Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Büyük İşletmeler için Yerel SEO

Yazar: 22 Kasım 2015Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Ben espirili olsun diye Büyük İşletmeler için Yerel SEO başlığı atmadım. Konuyu okudukça nedeni de anlaşılır diye düşünüyorum.

Daha önce bu konunun mantığını, Google’ın yaklaşımını Hasan Arıkan, Küçük İşletmeler için Yerel SEO Stratejileri makalesinde ele almıştı.

Yaklaşık son 1 yılımı yerel seo stratejilerine adamış biri olarak ben de bu konuda bir şeyler yazmayı hem işin mantığını hem de ipuçlarını paylaşmak istedim.

Öncelikle lokasyona özel aramanın ne olduğu ile giriş yapalım, Google daha iyi bir hizmet verebilmek adına bulunduğunuz lokasyona özel sonuçları ön plana çıkarmaya başladı.

Örneğin; bir evinizde böcek problemi yaşıyorsanız, tanıdık bir ilaçlamacı da yoksa hemen internet aracılığı ile bir ilaçlama şirketi arayışına girersiniz.
Örnekteki hayali karakterimiz İstanbul Beylikdüzü’nde yaşıyor olsun, İstanbul büyük bir şehir ve trafik problemi de ülkece bilinmekte ve İstanbul’da yaşayan herkesin hep acelesi vardır. Bu nedenlerden ötürü hayali karakterimiz kendi lokasyonuna olabildiğince yakın bir firma seçme eğiliminde olacaktır. Kendisine uzak bulduğu tüm lokasyon

Google’da bu mantığı oturttuğu için web sitelerinde belirtilen konum bilgilerini ayırt ederek, ilgili kişiye ana anahtar kelimelerde arama yapsa dahi, kendi bölgesine yakın işletmeleri arama sonuçlarında üst sıralara getirerek en iyi hizmeti vermeyi amaçlar.

Kişi Beylikdüzü İlaçlama şeklinde bölge belirten bir konum yazmasa da tarayıcılar konum tespiti yapabildiğinden kişinin Beylikdüzü ilçesinde ikamet ettiğini tespit edip

, Google Beylikdüzü ilçesinde yer alan bir işletmenin web sitesini kişinin karşısına olabildiğince üst sıralardan gösterir.

Dilerseniz önce lokasyonumuzu İstanbul geneli olarak ayarlayıp bir arama yapalım:

Genel Arama Sonucu

Gördüğünüz üzere ilk sırada yer alan site yeşil kutunun içerisinde. İlk 5 sıra içerisinde haliyle tek bir bölgeye hizmet veren yerel bir işletme yer almıyor. Fakat tarayıcımızın ayarları ile oynamadığımızı ve Beylikdüzü’nde ikamet ettiğimizi düşünüp bir arama daha gerçekleştirdiğimizde sonuçların ciddi bir şekilde, tam da işimize yarayacak şekilde değiştiğine şahit olacağız.

Yerel Arama Sonucunun, genel aramaya göre farkı.
2 görselde de aynı arama terimini kullanmamıza rağmen, yerele indiğimizde sıralamalar ciddi şekilde değişiklik gösterdi.
Makalemizin başlığı her ne kadar yerel işletmeler için SEO olsa da aslında bu stratejiyi hemen hemen her türlü sektör için kullanmamız mümkün.

Tek bir web sitesi üzerinde ne kadar mükemmel bir çalışma gerçekleştirirseniz gerçekleştirin. Bu strateji ile çalışan ya da çalışacak bir firmaya her zaman önünde sonunda yenilirsiniz.

Öte yandan yaklaşık 1 yılımı tamamen yerel seo stratejilerine harcadığımı tekrar hatırlatırım. Tek site mi, yerel bölgelere hitap eden birden fazla site mi sorusunu gönül rahatlığıyla şu şekilde cevaplayabilirim: Markanız için bir site, çok müşteri için birden fazla bölgesel site. Evet açıkçası pahalı bir yöntem, belki de yüzlerce site oluşturmanız ve ilgilenmeniz gerekecek fakat garanti veriyorum doğru şekilde yaparsanız harcadığınız her liraya ve her dakikaya sonuna kadar değmekte.

Elbette bu stratejiler hızla yayılmakta, SEO Uzmanları da mantıklı gelen stratejiyi vakit kaybetmeden uygulamakta. Velhasıl alan adı konusu bu tarz bir stratejide çokça önemli, yerinizi erken kapmakta fayda var.

Buraya kadarki konu tamamen planlama ve işin mantığı ile alakalıydı. Yerel işletme siteleri açıyorsanız, ben mikro site de diyorum, site dışından çalışma yapmanıza genelde pek gerek kalmıyor, site içinde ise ciddi bir yük söz konusu. (Elbette bu tarz siteler yaygınlaştıkça rekabet ortamı de gerginleşecek)

Site içerisinde yapmanız gereken 3 temel düzenleme mevcut:

  • SEO kurallarına uygun bir iletişim sayfasına ihtiyacınız var. (bkz: SEO Uyumlu İletişim Sayfası)
  • Bölgeniz ile alakalı metin ve görsel içerikler gerekiyor.
  • Bölgesel bir telefon numarası koymalısınız. (Koyarsanız işiniz kolaylaşır.)

Umuyorum bu konuda denemeler gerçekleştirir ve bizimle paylaşırsınız. Biz tecrübelerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

Merak ediyorsanız da son 1 yılımı Tesisatci.com ve 250 Web sitelik networküne ayırdım.

Yorum Yapın