Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Google Hangi Linkleri Görmek İstiyor Hangilerini İstemiyor?

Yazar: 9 Şubat 2017Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Web sitelerinin pek çoğu için can sıkıcı hale gelen son Penguen güncellemelerinin ardından her zaman için büyük öneme sahip link doğallığı, bugün artık hatanın daha da büyük problemlere neden olduğu ve SEO uygulamaları açısından belki de en önemli unsur haline dönüşmüş durumda. Sentetik linklerle olmayacağından günümüze dek onlarca içerikte, yüzlerce kez bahsetmiş olmamıza karşın “gerçek anlamda” doğal linklere sahip olmanın hala en zor iş olduğu fazla anlaşılmamış gibi görünüyor. Google ise kendisine muhtaç olan tüm web sitelerine bu edinilmesi en zor olan, tamamen organik linkleri görmek istemenin ötesine her geçen gün bu konuda daha ısrarlı oluyor. Dolayısıyla Google’ın bu tutumuna bakarak, yeni algoritma güncellemeleri neticesinde her geçen yıl bu konunun daha da önemli hale geleceğini söylemek için kâhin olmaya gerek yok…

Ne Zannediliyor, Aslında Olan Ne?

Doğal linkler denince webmaster ve firma sahiplerinin aklına gelen ilk düşünce; birisinin siteme işaret etmesi ancak bu eylem karşılığında benden hiçbir şey talep etmemesi. Bu doğrultuda yakın çevresindeki herkesten, web sitesine link vermesini talep eden insanlar karşılık olarak herhangi bir linkleme yapmadığında aldığı linkin %100 organik olduğunu zannediyor. Peki, ya sitenizi işaret eden linkin bulunduğu sitenin sahibi link çıkışını gizlemeye çalışıyorsa? Sayfasından sitenize çıkan linki saklamak yerine aksine kullanıcılarının adeta “gözüne sokmaya çalışan” yani sitenize link vermekten mutlu olan birisinden aldığınız linkler ile verdiği linkleri hasıraltı etmeye çalışan birisinden aldığınız linkler aynı değerde olur mu? Link çıkışını ne yapıp edip saklamaya çalışmak yerine, bu kişinin sitenizi referans göstermekten gerçek anlamda mutlu olması ve bunu tamamen kendi isteğiyle yapması aldığınız linkin doğallığını gösterir.

Genellikle SPAM olarak görülen paylaşım sitesi linkleri bile kullanıcıların bu eylemi gönüllü olarak yapması durumunda zannedildiğinden çok daha faydalı olabilir. Tabi burada bahsettiğimiz web siteleri

Köp Kamagra Receptfritt

, “ücretsiz link paylaşımının adresi” mottosuna sahip ve kimsenin umurunda olmayan SPAM yuvaları değil… Arama motorunun bile sektörün güvenilir firmalarını tespit etmek için kullanabileceği kalitedeki bir firma rehberinden çıkan ve sitenizi işaret eden tek link dahi zannettiğinizden çok daha doğal ve dolayısıyla SEO anlamında beklentilerin ötesinde fayda sağlayabilir. Düğün, nişan gibi organizasyonlar için süsleme yapan bir firmanız varsa düğün fotoğrafçılarının, davetiye basan veya düğün şekeri satanların yer aldığı yerel firma rehberinden sitenize link çıkmasından daha doğal ne olabilir ki? Bu tarz linkler zannedildiği gibi Google tarafından sentetik olarak algılanmayacağı gibi, işlevi bakımından sitenize trafik de sağlayacaktır.

Adınızın Geçmesi Ancak Link Verilmemesi

Firmanın hammadde aldığı üreticinin web sitesinde, “çalıştığımız markalar” başlığı altında siteye işaret eden bir linkin bulunması ne kadar doğalsa bu tip firma rehberlerinden link gelmesi de Google tarafından organik link ilişkileri olarak algılanabilir. Tabi altını çizmekte fayda var ki, tüm bu linklerin hangi sitelerden ve ne şekilde geldiğine dikkat etmek gerekir.

Firma sahiplerinin canını en çok sıkan durumlardan biri de, herhangi bir içerikte firmadan veya markanın ürününden uzun uzadıya bahsedilmesine karşın link verilmemesidir. Peki, ürünün veya firmanın ismi üzerinden yani arama trendlerine son derece uygun biçimde link çıkışı yapılması sizi memnun edecekken herhangi bir link verilmemesi bundan sonra da istediğiniz linki asla alamayacağınız anlamına mı geliyor? Tam aksine, link potansiyelinizi tespit etmek ve doğal link inşası için yeni kaynaklar bulmak için bu durum size çok büyük bir fırsat sunuyor. Bu içeriklerin yayımlandığı web sitelerini tespit edebilirseniz, onlarla iletişime geçebilir ve isteklerinizi iletebilirsiniz. Ne de olsa iletişim çağındayız değil mi?

Yorum Yapın