Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Yeni Google Görseller Bölümü

Yazar: 14 Şubat 2013Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Google Images ( Google Görseller) sizin de fark ettiğiniz üzere geçtiğimiz hafta bazı değişikliklere uğradı. Tasarımsal bir değişiklik olduğu gibi çoğu web sitesini derinden etkileyen sistemsel bir değişiklik de yaşandı.

Bu çoğu webmasterın canını sıkan -buna ben de dahilim- değişiklik şu: Daha öncesinde Google Görseller bölümünde yer alan görsele tıklandığında görselin bulunduğu siteye giderdik, şimdi ise beğendiğiniz görsele tıkladığınızda Google bu görseli ilgili web sitesinden çağırıp kendi içerisinde göstermekte. Bu durum da hali ile Görsel aramalarından hit alan çoğu web sitesini ciddi şekilde etkilemekte

, üstelik hiçbir ziyaretçi alamazken, Google şu an için kendi kullanıcılarına çekip gösterdiği resimler ile web sitelerinin trafik limitlerini de tüketmekte.

yeni google görseller

Evet Google Görsellerde arama yapmak ve görsel seçmek, incelemek çok keyifli oldu bu haliyle, fakat bu sistem ile o içerikleri sunan web sitelerinin hepsi de dibe doğru sürüklenmekte. Nihayetinde Google, görsellerin ön gösterimini cidden büyük boyda ve çok kaliteli bir şekilde yapmakta ve durum böyle olunca da, kimse zaten görüp incelediği görseli bir de web sitesine girip inceleme ihtiyacı duymuyor.

Google’ın bu şekilde bir yaptırım uygulaması (yaptırım diyorum) kuvvetle muhtemel eski frame sisteminin manipüle edilişinden, fakat bu sistem iyileştirilmezse, çoğu kişi image-bot’ları sitesinde yasaklayacak.

Onun dışında birçok webmaster forumunda, bu sistemin nasıl manipüle edileceğinin açık açık tartışması yapılmakta, eğer bu sistemi geçmek için saçma yöntemler kullanırsanız, bizden söylemesi sitenizi yasaklatırsınız. Şimdilik en iyisi beklemek, ben Google’ın bu sistemi biraz daha vicdanlı hale getireceğine inanıyorum.

Yorum Yapın