Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

301 Redirects ve SEO

Yazar: 27 Şubat 2013Aralık 25th, 201927 Yorum

301 Redirects yani 301 Yeniden Yönlendirmelerinin SEO açısından önemi büyüktür, çoğu zaman sıkıntılı durumlardan çabucak kurtulmanızı sağlar, tabi mantığını ve yapılışını iyi anlayıp uygulamanız gereken bir özelliktir.

301 Durum Kodu, bir sayfanın kalıcı olarak ve tamamen başka bir adrese taşındığını belirtmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem kullanıcıları ve arama motorlarını yeni adrese yönlendirmenin en iyi, doğru ve en sağlıklı yoludur. Tüm arama motorlarınca da kullanılması önerilmektedir.

301 Yeniden Yönlendirme aşağıdaki durumlar için kullanılabilir:

 • Site adresinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, mevcut içeriğinizi yeni adrese taşıdıktan sonra, eski indexli linkleri yeni adrese 301 ile yönlendirebilirsiniz. Örnek:
  example.net sitesi eski siteniz ve example.com sitesine taşınmak istiyorsunuz. example.net’i example.com’a 301 ile yönlendirirseniz example.net’in değeri olduğu gibi example.com’a taşınır ve arama sonuçlarında da birkaç gün içerisinde bir sıralama kaybı olmadan yeni site adresiniz görünür olur.
 • Siteniz içerisinde bulunan bir sayfanızın linkini değiştirmek durumunda kaldınız ve o sayfa sizin için önemli, eski URL’yi yeni URL’ye 301 ile yönlendirerek sıralama kaybını engeller, eski linkinize ulaşan arama motorları ve kullanıcıları yeni linke başarı ile yönlendirebilirsiniz.

Bu yönlendirme çeşidini kullanan kişi sayısı elbette çok az, fakat bunun nedeni nasıl yapılacağının, ne işe yarayacağının pek bilinmemesi ile alakalı.

Öte yandan kendi içinizde değiştirdiğiniz linklerden ötürü 404 Not Found döndürmek yerine, 301 ile yönlendirmek kullanıcılar açısında da pek faydalı ve sevindirici.

301 ve 302Ayrıca 301 Redirect ile 302 Redirect arasındaki farka da değinelim. Bu konuyu en güzel yandaki görsel açıklıyor elbette fakat biz de anlatalım yine de. 301 yönlendirmesi sayfanın yeni ve kalıcı adresini işaret eder. Kullanıcılara ve arama motorlarına net bir mesaj gönderir, bu sayfa buraya taşındı. 302 yönlendirmesinde ise bu netlik yoktur, yine farklı bir sayfaya yönlendirme yapılır fakat bu yönlendirmede kalıcılık mesajı yoktur, daha çok bir tatil havası vardır.

Ben bu konuda yaşadığım birkaç tecrübeden yola çıkarak, ne gibi faydaları olacağından bahsedeyim.

Bilindiği üzere bazı web siteleri, On Page SEO eksikleri nedeni ile hak ettikleri yerlere kolay kolay ulaşamazlar. Elbette düzgün ve uzun vadeli bir çalışma ile hiçbir şey imkansız değil fakat, neden hatalı bir URL yapısı olan sayfaya uzun uzun çalışarak, kısa sürede yapacağınız bir işi uzun yoldan yapasınız ?

Örneğin;
SEO Fiyatları kelimesinde yükselmek istiyorsunuz ve web sitenizde bu sayfanın linki : tamseo.com.tr/123456_102.html şeklinde. Bu sayfaya gerçekten çok çalışıyor fakat yeterli bir başarı elde edemiyorsunuz. tamseo.com.tr/123456_102.html linkini SEO uyumlu bir URL’e çevirmek istiyor ve eski linke çok çalıştığınız için cesaret edemiyor ve bu işe kalkışmıyorsunuz. İşte tam burada 301 yönlendirmesi devreye giriyor, tamseo.com.tr/123456_102.html linkini tamseo.com.tr/seo-fiyatlari/ linkine 301 ile yönlendirin ve böylelikle eski sayfanın tüm otoritesi, değeri ve çalışmaları otomatik olarak sizin yeni linkinize taşınsın. Hiçbir kaybınız olmadığı gibi, artık SEO uyumlu bir linke sahip oldunuz ve avantaj sağladınız.

Biz 301 yönlendirmesini Kötü Sözlük üzerinde denedik ve sadece düzgün URL’leri geçirdiğimiz için birkaç gün içerisinde sitenin ziyaretçilerinde %15’lik bir artış gözlemledik

, sırf sistemi SEO uyumlu URL yapısına kavuşturduğumuz için hem de.

301 yönlendirmesi hakkında bilmeniz gereken ve unutmamanız gereken en önemli husus, eski sayfanın tüm değeri ile ki bu değer artı ya da eksi bir değer olabilir, yeni sayfaya taşındığı. Bu ayrımı yapma gereksinimi duyuyorum, çünkü bazı web siteleri bazı kelimelerinde arama motorlarınca yasaklanmış ya da düşürülmüş olabiliyor, 301 yönlendirmesi bu gibi durumlarda kullanılmaması gereken bir yöntem.

.htaccess kullanarak 301 Yeniden Yönlendirme için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Zaten en sağlıklı yöntem de budur.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.siteniz.com/$1 [r=301,nc]

PHP için 301 yönlendirmesi

Header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );

Header( "Location: http://www.siteniz.com" );

?>

ASP için 301 yönlendirmesi

<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status="301 Moved Permanently";
Response.AddHeader("Location","http://www.yenisayfa.com/");
%>

Örneğin; ABC sayfanızda sıkıntılı bazı durumlar var bariz şekilde arama motorlarınca sıralamalarda düşürülmüş. ABC-2 şeklinde bir sayfa oluşturup, düzgün bir çalışma yaparak o kelimede tekrar yükselmek mümkündür. Fakat kalite kurallarını ihlal eden sayfayı 301 ile yeni linke yönlendirmeniz, yeni sayfa linkinizin de aynı sonu yaşayacağı manasına gelmektedir. Tabi bu Doğal Olmayan Bağlantılar uyarısı alan web siteleri için bir hatırlatma.

Tabi şimdi üstte verdiğim yöntem kesinlikle yanlış anlaşılıp, kötü yollardan bahsettiğim manasına gelmesin, hani bir sayfada işi batırdınız, en kötü ihtimalle farklı sayfalar ile durumu çözersiniz demek istemiyorum, doğru olan yol kesinlikle o sayfadaki sıkıntıyı çözmek ya da o sıkıntıyı çözmeye çalışmaktan geçmekte. Çözemiyorsanız da en güzel çözüm şudur: Kalite kurallarını ihlal eden sayfayı tespit edin ve kaldırın ! Sayfa yoksa problem de yoktur(*), eh arama motorları da olmayan bir sayfa için size uyarı gönderecek değil.

Evet kötü bir yol öğreterek yazıya son vermiş olduk belki fakat bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki kendi yolumuzu çizmek durumunda kalıyoruz.

Son olarak 301 yönlendirmesini gerçekleştirebilmek için .htaccess’e erişim sağlamanız gerekli ve bu konuda bir bilginiz yoksa işi profesyonellere bırakmalısınız, internette bulduğunuz örneklerle .htaccess’e girişmek sitenizin sayfalarının çalışmamasına yol açabilir.

Eğer WordPress gibi hazır CMS’ler kullanıyorsanız, eklentileri içerisinde kesinlikle 301 Redirects bulunuyordur, hatta bulunuyor, muhakkak kullanınız.

———————————————-
* Çözüm yoksa, problem de yoktur.

27 Yorum

 • Hakan Bulgurlu dedi ki:

  Şimdi Bir Kaç Sorum Olacak Burada 301 Çok fazla Siteme Uyguladım 2 yıldır bu şekilde siteler her güncellemede Düşüyor yine 301 Yapuıyorum Acaba bu 301 Leri yaptıktan 6 aydan sonra Kaldırmamız Sıkıntı Oluştururmu.

  • Merhaba Hakan Bey,

   301 yönlendirmesi yapıp sonradan bu işlemi iptal ederseniz eğer, eski linkler (yönlendirilmiş linkler) başka bir platformda paylaşılmışsa, o linklere ulaşan herhangi bir birey ya da arama motorlarının örümcekleri 404 sayfaları ile karşılaşır. Eh bu durum da ne kullanıcılar ne de arama motorları tarafından pek hoş karşılanmaz.

   Özetle 301 yönlendirmesini iptal etmeyin.

 • ömer dedi ki:

  ben blogger kullanıyorum acaba bunu yapabilir miyim? kodu nedir acaba yapılıyor ise?

 • orhan demir dedi ki:

  merhaba
  Sitemde url değişimi yaptım ve googleden bu sayfa görüntülenemiyor diyor,
  böyleydi: siteadresi.com/kategori/içerik.html
  site urlsi şöyle yaptım: siteismi.com/07/06/2014/içerik başlığı/
  googleden girenler : bu sayfa görüntülenemiyor

  Bu yönlendirme kodu bunun içinmidir sitem wp tabanlı ve bu kodu aşağıda görülen .htaccess in neresine yerleştireceğiz, hata yapmak istemiyorum siz gösterirseniz mutlu olurum.

  # BEGIN WordPress

  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index\.php$ – [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]

  # END WordPress

  • WordPress alt yapısı kullanan sitelerin .htaccess dosyasını manuel olarak güncellemesi taraftarı değilim. Siz dosya izinlerini kontrol edip, bu işlemi sizin yerinize WordPress’in yapmasını sağlayarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

   • Pozitif Ben dedi ki:

    WordPress için yönlendirme eklentesi kullanmak sorunu çözecektir.Site tasarımında yeni olduğum için çok hata yaptım bir sürü link boşta kaldı.Seo için değiştirmek zorunda olduklarım vs.Değiştirdikten sonra google sıralamam 2. sayfalardan bırak gerilemeyi dizinden çıktı.Permalink Finder adlı yönlendirme eklentisi kullanıyorum.Bakalım sonıç ne olacak.Şu anda linklerin hepsi otomatik olarak benzer kelimedeki linklerie yönlendirilmiş durumda ve çalışıyor.

 • mete dedi ki:

  Yönlendirme ile ilgili benimde bir sorum olacak.
  siteadı.com/kategoriadı linklerini www. siteadı.com/kategoriadı şeklinde yönlendirme yapmak istiyorum. Şu anda site www. şeklinde kullanılıyor. .htcess ile birçok yöntem denedim ama yapamadım ve forumlarda tam olarak bu soruma cevap bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

 • nabrut dedi ki:

  merhaba;
  yazı çok anlaşılır öncelikle teşekkür ederim.benim sorum ise şu:
  blogger adresimin com adresinde ki back link sayısı çok olduğundan com.tr yi com’a yönlendirmek istiyorum.
  bu işlemin bana avantajları ya da dez avantajları ne olabilir?
  301 yapmak yerine tr yi iptal ettiğimiz uygulmayı yapmam daha mı mantıklı olur.
  yardımcı olursanız çok sevinirim

 • sohbet dedi ki:

  s.a hocam
  ben sitemi başka siteye yönlendirdim.Bilgisayardan girdiğimde yönlemede sorun yok ama mobil telden girdimde yönleme olmuyor eskı siteye giiyo tekrar bunu nasıl hal edebılırım.

 • murat dedi ki:

  Merhaba,bilgi için teşekkür ederim.İzninizle bir soru sormak istiyorum.Ben kodlamada yaptığım bir hata nedeniyle şöyle bir duruma sebep oldum.Sorun şu şekilde eticaret sitemizde “Dizüstü bilgisayar” diye bir ürün var diyelim bu ürün sitede bazı sayfalarda şu şekilde “siteadi.com/dizustu-bilgisayar” , bazı sayalarda ise “siteadi.com/dizustu_bilgisayar” şeklinde indexlendi.bu durumu fark edip sitenin her sayfasında tek şekilde url verdim ancak şuan webmaster tools ta sitede her ürün için 2 sayfa var gibi görünüyor,kopya sayfa oluşturmuşum gibi görünüyor şuan webmaster toolsta.bunu nasıl düzeltebilirim acaba ?yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhabalar,
   Alt çizgi bulunan linki, tire bulunan linke yönlendirdiniz mi ?
   Yani siteadi.com/dizustu_bilgisayar –>301–> siteadi.com/dizustu-bilgisayar

   Yönlendirme yapmadıysanız muhakkak yapın ve bekleyin.

   Bu yönlendirmeyi gerçekleştirdiyseniz Webmaster Tools’ta aldığınız dublicate hatası zamanla yok olacaktır. Fakat çok hızlı hatanın kaybolmasını beklemeyin, 1 aydan uzun sürede kalktığı olabiliyor.

 • Serkan dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler. Peki .index.html olan bir adreste yönlendirme yapmak ve .index.html’siz sürümüne yönlendirmek istiyorum. Bu durumda da 301’i mi kullanmam gerekiyor?
  Teşekkürler

 • Hasan Balta dedi ki:

  301 YAPTIM FAKAT 1 GÜN ÇALIŞTI LİNKLER DAHA SONRA TEKRAR KAPANDI HATA NERE OLABİLİR HOCAM

 • mehmet dedi ki:

  tebrikler çok yalın bir anlatım olmuş, hep görür duyardım ama çok açıklıycı bir şekilde anlatmışsınız…

 • Oğuzhan Baş dedi ki:

  Merhabalar
  baya bir inceleme yaptım henuz işlem yapmadım . İnternet sitemizi yeni yazılımımıza taşıyacağız ,

  eski link yapısı : siteadresi.com/ilan/255/ilan-basligi.html

  yeni yazılımımızın sef link yapısı : siteadresi.com/Ilan/ilan-basligi-255 olacak .

  sıra kaybı yaşamamak adına yeni yazılımın sef link yapısını değiştirmeyi düşündük (.html) olarak fakat araştırdıkça yeni link yapımızın SEO açısından daha faydalı olacağı kanısına vardık .

  1.si htaccess dosyasına yazacağımız kod tam olarak nasıl oluşacak ve bu kodu 1000 sayfa için yazabilecekmiyiz. Bir sınır varmı ?

  2.si yazdığımız şeyin işe yaradığını yazılımı domaine kurmadan test etmenin bir imkanı var mı ?

  şimdiden teşekkür ederim …

  .

 • Serkan dedi ki:

  Merhaba, ben subfolderda duzenlediğim wordpress sitesini ana siteye yonlendirdim yani orneksite.com/ornek sitesini orneksite.com’a sorum şöyle, google’ın yen yaptıgım siteyi indexlemesini istiyorum yoast seo ile bunu duzgunce yaptım. google eski sitenin indexlemesini kaldırıp yeni yaptıgım siteyimi indexler ? eski sitenin seo ayarları yeni sitemi ne kadar etkiler ? ki ben etkilemesini istemiyorum. Teşekkürler

 • Seyfettin dedi ki:

  Tüm siteyi taşıyıp 301 yönlendirmesi yaptıktan sonra eski site silinmeli mi yada noindex yapılmalı mı? Yoksa olduğu gibi kalmalı mı?

  • Tüm siteye taşıdığınızda ve yönlendirdiğinizde zaten eski siteye ulaşma şansınız kalmadığından (301 Yönlendirmesi Yüzünden) dilediğinizi yapabilirsiniz. Elbette eski sitede dosyaların bulunmaya devam etmesi yarın bir gün işinize yarabilir.

 • Mahmut dedi ki:

  Makale için teşekkürler,
  301 yönlendirmesi ile aynı sitede sayfa yönlendirmesi yapıyorum
  RewriteRule ^eskisayfa.html$ http://www.site.com/yenisayfam.html [R=301,nc]
  yada
  redirect 301 ^eskisayfa.html$ http://www.site.com/yenisayfam.html

  ek olarak denediğim yöntemler;
  1 – redirect 301 ^eskisayfa.html$ http://www.site.com/yenisayfam.html
  2 – redirect 301 /eskisayfa.html$ http://www.site.com/yenisayfam.html
  3 – redirect 301 /eskisayfa.html http://www.site.com/yenisayfam.html
  4 – redirect 301 eskisayfa.html /yenisayfam.html
  ve buraya yazmadığım yöntemler

  Tüm denemelerimde de yönlendirme sonrasında URL alanında
  http://www.site.com/yenisayfam.html?Go=modul&Page=sayfa
  şeklinde görünüyor.

 • Kaan Karakaş dedi ki:

  htaccess dosyasına Cpanleden ulaşamıyorum, Linux olmadığı için mi acaba?

 • Ramazan dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler. Ama ben sayfa urlsi yönlendirdiğimizde nası bir kodlama yapacağız? Aşağıdaki gibi yönlendirme doğru mudur?

  RewriteEngine On
  RewriteRule ^www.xsporayakkabisisitesi.com/nike-spor-ayakkabi-1(.*)$ /nike-kirmizi-spor-ayakkabi [L,R=301]
  RewriteRule ^www.xsporayakkabisisitesi.com/nike-spor-ayakkabi-2(.*)$ /nike-sari-spor-ayakkabi [L,R=301]

 • ömer dedi ki:

  Merhaba; eskisitem.com’u yenisitem.com a 301 ile yönlendirmiştim 2 yıl kadar önce (web master toolsdanda yönlendirme yapıldı). eskisitem.com u tekrar kullanmak istiyorum. 301 yönlendirmeyi iptal ettiğimde eski sitemi seo gücü ile tekrar kullanabilme şansı var mı.

Yorum Yapın