Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Seo Uyumlu Link Yapısı

Yazar: 7 Ekim 2012Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Arama motorlarının başlıca amacı, sitenizi mümkün olan en etkili şekilde taramaktır. Birebir aynı içeriği barındıran sayfaları taramak ve dizinlerini oluşturmak arama motorlarının kaynaklarının verimsiz bir şekilde kullanılması demektir. Bu durum, sitenizde taranabilecek sayfa sayısını sınırlayabilir, yinelenen içeriklerin olması da sayfalarınızın arama sonuçlarındaki performansını düşürebilir.

Bir web sitesinin linklerinin seo uyumlu olması, genelde arama motorlarına o url’nin ne hakkında olduğuna dair bir miktar bilgi verir.

Örnekler ile anlatacak olursak;

Kedilerin Özellikleri diye bir konumuz var olsun, bu sayfanın linkinin seo uyumlu olması, arama motorları tarafından daha anlaşılır şekilde karşılanacaktır.

example.com/kedilerin-ozellikleri/ bu şekilde seo uyumlu bir link, içerikten önce arama motorları örümceklerince farkedilecek ve sayfanız hakkında çok hızlı bir bilgi verecektir.

SEO Uyumlu link oluşturmanın da bazı kuralları vardır elbette.
Örneğin, linklerinizi çok uzun tutmamalısınız. Çok uzun linkler arama motorları tarafından pek sevilmezler.
Aynı zamanda linklerinizi oluştururken, özel karakterler kullanmamaya dikkat edin ve linklerinizde bulunan kelimeleri ayırırken örnekteki gibi “-” karakterini kullanın. (Google alt çizgileri (_) sevmediğini bizzat dile getirmiştir.)
Her sayfanızın 1 adet urlsi olmalıdır. Eğer birden çok url, aynı sayfayı işaret ediyorsa, bu durumda canonical etiketini kullanmalısınız.
Sitenizde birden fazla URL ile erişilebilen bir içerik yayınlanıyorsa, URL’nin standart (tercih edilen) bir sürümünü belirterek URL’lerinizin arama sonuçlarında nasıl görüneceği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu parametre işleme aracını kullanmaktır, ancak tercih ettiğiniz URL’nin HTML kaynağınarel="canonical" öğesini ekleyerek Google’a ek bilgiler de verebilirsiniz. (rel="canonical" öğesini kullanmak için, sayfaların kaynak kodunu düzenleme izniniz olmalıdır.)

Yorum Yapın