Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Yeni Linkler Sıralamalara Ne Zaman Etki Eder?

Yazar: 3 Mayıs 2016Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Uzun uğraşlar sonucunda elde edilen linklerin sıralamalarda hemen etki etmesi beklense de, yeni linklerin beklenen etkisini eşzamanlı olarak görmek mümkün değil. Sorunun yanıtını ilk cümlede vererek başladığımız bu yazıda, link inşasına kafa patlatan ve emeğinin karşılığını biran önce almak isteyen webmaster ve site sahipleri için birkaç konuyu açıklayacağız. Yeni linklerin beklenen şekilde etki göstermesi ve sıralamalarda olumlu sonuçlar sağlaması için günler değil, bazen haftalarca beklemek gerekebiliyor. Bu durumsa aceleci site sahiplerinin umutsuzluğa kapılmasına ve bazen de yoldan saparak, olur olmadık eski usul taktiklere başvurmasına yol açabiliyor.

Yeni Linklerin Sıralamaya Etki Etmesi 3 Ayı Bulabiliyor

3 ay oldukça uzun bir süreymiş gibi görünebilir. Verilen yeni bir linkin izini sürerek, sıralamalarda yaşanan değişimleri sadece bu tek linke bağlayarak analiz yapmak şüphesiz oldukça güç olacaktır. Çok fazla değişkenin söz konusu olduğu sıralamalarda aslında siz herhangi bir şey yapmasınız dahi rakip sitelerin yapacağı yanlışlar da sıralamaların lehinize değişmesine sebep olabilir. Ancak yine de SEO stratejileri uzmanlar tarafından belirlenen ve uygulamada büyük hatalar yapmadan ilerleyen rakip sitelerle rekabet ettiğinizden eminseniz

, sitenizin yükselmesi durumunda bu değişimin yeni linkler sayesinde olduğundan “kısmen” emin olabilirsiniz.

Linklerin Nitelik ve Niceliği

Yoğun olarak ziyaret edilen SEO blog ve sitelerindeki webmasterlar tarafından gerçekleştirilen pek çok çalışma neticesinde yeni linklerin sıralamalara “belirgin şekilde” etki etmesi için 4-12 hafta geçmesi gerektiği, bugüne kadar zaten defalarca ortaya kondu. Tabi, bu etki süresi doğrudan verilen linklerin nitelik ve niceliğiyle de alakalı. Yeni linklerin sayısı arttıkça sıralamalarda daha olumlu sonuçlar alındığı gibi, bu sonuçları elde etmek için geçen zaman da kısalıyor. Yine de link sayısının abartmamaya ve önceliği her zaman için niteliğe vermekte yarar var. Sadece tek bir linkle birkaç haftada sıralamalarda olumlu sonuçlar görmeyi beklemektense 15-20 linkle çalışma yapmak daha akıllıca bir seçim olacaktır. Optimum değer olarak 20 linkten bahsedilse de, bahsettiğimiz üzere çok fazla değişken söz konusu olduğu için her web sitesi için geçerli kesin sayılardan bahsetmek güç.

Yeni linklerin her biri orta veya küçük düzeyde etkiye sahip olmasına rağmen link sayısı arttıkça bu etki birleşerek, sıralamalarda büyük ölçekli bir etki oluşmasını sağlıyor. Burada önemli olan ve asla gözden kaçırılmaması gereken konuysa sıralamalarda daha hızlı sonuç almak için bir seferde çok fazla link vermemekten kaçınmak. Zira bu şekilde tek seferde çok fazla link vermek sıralamalarda daha hızlı yükselmenizi sağlamayabileceği gibi, Google radarına takılarak aksine sıralamalarda düşüş yaşamanıza da yol açabilir. Linklerin sıralamalardaki büyük ölçekli etkisini zamanla görür ve link inşasına dair uzun vadeli planlamalarınıza da bu haftalar süren etkiye göre yaparsınız.

Yorum Yapın