Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Uzmanı

Yazar: 18 Ekim 2012Aralık 25th, 20191 Yorum

SEO Uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu konusuna son derece hakim, SEO konusunda aktif olarak çalışmalar yapan ve belli bir tecrübe edinmiş kimsedir.

SEO Uzmanı’nın başlıca görevi, araştırmaktır. Arama motorlarının güncellemelerini, internetin nereye gittiğini, sosyal medyayı ve tüm teknolojik gelişmeleri… Çünkü arama motoru optimizasyonunun kıstasları da bu maddelere göre zamanla şekillenir, güncellenir, değişir.

Örneğin, 2010 yılında yapılan on page seo (sayfa içi seo) ile 2012 yılında yapılması beklenen on page seo arasında, sosyal medya’nın gelişimi ile ilgili olarak ciddi farklılıklar oluşmuştur.

SEO Uzmanı‘nın görevi unutmamak lazım ki, kesinlikle sadece kelime bazlı seo çalışmaları yapmak değildir. Çünkü seo uzmanı eğer site içinde yapılması gereken seo düzenlemelerini tespit ettiyse öncelikli görevi bu eksikliklerin düzenlenmesini sağlamaktır. Tabi müşterilerin siteme dokunma, sadece kelimede beni yükselt gibi teklifleri dayatması sonucunda çalışılmak zorunda kalınabilir. Benim etiğime göre bu gibi durumlarda işi kabul etmek yerine, müşteriye başka bir seo uzmanı ile çalışabileceğini teklif etmek daha doğru.

SEO Türkiye’de hala yeterli düzeyde tanınmamakta. Çoğu iş sahibi, Adwords reklamlarını, arama motoru optimizasyonu’na tercih etmeye de devam etmekte.
Bu durumun çok yavaş şekilde düzelmesinin birkaç nedeni var,

 • SEO’nun anlık olarak etki etmemesi
 • Sözde SEO Uzmanlarının (!) bugüne dek yaptıkları hatalı ve hileli çalışmalar
 • SEO’nun yeterince tanınmış olmaması
 • SEO çalışması yaptıran firmaların bunu dillendirmemesi

SEO anlık olarak etkilerine göreceğiniz bir çalışma türü olmamasından ötürü, firmaların aramalarda ilk sırada anlık olarak görünmesi için başlıca kullandığı yöntem reklam vermek oluyor. Fakat maliyet konusunda reklam ve SEO arasında derin uçurumlar mevcut.

Reklam vermek, süreklilik arz etmediğinden ve maliyeti çok yüksek olduğundan SEO’ya göre fazlası ile avantajsız. Oysa reklam bütçesine ayrılacak paranın yarısına, bir SEO Firması ile dolayısıyla bir SEO uzmanı ile anlaşılırsa daha düşük bütçeler ile hem web sitenizi sağlıklı bir hale getirebilir hem de istediğiniz anahtar kelimelerde kalıcı olarak üst sıralara yerleşebilirsiniz.

SEO Uzmanı’nın yeterli olduğunu nasıl anlarsınız ?
Bir seo uzmanı’nın sizin için yeterli olduğunu anlamak aslında çok da zor değildir. Dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • Referanslarını sorun ve referans gösterdiği projeleri inceleyin.
 • Gerekirse sözleşme talebinde bulunun.
 • Google web yönetici kurallarına uyup uymadığı sorun.
 • Ne kadar zamandır SEO ile ilgilendiğini öğrenin.
 • Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar hedeflediğini sorun.
 • Yapılan çalışmaların düzenli raporlanmasını isteyin.

Özellikle günümüzde web sitelerinin başarılı olabilmesi için markalaşma süreci çok önemli bir hal almakta. Bu yüzden bu konuda çalıştığınız, çalışacağınız SEO Uzmanı’na da çok iş düşmekte.
Çalıştığınız SEO, hem web sitesini markalaşma yolunda uygun şekilde optimize etmeli, hem eğer çalıştığınız bir PR ajansı varsa o ajansa bir şekilde yön vermeli ve iletişim halinde olmalı.
Web sitesindeki çok ufak değişiklikler bile, web sitenizin tanınırlığını arttırmada çok önemli adımlar atmaya yardımcı olur.

Biz Tamseo olarak, SEO’yu 3 kolda ele almayı tercih ediyoruz. Site İçi (İşe Başlangıç) – Site Dışı ve Sosyal Medya Hizmetleri.
Site İçi SEO, tahmin edebileceğiniz gibi, web sitesindeki eksik ve hataların giderilmesi, Site Dışı SEO da, hatalar ve eksikler giderildikten sonra dışarıdan refere etme çalışmaları, Sosyal Medya çalışmaları da tamamen çalışmanın doğallığının garantisi olarak ekstradan sunduğumuz bir hizmet, ayrıca markalaşma yolunda atılan önemli adımlar.

Buradan yola çıkarak; SEO Uzmanı’nın site içerisindeki hataları düzeltecek kadar kodlama ve tasarım bilgisine sahip olması, dışarıdan backlink çalışmaları yapacak kadar tecrübeli, PR çalışmaları yürütebilecek kadar da sosyal medyaya hakim olması gereklidir.

1 Yorum

 • Abdulkadir ŞEKER dedi ki:

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Piyasada sözde seo uzmanları’nın dolaştığı bir dönemdeyiz, bu gibi sözde seo uzmanları yüzünden gerçek seo uzmanları ve seo , seo uzmanlığı artık potansiyel dolandırıcı konumuna düşmüş durum da. Başarılar diliyorum.

Yorum Yapın