Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Blog Yorum Backlinkleri

Yazar: 20 Kasım 2013Aralık 25th, 201912 Yorum

Günümüzde SEO ile amatör veya profesyonel olarak ilgilenilmesi fark etmeksizin, web sitesinin internet kullanıcılarıyla ve dolayısıyla Google ile arasının iyi olmasını isteyen herkesin link inşa ederken son derece dikkatli davranması gerekiyor. Link şeması oluştururken gerek ücretsiz olması gerekse de backlink konusunda pratik çözüm sunması nedeniyle Bloglar çoğu webmaster tarafından adeta altın yumurtalayan tavuk olarak görülse de, Blog içeriklerine yapılan yorumlardan çıkılan linklerin SEO çalışmalarına etkisi bilhassa son Penguen güncellemesinin ardından daha da tartışılan bir konu haline geldi. Binlerce üyesi olan SEO odaklı Google+ gruplarında ve dünyanın dört bir yanındaki webmaster forumlarında, Blog backlinklerinin SEO çalışmalarına etkisiyle ilgili birbirinden oldukça farklı fikirler dile getiriliyor. Google Web Yöneticisi Yönergeleri tarafından da dikkat çekilen link şemalarının doğru yapılandırılması, web sitelerinin de SEO açısından kaderini belirleyebilecek kadar büyük bir önem arz ediyor. SEO için bu kadar önemli bir konuyla alakalı olunca, Blog backlinklerine ne derece güvenilebileceği de tüm site sahipleri ve webmasterlar için görmezden gelinmesi mümkün olmayan bir konuya dönüşüyor.

Blog Odaklı Backlink Çalışmaları

Google bugüne kadar pek çok defa web sitelerinin arasındaki link alışverişinin hem Pagerank değeri hem de Google aramalarındaki sıraları değiştiren önemli bir etken olduğunu dile getirdi. Bu bağlamda bir web sitesinin Pagerank değeri ile Google sıralamalarındaki yerini değiştirmeye yönelik tüm link değişimlerinin link şemasına dahil olduğu söylenebilir ki, buna Bloglardan çıkan içerik ve yorum linkleri de dahil. Dolasıyı ile SEO açısından bakıldığında web sitesine Bloglarda yayınlanan yazılardan ve bu yazılara yapılan yorumlardan link almanın, bir web sitesinden backlink almaktan pek de farkı yokmuş gibi görünebilir. Ancak unutulmamasında şiddetle fayda var ki; web sitesinin Google sıralamasını ve Pagerank değerini etkileyen tüm link çalışmalarının iki yönlü olduğu, yani mevzu bahsi geçen etkinin pozitif olabileceği gibi negatif de olabileceğidir. Yani link şeması oluştururken Bloglardan gelen backlinklere güvenmek ve link inşasını tamamen Bloglar üzerine kurmak, dikkatlice yapılmaması halinde SEO açısından ciddi bir tehlike potansiyeli manasına da gelebilir.

SEO dendiğinde iki dudağı arasından çıkacak her kelimeye büyük bir dikkatle bakılan Matt Cutts, geçen hafta yayınladığı bir videoda pek çok konudan bahsederken herkesin merak ettiği Blog backlinkleriyle de ilgili birkaç cümle etti. Aslında videonun tamamen Blog yorumlarıyla ilgili yapılan tartışmalara bir cevap vermek üzere yayınlandığı dahi söylenebilir. Doğrudan konuyla ilgili yöneltilen bir soruyu cevaplayan Cutts, kendisi de dahil olmak üzere internette birçok insanın takip ettiği Bloglarda yayınlanan içeriklere yorum yaptığını ve bu yorumlarda çoğu zaman da link verdiğini belirtiyor. Bunun internet kullanıcıları için “organik” bir davranış olduğunu ifade eden Cutts, kendisinin de yorumlarında link vererek linkini verdiği web sitesi için backlink trafiği sağladığını ancak tüm bunları kendini temsil eden gerçek adıyla açılmış bir hesapla yaptığını söylüyor. Yani buradan anlaşılacak sonuç; onlarca farklı isimle açılan hesaplarla sadece Bloglara girerek yorum üzerinden backlink trafiği sağlamak ile kişinin zaten her gün kullandığı, Google hesabıyla ilişkilendirilmiş “tek bir hesap” üzerinden Blog yorumlarına link yazmasının birbirinden oldukça farklı şeyler olduğu.

Blog sitelerine yorum yazmanın doğal bir davranış olması ve birçok internet kullanıcısının bu yorumlarına link de eklemesi, bu sayede elde edilen backlinklerin de “organik” olduğu gösteriyor. Söz konusu SEO olduğunda sitemizdeki Çağdaş Akagündüz imzalı pek çok yazıda da defalarca dile getirildiği üzere, her ne yapılıyorsa yapılsın çalışmanın organik olması gerekiyor. Geçen ay başında devreye giren son kapsamlı Penguen güncellemesinin ardından algoritmanın bu tür davranışları “aşırı optimizasyon” (overoptimization) olarak algıladığı ve ceza kesmekte hiç çekinmediği artık kesin olarak bilindiğinden, Spammer olarak etiketlenmemek adına Blog üzerinden verilen linklerin hangi hesaptan verildiğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Blog Backlinkerinin Güvenilirliği

Herhangi bir Blog sitesini kimlerin takip ettiği ve bu internet kullanıcılarının da kendi ismini taşıyan organik hesaplarını kullanıp kullanmadığını tek tek belirlemek mümkün olmadığından, siteyi işaret eden backlinklere bilhassa dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten son güncellemenin Google+ kullanımına ve hesapların Google Plus ile ilişkilendirilmesine son derece önem verdiğini, güncelleme sonrası sitede yayınladığımız birkaç yazıda da belirtmiştik. Dolasıyla kişinin Google+ hesabıyla ilişkilendirdiği ve zaten her gün kullandığı gerçek bir hesap üzerinden Blog yorumları aracılığıyla backlink çalışması yapmasının SEO açısından çok büyük bir hata olduğunu söylemek mümkün olmasa da, hangi hesaplar kullanılarak yazıldığı belli olmayan Blog merkezli linklerin risk içeriği söylenebilir. Esasen burada herkesin kendi Blogunu düşünmesi gerekiyor. Nasıl ki herkes Blogunda yayınladığı bir yazının gerçek kişiler tarafından okunmasını ve bu kişilerin içerikle ilişkili yorumlarda bulunmasını istiyorsa, söz konusu Blog yorumları üzerinden gelen backlinkler olduğunda da linklerin gerçek kişiler tarafından verilmesi gerekiyor.

Herkes kendi kullandığı hesabıyla herhangi bir Blog sitesine yorum yazdığında ve bu yorumda da herhangi bir web sitesine link verdiğinde, SEO açısından zararlı bir şey yapmadığından ve bu davranışın tamamen organik olduğundan emin olabilir. Matt Cutts da ziyaret edilen Blog sitelerine istendiği kadar yorum yazılması ve bu yorumlarda da link vermekten çekinilmemesi gerektiğini dile getirirken, kişinin bunu “kendisinin yapması” gerektiğinin altını çiziyor. Bu şekilde Blog yorumlarında link vermenin Cutts için organik bir davranış olması

Kup Cipro bez recepty

, hepimizin kendi hesabıyla bu tür bir backlink trafiği sağlayabileceği manasına geliyor. Sonuç olarak bu durum O’nun için sorun teşkil etmiyorsa, bizim için de etmiyor demektir…

12 Yorum

Yorum Yapın