Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

AMP Nedir?

Yazar: 6 Mart 2017Aralık 25th, 20192 Yorum

Mobil internet kullanıcılarının şikayetlerini göz önünde bulunduran Google, mobil uyumlu olmayan web sitelerini arama sonuçlarında filtrelemeye yönelik uygulaması AMP ile geleceğin mobil dünyada olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Kullanıcıların arama sonuçlarındaki sitelere tıkladığında yeni nesil akıllı telefon kullanmalarına karşın sitenin yüklenmesi için saniyelerce beklemekten şikayet etmesi ve mobil uyumlu olmayan sitelerde gezinmenin ziyadesiyle güç olması, Google AMP ile bu kullanıcı deneyimini negatif etkileyen sitelerin filtrelenmesine yönelik adım atılmasını sağladı. “Accelerated Mobile Pages” yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teriminin kısaltması olan AMP, mobil internet kullanıcılarının sörf deneyimini hızlandırmak için geliştirilmiş bir araç.

Webmaster araçlarında mobil AMP olarak görülen bu araç sitenin framework modülüyle mobil cihazlarda daha hızlı görüntülenmesini sağladığından, web sitelerinin Google arama sonuçlarındaki gösterimini de doğrudan etkiler. Google aramalarındaki AMP sayfalar üzerinden trafik çekme imkânı sunan AMP böylelikle yayın hayatına yeni başlamış ancak SEO çalışmalarına gereken önemi veren web siteleri için önemli bir avantaj sunar. Bu aracı önceleri Google Haberler üzerinde AMP Html ile devreye sokan Google kısa sürede arama sonuçlarında ciddi dalgalanmalar görülmesine yol açtı. Bu dalgalanmalar neticesinde önceleri alt sıralarda görüntülendiği için trafik yoğunluğu düşük olan web siteleri bile günler içinde günlük ziyaretçi sayısını birkaç kat arttırdı. Uygulamanın başarılı sonuçlar sunması ve mobil internet kullanıcılarından olumlu geribildirimler alınması

Compra Ampicillina Online

, AMP uygulamasının tüm HTML sayfalarına entegre edilmesini sağladı.

AMP Neden Önemli?

Site performansını maksimize etmek ve kullanıcı deneyimine pozitif katkı sunmak misyonunu üstlenen Google AMP mobil uyumlu olmayan web sitelerinde gezinmeye “çalışan” mobil cihaz kullanıcılarının derdine deva olmak için geliştirildi. Birkaç satır haber okumak veya yemek tarifini öğrenmek için sayfayı büyüten, bir sağa bir sola kaydırırken okuyacağı satırları kaybeden, sayfanın görüntülenmesi için saniyelerce bekleyen mobil cihaz kullanıcılarına daha hızlı sörf deneyimi sunan AMP bu özelliğiyle SEO açısından da göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip. WordPress kullanıcıları için birkaç saniyede kurulum anlamına gelen Google AMP kurulumun hemen ardından hızla indeks alınmasının ardından aktif göreve başlıyor. Sitenizdeki herhangi bir sayfanın AMP aracıyla mobil cihazlar üzerinden nasıl görüntüleneceğini görmek içinse linkin sonuna /amp yazmanız yeterli.

Sürekli artan mobil internet kullanımı neticesinde akıllı telefon ve tablet kullanıcılarına daha hızlı kullanım deneyimi sunmak için tasarlanan AMP için Google’ın ciddi kaynak harcadığını ve dev markanın gelecekte önem kazanmayacak hiçbir şeye, boş yere yatırım yapmayacağını unutmayın…

2 Yorum

  • HAKAN dedi ki:

    Site mobil uyumlu ise amp şart mı?
    Bir de wordpress için en uygun amp hangisidir?

    • Evet AMP kullanmamız gerekiyor. Zaten Google şart olmayan konuları Search Console’a taşımıyor. WordPress’te AMP şeklinde arattığınızda hem ilk sırada çıkan hem de en popüler uygulamayı kurabilirsiniz. Kurduktan sonra bir şey yapmanıza hiç gerek yok, sadece bekleyeceksiniz.

Yorum Yapın