Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Pagerank

Yazar: 13 Ekim 2012Aralık 25th, 20192 Yorum

PageRank™ (PR), Google’ın web sitenize 0 ile 10 arasında verdiği değerdir. (En yüksek 10, en düşük 0) Pagerank, sitenizin özgünlüğüne, sitenizin diğer web sitelerinden aldığı backlinklerin kalitesine göre değişmektedir.

Pagerank ne yazık ki, ülkemizde seo ile uğraşan kimselerce (seo uzmanı demeye pek dilim varmıyor) pek önemsenen bir kriter değildir. Bunun sebebi, kelime bazlı seo çalışmalarında pagerank değerinin önemli bir etkisinin olmadığını düşünmeleridir.

Oysa, büyük bir web sitesi yönetmiş yahut büyük web sitelerine hizmet vermiş seo uzmanları bilirler ki, pagerank, sıralamalara da doğrudan etki eden, önemli bir faktördür.

Pagerank, Google’ın sayfanıza verdiği değeri temsil eder. Google değer verdiği sayfaları daha sık ziyaret eder, öncelik tanır ve güvenir. Zaten pagerank Google arama motorunun sitenize gösterdiği güveni temsil eder.

Yüksek Pagerank değerine sahip web siteleri, rakip sitelere göre çok daha hızlı index alır, devir de anlık ve canlı sorgu devri olduğundan önemi hiç de yadsınamaz.

Pagerank değerinin değişimini biz 3 ayda bir görebiliriz. Fakat sanıldığı üzere Google, Pagerank güncellemesini 3 ayda bir yapmaz. Daha sık aralıklarla gerçekleştirir fakat bunu kullanıcılara 3 aylık periyotlar ile yansıtır.

Kurumsal web siteleri için pagerank değeri elbette çok fazla bir şey ifade etmeyecektir. Kelime bazlı seo yapılarak, anahtar kelimelerde üst sıralara yerleştirilebilir. Fakat bol içerik üreten web sitelerinde Pagerank değeri altın kadar değerlidir. (index hızı ve güven)

Pagerank değeri, birkaç faktöre bağlı olarak değişmektedir:

  • Yüksek Pagerank değerine sahip sayfalardan backlink almak
  • Hatasız On Page SEO
  • Kaliteli İçerik

En popüler madde elbette, yüksek Pagerank değerli sayfalardan link alabilmektir. Tabi PR 6 backlink aldınız diye, web sitenizin illa PR 5 olması gibi bir durum olmadığını da hatırlayın. Tek başına backlink almak yeterli değildir.

Bu durumun da en güzel açıklaması, doğru düzgün backlink almamış yeni web sitelerin ilk güncellemelerinde PR 2 değerine gelebilmesi ile açıklanabilir.

Pagerank Arttırma Yolları

Buraya yazabileceğim tek öğüt, her zaman söylediğim şeylerden farksız olacak. Özgün olun, bilgi verin, kurallara uyun, yapabildiğinizin en iyisini yapın !
(Tamam backlink de alabilirsiniz.)

[box type=success]DÜELLO

Tamseo.com.tr 5 Ekim 2012 tarihinde açılmıştır. Daha önce de bir domain kaydı yoktur. Yani anlayacağınız bu yazıyı 8 günlük bir siteye yazıyorum. Tamseo.com.tr’nin haliyle Pagerank değeri 0.
Tahminlerime göre bir sonraki Pagerank Güncellemesi 2 Kasım 2012’de ya da 3 Kasım 2012’de gerçekleşecek.

İddiam şudur: Tamseo.com.tr ilk güncellemede ez az Pagerank 4 değerine ulaşacak.
13.10.2012 Cumartesi / Çağdaş Akagündüz
[/box]Bu iddiada nasıl bulunabiliyorum, nasıl bu kadar emin olabiliyorum sorularına verebilecek tek cevabım da şudur:
Tecrübe.

2 Yorum

  • Emrah Bilgin dedi ki:

    Hocam pagerank konusinda ben bazi noktalarda sizinle aynı düşünmüyorum. Lakin son penguen 2.1 güncellemesi ile asiri backlink alimlari ve pagerank eski onemini kaybetti zira cok kolay bir sekilde manipüle edilebilen bu degerler ve yontemler filtreye girmeye sebeb olmakta. Yine de makalede degindiginiz pagerank arttırma yolları pagerank a onem verenler tarafindan rahatlikla kullanabilecek yöntemler. Makale icin teşekkürler.

  • Baris dedi ki:

    Değerli yazınız için teşekkürler

Yorum Yapın