Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Tamseo ile Geçtiğimiz Yılın Özeti

Yazar: 8 Eylül 2013Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Merhabalar, Tamseo.com.tr açılalı neredeyse 1 yıl oldu. Bu geçtiğimiz yıl içerisinde neler oldu bitti, özetlemek, önemli konulara değinmek istiyorum. Hem uzun zamandır yazamıyordum böylelikle içimi de biraz rahatlatmış olacağım. Ayrıca olaylara tamseo.com.tr’nin vaka analizini de dahil ederek geldiği durumdan da bahsedeceğim, böylelikle faydalı bir tecrübe paylaşımı da olacak.

05.10.2012
Tamseo.com.tr’nin ilk makalesi yayımlanmış, bir klasik “SEO Nedir ?” Haliyle sitenin açılış tarihi olarak kabul edilebilir bu tarih.

Siteyi başlangıçta hem sosyal medya haberlerinin bulunduğu hem de seo ile alakalı makalelerin bulunduğu bir portal olarak düşünsem de sonradan haber fikrinden vazgeçip, işi sadece seo ile sınırlı tutmaya karar verdim. Aslına bakarsanız daha en başındaki bu kararsızlığım bence ciddi bir hata olarak kayıtlara geçmeli.

Sırf bu kararsızlığım yüzünden bazı kategorileri öldürmek durumunda kaldım. Oysaki bana kalırsa site bir bütündür, site güncelleniyorsa bütün olarak güncellenebilmeli.

12 Ocak 2013
Tamseo İlk Sayfada
12 ocak 2012 tarihinde yani Tamseo.com.tr’nin start verdiği tarihten 2 ay sonra, Tamseo.com.tr SEO kelimesinde ilk sayfaya yerleşti.

Aslına bakarsanız bu çok daha erken de gerçekleşebilirdi, burada yaptığım hata ise gerçekten aptalca. Çok basit bir hatanın kurbanı olduğundan başarı gecikti, başarısızlığın adı Karşılıklı Linkleme.

Bu tarihten sonra aslında fazlası ile profesyonel ve hatasız ilerlediğimizi söyleyebilirim. Ekibimiz genişledi, iyileşti ve gerçekten güzel işler yaptık.

23 Nisan 2013
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ! Tam olarak bir bayram gününde yoğun bir şekilde spam backlink saldırıları aldığımızı farkettik. Saldırılar şu anchor textler ile gerçekleşiyordu: Hatalı SEO, Gerçek SEO, Doğru SEO, Örümcek SEO, Web SEO, Öz SEO…
Tamseo.com.tr'ye gerçekleştirilen saldırıda kullanılan kelimeler.
Açıkçası pek de alışık olmadığım bir saldırı tarzı olduğunu söyleyebilirim, çünkü genelde spam backlink saldırıları cinsel içerikli kelimeler aracılığı ile ya da kalitesiz içerikli web siteleri yardımı ile gerçekleştirilir. Fakat burada gelen backlinkler hem kaliteli sitelerden hem de hemen hemen konumuz ile alakalı kelimeler aracılığı ile gerçekleşti.

Bu backlinklerin analiz edilip, reddedilmesi işini zorlaştırıyordu. Spam backlink veren domainlerin sayısının da 4000’in üzerinde oluşu bizim için ciddi zaman kaybı yarattı, bu süre zarfında Disavow Tools (Google Link Reddetme Aracı) ile ciddi bir ilişki içerisine girdik.

tamseo disavow

Spam backlinklerin tohumları o tarihte atılmış olmasına rağmen, Google Webmaster Tools ya da Ahrefs.com gibi ücretli backlink analiz programları o tarihlerden gelme backlinkleri yakalamaya devam ediyor, biz de gördüğünüz gibi reddetmeye devam ediyoruz.

Disavow links yeni bir araçtı ve herkes işe yarayıp yaramayacağı konusunda şüpheliydi ve biz de bunu açıkçası tam olarak bilmiyorduk.Disavow Tool yeni bir araçtı ve herkes işe yarayıp yaramayacağı konusunda şüpheliydi ve biz de bunu açıkçası tam olarak bilmiyorduk.

24 Mayıs 2013
Disavow links işe yarıyormuş. 24 mayıs tarihi ile (-ki bu sırada Google Penguen 2.0 devreye girdi) Tamseo.com.tr SEO kelimesinde 1. sıraya geldi. Ne yalan söyleyeyim pek sevinmedim, çünkü bunun bizim için tek manası yeni saldırılar alacağımız idi.

Öte yandan spam backlinkler ile alakalı olarak en rahatsız edici husus şu: Bu spam backlinklerin en büyük eksisi, kendi siteniz ile alakalı anchor text yoğunluğuna, gelen doğal backlinklere hakimiyetinizi yitirmenize sebebiyet vermesi. Sonuç olarak link inşaası yoğunluk ile oranlarla alakalı ve siz bu saldırılar yüzünden hiçbir koşulda temiz bir tabloya bakamıyorsunuz. Zaten zor olan bu analizlerde, doğru yorumlama şansınız çok azalıyor.

Tamseo’nun kuralı her sektörden tek müşteri ile çalışmaktır, biz SEO sektörüne tam olarak bu misyon ile girdik. Bu nedenle 1. sırada olmak bizim için daha fazla kişiyi reddetmek manasına geliyor. Bizim için ideal yer ilk sayfa 🙂

Temmuz 2013
DDOS saldırıları ile tanıştık. Tamseo.com.tr’ye 22 Gbit boyutunda bir botnet saldırısı gerçekleşti, saldırı birkaç gün kadar sürdü, bu nedenle CloudFlare ile tanıştık. Sıkıntıyı böyle çözmüş olsak da sunucularımıza gelen saldırılar nedeni ile yine sıkıntılı günler yaşadık ve kapalı kalmamız sebebi ile sıralama kayıpları oluştu.

Biz sunucularımızı dağıtmış olsak da bu sefer de hack girişimleri sebebi ile bazı sıkıntılar yaşadık. Sürekli sunucu değişikliği, kapalı kalmalar, bir yandan devam eden spam saldırılar nedeni ile rutin işlerimize yeterince zaman ayıramadık.

Şimdi “Eylül 2013”
Artık ilk sayfada yer almıyoruz ve şimdi bunun bizim için biraz dinlenip toparlanmak için fırsat olduğunu düşünüyoruz. Pek yakında yeni bir başlangıç yapacağız ve kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Umarım bu hikaye sizler için faydalı ve bilgilendirici olmuştur.

Teşekkürler.

Devam Ediyoruz Ekim 2013

Yukarıdaki bilgilendirmeyi gönderdiğimde bir çok takipçi rahatsızlık duymuştu. 1 Ay içerisinde Tamseo.com.tr’deki tüm problemleri giderdik

, gerekli adımları attık ve tekrar ilk sayfadaki yerimizi aldık.

Yaptığımız tüm işlemleri not etmeyi de unutmadık. (Sizinle de paylaşacağız.)

Yorum Yapın