Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO’da Kalıcılık

Yazar: 8 Mart 2013Aralık 25th, 20192 Yorum

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri, SEO’da kalıcılık konusu. Evet ilk sayfaya gelmek, ilk sıraya gelmek kadar önemli. Ben de buna kesinlikle katılıyor ve beyan ediyorum. Fakat bunun benden garantisi istendiğinde bu talebe pek anlam veremiyorum.

Örneğin; şu şekilde diyaloglar yaşıyorum sık sık:

Birileri: Merhaba, example.com diye bir sitem var ve ben abc kelimesinde ilk sıraya gelmek istiyorum bu mümkün mü ? Siz bunu yapabilir misiniz ?
Çağdaş: Elbette, neden olmasın, yapabiliriz.
Birileri: Peki siz benim sitemi o kelimede getirdikten sonra en az 1 sene 1. sırada kalma garantisi verebilir misiniz ?
Çağdaş: Siz sitenizin 1 sene boyunca hiç kapanmayacağını garanti edebilir misiniz ?
Birileri: Hayır.
Çağdaş: Peki sitenize hatalı içerikler girmeyeceğinize, yahut yanlışlıkla da olsa içerik silmeyeceğinize, silinmeyeceğine ?
Birileri: Hayır.
Çağdaş: Peki ya sitenizde hiçbir güvenlik açığı olmadığını garanti edebilir misiniz ? Sitenizin hacklenmeyeceğini ?
Birileri: Hayır.
Çağdaş: Öyleyse biz de garanti edemeyiz.
Birileri: Peki teşekkürler.
Çağdaş: Biz teşekkür ederiz, keyifli sohbet için.

Bu örnek diyalog biraz sıkıntılı gelmiş olabilir fakat hepsine açıkçası rastlıyoruz. Web siteleri hatalı ve yetersiz altyapılar yüzünden sık sık kapanabiliyor, dahası SEO çalışmaları sonucunda siteler daha çok ziyaretçi almaya başlıyor ve mevcut hosting, server vs. altyapısı zamanla yetersiz kalıyor, kapanmalar başlayınca da sıralama kayıpları kaçınılmaz oluyor.
Altyapı

apoteketreceptfritt.com

, Site Güvenliği dolaylı olarak SEO ile alakalı olsa da bu gibi konularda öneride bulunmaktan başka pek bir şey elimizden gelmiyor.

Aslında anlatmak istediğim sitenin üst sıralarda kalması sadece SEO ile alakalı bir durum değil, işte bu yüzden kalıcılık konusunda süre garantisi vermeyi pek uygun ve etik bulmuyorum.

Hatalı bir uygulama yapılmadıktan sonra, altyapı yeterliyse ve site güvenliği ile alakalı bir sorun yoksa neden beklenmedik bir sıralama kaybı yaşansın zaten ? Tabi burada yaşanabilecek Anti SEO saldırılarını da ele almakta fayda var. Böyle bir durumu göz önüne alır ve riske girmemeyi uygun görürseniz, SEO firmanız ile bağlarınızı koparmamak elbette faydalı olabilir.

Felaket senaryolarını bir kenara bırakıp, arama motorlarındaki yükselişinizi ve yerinizi korumanız için yapılması gerekenlerden de bahsedelim.
Bir internet sitesi sahibinin tecrübe edebileceği her şeyi yaşamış biri olarak diyorum ki şu konularda dikkatli olmak şart: 

 • Web sitesinin barındırma hizmetini kaliteli ve güvenilir bir firmadan sağlayın. Bir hosting ile işe başlamış olabilirsiniz fakat şunu unutmayın, bir hosting hesabı sizi kesin olarak yarı yolda bırakır. En doğru seçim size özel bir sunucu kiralamaktır. Masraflı bir yol da olsa zamanlanmamış kapanmalar sonucu hem işiniz yarım kalmaz hem de kayıplar yaşamazsınız.
 • Sitenizde güvenlik açığı olup olmadığını kontrol etmeniz ya da ettirmeniz şart, inanın siz yükselmeye başladığınızda siteniz açık hedef haline gelmekte, sizin yükselip para kazanmaya başlamanız bir başkasının para kaybetmeye başlaması manasına geliyor, durum böyle olunca da rakipleriniz tarafından saldırıya uğrayabilir ve tüm emekleriniz birkaç gün içerisinde boşa gidebilir.
 • Kalitenizden ödün vermemelisiniz, para kazanmak adına kullanıcıları rahatsız edecek reklam alımları yapmamalısınız.
 • Sitenizin sağlık durumunu her gün kontrol etmeniz gerekmekte, gelen backlinkleri, hata uyarılarını… Google Webmaster Tools bunun için iyi bir araç.
 • Doğal olmayan tüm yöntemlerden uzak durmalısınız. Daha çok ziyaretçi elde edebilmek için kalitesiz sayfalar oluşturmak, backlink paketleri satın almak, içerik kopyalamak vb…
 • Sitenizi güncel ve özgün tutmalısınız.
 • Yeni teknolojileri takipte olmalısınız, 5 yıl öncenin tasarım modelleri, uygulamaları ile şimdi arasında çok büyük farklar var. Sadece içeriğiniz değil, kullandığınız sistem ve tasarım da güncel olmak, zamanı yakalamak zorunda.
 • Son olarak rakipleriniz sizi geride bırakmak için çabalayacaklardır, siz de geçilmemek için gereken her şeyi yapmak zorundasınız.

Buradan çıkarılabilecek tek sonuç, çalışmayı bıraktığınız anda geçilebileceğiniz gerçeğidir. Özetle bir seo firmasından ya da seo uzmanından bu tip bir garanti istemek pek yerinde bir davranış değil, bununla birlikte bir SEO Uzmanının ya da SEO Firmasının size kalıcılık garantisi vermesi de etik bir davranış değil. Çünkü sizin de gördüğünüz üzere sizi üst sıralara ulaştıran sadece  yapılan SEO çalışmaları değil.

Elbette kalıcılık için yapılması gerekenler belli, bu yapılması gerekenler yapılırsa web sitesinin kalıcı olmaması için hiçbir sebep de yok.

2 Yorum

 • Seo uzmanı dedi ki:

  Bravo hocam klavyenize sağlık Seo konusunda derin bi yaraya parmak basmışsınız, seo işinde 1.sayfa ve 1.sıra garantisi diye birşey olması son dönemlerde mantığa ters oluyor artık, çünkü her geçen dakika rakiplerin çalışmaları ve google’ın algoritmasında değişimler oluyor.

 • mustafa dedi ki:

  Ben mustafa tamseo ile web siteme çalışma başlattığımdan beri anladım ki bütün her şeyin planlanarak doğru zamanda doğru uygulamaların yapıldığı bir işletmedir. Zaten en doğal yöntemde bu değilmidir? Siz okuyuculara en büyük tecrübemi anlatmak istiyorum sürekli olarak pes etmeden çalışma ve sabırla bekledikten sonra inanın istediğiniz yerlerde olacakınız. Mutlaka Ve Mutlaka…. Teşekkürler tamseoEkibi..

Yorum Yapın