Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Soft 404 Hataları ve Çözümleri

Yazar: 10 Nisan 2019Aralık 25th, 20193 Yorum

Soft 404, başarılı kod döndüren ancak yetersiz içeriğin bulunduğu sayfalar olarak adlandırılabilir. Soft 404 hatalarının, bulunamayan (404/410 kodları) veya taşınan (301 kodu) sayfalardan farkı bu sayfaların 200 düzeyinde kod döndürmesidir.

Web tarayıcısına yüklenen her sayfada bir yanıt kodu bulunur. En sık karşılaşılan yanıt kodlarından biri, hemen hepimizin bildiği ve sayfanın yüklenemediğini gösteren 404 kodudur. Genellikle 400-499 arasındaki kodlar sayfanın silindiğini ya da tarayıcı tarafından yüklenemediğini gösterir. Peki Soft 404 hatası nedir? Soft 404 sayfaları nasıl tespit edilir? Soft 404 hatalarının SEO’ya etkisi nedir? Bu yazımızda Soft 404 hatalarının nedenlerinden ve çözümünden bahsedeceğiz.

SEO Açısından Soft 404 Hataları

Mevcut olmayan bir sayfa için 200 kodunun döndürülmesi, sayfanın arama motorları tarafından taranmasını ve indekslenmesini sağladığı için SEO açısından kötü bir uygulamadır. Google botları, soft 404 hatalarını geçersiz bir sayfa olarak algılamadığı için taramaya devam eder. Botların sitede yaptığı tarama sırasında geçersiz sayfalarla zaman kaybetmesi, sayfalarızın taranma verimliliği azaltır. Bununla birlikte Soft 404 hatalarının tespit edilmesi ve sayfa içeriğinin anailizi zaman alacağı için de bu gereksiz sayfalar botların sitede uzun süre harcamasına neden olabilir.

Soft 404 Hatasına Neden Olan Durumlar

Görsel ek sayfaları, yeterli içerikle ilişkilendirilmemiş kategori ya da etiket sayfaları Soft 404 hatalarına neden olabilir. Benzer şekilde hiç içeriğin olmadığı ya da çok az içeriğin bulunduğu sayfalar da Soft 404 olarak işaretlenebilir.

Soft 404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

Arama motorları,200 kodu döndüren sayfaları 404 olarak algılamaz. Bu nedenle Soft 404 sayfalarını tespit etmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Sayfa içeriğinin yetersiz olması Soft 404 hatalarına neden olan sebeplerin başında gelir. Bu noktada yetersiz içeriği sadece birkaç cümleden ya da etiketten oluşan veya sadece görsel içeren sayfalar olarak düşünebilirsiniz. Yetersiz içerik tespiti için, site genelinde arama yapan ve sayfalardaki karakter sayısını gösteren araçları kullanabilirsiniz. En az içeriğe sahip olan sayfalarınızı tespit ederek bu sayfaların 404 kodu döndürmesini sağlayarak ya da içeriği zenginleştirerek Soft 404 hatalarından kurtulabilirsiniz.

Eğer benzer konularda birden fazla sayfanız bulunuyorsa ve bu sayfalardaki içerikler tek başına yetersizse sayfaları birleştirme yoluna gidebilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve farklı renk, ebat ya da tasarım seçeneği olan ürünlerin her biri için ayrı sayfa kullanmak yerine, opsiyonları tek bir sayfada sunmanız önemlidir. Benzer şekilde, aynı konudan bahseden ve konu detaylarının farklı sayfalarda yer aldığı içeriklerin bir ya da birkaç sayfada birleştirilmesi de avantaj sağlayabilir. Büyük oranda benzerlik gösteren sayfalar oluşturmaktan kaçınmanız arama motorlarındaki sıralamanız ve kullanıcı deneyimi açısından yarar sağlayacaktır.

Duplicate yani tekrarlanan içeriklere sahip sayfalar, SEO açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bildiğiniz gibi, tamamen özgün içerikler üretmek SEO için vazgeçilmez kurallardan biridir. Sitenizde tekrarlanan içeriklere sahip olan sayfalar Soft 404 hatalarına da neden olabilir. İçerik analizi araçlarını kullanarak tekrarlanan içeriğe sahip sayfaları tespit edip düzeltmeniz bu noktada önemlidir. Soft 404 hatalarından kaçınmak için özgün içerik kullanmaya dikkat etmeniz şart olduğu gibi etiket, yazar ya da arşiv sayfalarını da dikkatli bir şekilde oluşturmanız gereklidir.

Arama motorlarında istediğiniz başarıyı elde etmek için 4xx, 5xx hataları ile 301 olmayan yönlendirmelerden kaçınmanız; noindex meta etiketleri ya da robot.txt ile engellenen URL’ler ile OpenGraph etiketlerinin kullanımı gibi konularda dikkat etmeniz gerekiyor.

Google Search Console ile Soft 404 Tespiti

Soft 404 hatalarını tespit edebilmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Tarama Hataları sekmesinde Soft 404 hatası veren sayfaları görebilir ve bu sayfaları düzelterek Search Console üzerinden doğrulama yapabilirsiniz. Ancak Google’ın bu hataları tespit etmesinin zaman alabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle Search Console üzerinde hata almamış olsanız dahi, Soft 404 hataları için düzenli olarak sayfalarınızı taramanız arama motorlarındaki başarınız açısından fayda sağlayacaktır.

Soft 404 hataları gerçek bir 404 hatası olmasa da, hızlı bir şekilde düzeltmediğiniz takdirde Google tarafından deindex olarak işaretlenebilir. SEO çalışmalarının önemli bir bileşeni olan 404 hataları ile ilgili düzenleme yaparken Soft 404 hatalarını gözden kaçırmamaya dikkat edin.

Soft 404 Hatalarından Kaçınmak Dikkat Etmeniz Gerekenler

Soft 404 hatalarıyla karşılaşmamak için yönlendirmeleri doğru şekilde yapılandırmanız önemlidir. 404 sayfalarını azaltmak için ilgisiz sayfalara yönlendirme yapmanız Soft 404 hatalarına neden olabilir. Ayrıca özel tasarlanmış 404 sayfalarının da doğru yapılandırılmış olduğundan emin olmalısınız. Boş sayfalarınızın ya da çok az içerik bulunan sayfaların 404 hata kodu döndürmesine izin vermek de Soft 404 hatalarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sayfanız yüklenemeyen resim

antibiotici-acquista.com

, komut dosyaları ya da metin dışındaki içeriklere atıfta bulunuyorsa Soft 404 olarak işaretlenebilir. Sayfalarınızın başarılı bir kod döndürüp döndürmediğinden emin olmak için URL Denetleme Aracı’nı kullanabilirsiniz.

3 Yorum

  • Büşra Baş dedi ki:

    Ben de sitemde 404 hatası alıyordum. Yazınızı okuduğumda sorunumu çözecek cevabın da burada olduğunu gördüm. Sayfa içeriğim yetersizmiş. Verdiğiniz bilgiler için, sorunuma çözüm yollarını gösterdiğiniz için teşekkürler.

  • Kaan Vurmaz dedi ki:

    404 hataları ile araştırma yaparken bu içeriğe denk geldim ve yazının sonunda bahsettiğiniz URL denetleme sayesinde sitemdeki hatalı içerikleri düzelttim. İyi çalışmalar

  • Pelin Yalkın dedi ki:

    Kendi sitemde Soft 404 hatası alıyordum bununla alakalı internette araştırma yaparken sizi buldum. Soft 404 hatasını nasıl düzeltebileceğimizi ve nedenini yazıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Yorum Yapın