Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

isbul.net SEO Çalışması

Yazar: 25 Ekim 2012Aralık 25th, 20191 Yorum

İş Bul, üzerine milyonluk yatırımlar yapılmış, fikren aylarca üzerine çalışılmış, geniş bir ekibi olan kariyer ve iş edindirme sitesidir.
24.10.2012 tarihi ile de beta yayınına başlamıştır.

isbul.net seo altyapısı Tamseo+ tarafından planlanmış ve uygulanmıştır. On page seo (sayfa içi seo) konusunda en ince ayrıntılara kadar düşünülmüştür.
Planlama aşamasında;
Kariyer.net, Elemanonline.com, Secretcv.com ve Yenibiris.com gibi en popüler örneklerin analizleri yapılmıştır.

Detaylandırırsak eğer;

Kariyer.net: SEO konusunda en zayıf kariyer sitesi. SEO konusunda kendisini geliştirme çabası göstermemesinin nedeni ise marka bilinirliği. İlan başlıklarını diğerlerine göre akıllıca oluştursa bile basit kurallara uymaması yaptığı doğruyu götürmekte.

SEO Hataları: Heading etiketlerini yanlış kullanıyor, Görsellerde alt tagı kullanmıyor, keywords oluştururken spam yapıyor, title oluşturken site genelinde çakışmalar yaratıyor, title uzunluğuna dikkat etmiyor sınırı aşıyor, rss kullanımı yetersiz, seo uyumlu url yapısı bulunmuyor.

Elemanonline.com: SEO performansı en iyi olan kariyer sitesi. Fakat en iyi performansı göstermesinin nedeni yoğun şekilde kelime bazlı seo çalışması yapılması.

SEO Hataları: heading etiketleri hatalı kullanılıyor, description yeterliliği yok, robots.txt bulunmuyor, sitemap.xml bulunmuyor böyle bir sitede sitemap index’i bulunuyor olmalıydı, keywords kullanımında spam yok ama yetersiz, text-code oranı yetersiz, sayfada çok fazla link çıkışı var, rss kullanımı yok, site genelinde seo uyumlu url yapısı mevcut değil.

Yenibiris.com: SEO açısından en başarısız kariyer sitesi. Basın ve reklam gücü ile işleri yürütüyor. Kullanışsız ve tasarım konusunda yetersiz.

SEO Hataları: Bu sitenin SEO hatalarını saymak, yazıyı fazlası ile uzatacağından doğrularını yazmayı tercih ediyorum.
Doğruları: Heading etiketleri doğru kullanılmış. / bu kadar.

Secretcv.com: Orta düzey bir kariyer sitesi. Tasarım açısından en çok beğendiğim site. Sağlam ve karizmatik duruyor. Marka değeri çok yüksek değil, bu yüzden orta halini korumaya devam edecek gibi duruyor.

SEO Hataları: Site genelinde seo uyumlu url yapısı mevcut değil, heading etiketleri hatalı, Text/HTML oranı yetersiz, sitemap index bulunmuyor, title ve description kuralları site genelinde yetersiz.

SONUÇ
isbul.net tüm kariyer sitelerini geride bırakacak !

isbul.net’in SEO planlamasını yaparken, bundan 10 yıl sonra oluşabilecek durumları bile düşünüp, tartıp planlama sürecine en kötü senaryoları bile dahil ettik. Yapılabilecek en iyi SEO uyumlu kariyer sitesini oluşturduk.

Nelere dikkat ettik ?
Tam SEO uyumlu URL Yapısı
Title ve Description’lar hiçbir şekilde çakışma yaratmıyor ve özgünlüğü koruyor.
Her listenin bir adet RSS Feed’i mevcut.
Sitemapler dinamik ve kurallara uygun şekilde bölünüp, index dosyasına yazılıyor.
Site bölümleri ve yapısı birbirlerini destekleyecek şekilde.
Özgün etiketleme sistemi.
Arama sayfalarının önemini vurguladık.
On Page SEO konusunda eksik veya hata bırakmadık.
Sosyal Medya’yı doğru şekilde kullandık ve entegre ettik.
Yararlı servisler ile ortak çalışma imkanını sağladık.

isbul.net’i henüz daha açılmadan PR 5 seyiyesine getirdiğimizi de hatırlatalım.

Bundan sonra sadece bekleyip, göreceğiz. Düşüncemiz ve inancımız isbul.net’in rakiplerini kısa süre içerisinde geçeceği yönünde.

İzleyin ve görün.

isbul.net ekran görüntüsü

Ayrıca isbul.net’te Sosyal Medya’yı son derece aktif ve mantıklı şekilde kullanarak, her türlü sosyal medya aracı ile tam entegrasyon sağladık.

Bundan böyle en güncel iş ilanları, isbul.net’te !

1 Yorum

  • şule dedi ki:

    Bu siteyle çalışıyor musunuz bilmiyorum ama şu laptopu çalınan site sanırım bu, iyi bir reklam yaptılar ancak bu sitenin seosu rezalet durumda 8 ay önce de kendi kelimesinde ilk sırada değil şu anda değil. ve sitenin her yanı fason, sahte şeyler var hiç güven vermiyor.
    Sizin sitenizin ise başarısı ortada seo kelimesinde iyi noktadasınız başarılar

Yorum Yapın