanlarınız için düşündüğünüz; onarım, yenileme, tamir, bakım, boya-badana, yeniden dekore etme gibi ihtiyaçlarınız için bulunduğunuz bölgede yer alan en deneyimli ustaları bulmanızı sağlamak için tasarlanmış bir hizmet sitesidir.

Bu sitede her türlü ustaya rahatlıkla bölgesel olarak ulaşabiliyorsunuz, fena eğlenceli bir proje ve uzun zamandır da birlikte çalışmaktayız.

Bu işe ilk başladığımızda popüler arama kelimelerinde yer almak için uğraşırken, (Örneğin; klima servisi, kombi servisi gibi rekabeti ve arama hacmi çok yüsek kelimeler) bu tarz anahtar kelimelerde ilk sıraya dahi gelmiş olmamıza rağmen beklediğimiz faydayı sağlayamadık.

Fakat ne zaman daha spesifik kelimelere yöneldik, işte o zaman projenin yükselişe geçtiğine şahit olduk. Çünkü insanlar bu tarz ustalık servislerini kendi mahallerindeki esnaflar aracılığı ile halletmek istiyorlar.

Çok basit bir şekilde, Ataşehir’de ikamet eden bir birey, klima servisine ihtiyaç duyduğunda “klima servisi” yerine “Ataşehir Klima Servisi” şeklinde arama gerçekleştirecektir.

Zaten bu yüzdendir ki; ilçe + servis şeklindeki 5-10 tıklama, yaklaşık %80 oranında işe dönüşürken, servis ismi şeklinde gelen tıklamaların sadece %20’si işe dönüşmekte. Fakat yalnızca servis isimlerine özel aramaları hesaba katarsak bu tarz popüler kelimelerde ilk sıralara gelmek çok daha yorucu ve dolayısıyla daha yüksek maliyetli. Öte yanda ilçe + servis, mahalle + servis aramalarında yükselmek basit ve doğru düzgün bir site içi optimizasyonu yapılması halinde bunu “nispeten” kısa bir sürede başarmak mümkün. Hızlı ve dönüşüm oranı kesinlikle çok ama çok daha yüksek.

Şirinevler, Bahçelievler’e bağlı sadece tek bir mahalle olmasına rağmen 100 bini aşan nüfusu ile ticari işletmeler için dev bir müşteri potansiyeli manasına geliyor. Şirinevler’de yaşayan insanlarsa internet üzerinden herhangi bir ürün veya hizmet almak istediğinde aramasını Bahçelievler kelimesi üzerinden yapmaz. İstanbul’un yüzlerce mahallesinden biri olarak görülen ve bu sebeple de spesifik bir SEO çalışmayı yapmaya değmeyeceği düşünülen Şirinevler, aslında bu potansiyel değerlendirildiğinde firma için çok yüksek bir gelir kaynağı haline dönüşebilir.

Arama hacmine ve rekabete bakarak çalışma yapmaya odaklanılması, sadece belli il ve ilçeler dikkat alınmasından ötürü bu tür büyük potansiyellerin değerlendirilememesine neden oluyor. Herhangi bir ilçede ve  mahallede yaşayan insanların farklı mal ve hizmetlere internet üzerinden nasıl ulaşmaya çalıştığını bilmek, müşterilere hitap eden doğru stratejileri oluşturarak yüksek kazanç sağlama imkanı sunar. Müşteri potansiyeline ulaşmak için bu insanların arama motorlarını nasıl kullandığına, hangi aramalar ile neye ulaşmaya çalıştığına bakmak şart. Aksi halde yoğun rekabetin yaşandığı kelimelerde yükselmek için dur durak bilmeden çalışma yaparken, göz ardı edilemeyecek türden bir müşteri potansiyelini kaçırabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, internet sitenizi optimize ederken kesinlikle müşterilerinizin ne şekilde arama yapacağını hesaba katmak gerekiyor. SEO çalışmalarında temel referansın arama motorları değil, her zaman ama her zaman kullanıcılar olduğunu unutmayın. Daha fazla müşteriye ulaşmaya çalışırken insanların ne aradığını, aradığına nasıl ulaşmaya çalıştığını da hesaba katın. Potansiyel müşterileri anlamak, onlara daha kolay ve geribildirimi daha karlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yapın