Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Güncel İçerik ve SEO

Yazar: 6 Mart 2013Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Güncel içeriğin SEO açısından önemi tartışılmaz, web sitelerine güncel, faydalı, okunası düzenli içerik akışı sağlamak web sitesinin değerini arama motorlarının gözünde yükseltmektedir.

Mantık yürütürseniz de güncel olmayan

kupbezrecepty.com

, yeni içerikler bulundurmayan web siteleri kullanıcıların gözünde de değersiz olacaktır. Kimse hiçbir değişiklik bulunmayan, yeni haber, duyuru, içerik bulundurmayan bir web sitesine tekrar tekrar girmek istemez. Bir zaman sonra da kontrol etmek bile istemez ve kendi kafasında kullanıcı o siteyi ölü olarak nitelendirir.
Arama motoru web siteleri de kullanıcılar gözünden bakmayı çok iyi bildiklerinden, kullanıcıların canını sıkacak bu tarz olayların yaşanmaması adına, bu tip eski ve güncel içerik üretmeyen web sitelerini muhakkak sıralamalardan düşürür, daha doğru bir anlatımla, güncel olan, yararlı içerikler üreten rakiplerini güncel olmayanın üstüne çıkarır.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO’ya bu taraftan bakınca bir de içerik yönetim yükü binmekte olduğunu görebilirsiniz. Güncel olmayan web sitelerine SEO çalışması yapmak da genelde zordur. E-Ticaret sitelerinin çoğunun yaşadığı sıkıntılar da bundan ötürüdür. 100 parça ürün girildikten sonra site çok uzun bir süre güncellenmezse eğer sıralama kayıplarının olması normal olacaktır.

Burada yapılması gerekenler çok basit aslında, evet 100 parça ürününüz olabilir fakat aynı zamanda bir blog bölümünüz de olabilir, blog bölümünüzde siteniz ya da sektörünüz ile alakalı olarak haberler paylaşmanız, makaleler yayımlamanız da işinize yarayacaktır.

Elbette hiç güncellenmeden ilk sayfada ilk sırada bulunan web siteleri var, fakat bu web siteleri ya sağlam otoriteleri olan ya da güçlü rakipleri bulunmayan web sitelerinden oluşmakta.

Yeni bir web sitesi açıp, iyi sıralamalar elde etmek istiyorsanız kesinlikle güncel bir web sitesine ihtiyacınız var, aksi durumda ya yerinizde sayarsınız ya da gerilersiniz.

Web sitesini güncel tutmanın önemi herkesçe bilinmekte, bundan hiç şüphem yok fakat web sitesini güncel tutmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir kalem var, o da özgün içerik.

Sırf siteniz güncel olsun diye, size ait olmayan içerikleri kendi web sitenizde yayımlarsanız sitenizin sağlık durumunu ciddi anlamda tehlikeye atmış olursunuz. Sitenizi güncelleyecekseniz eğer, girdiğiniz her içerik özgün ve benzersiz olmalıdır.

Bu hataya en çok düşen web siteleri, yeni açılan haber siteleri ne yazık ki. Toplama içerikler ile siteleri güncel tutmaya çalışıyorlar fakat yaptıkları tek şey, zaten internet üzerinde var olan bir içeriği çalmak. Durum böyle olunca da her yıl yüzlerce haber sitesi açılıp, yüzlercesi de kapanıyor.

İçerik üreten bir web siteniz varsa muhakkak editör takımınız ya da içerik sağlayıcı bir firma ile ortak çalışmanız da şart. Yoğun içerik üreten bir web siteniz yoksa da zaman zaman blog yazılarınız ile güncelleme yapmanız şart.

Ayrıca güncellik demek gün içerisinde 1000 adet makale girişi de demek değil elbette, her gün güncellenir, her gün 1 adet blog yayını olur, her hafta ya da burada önemli olan istikrarlı şekilde sitenin güncel tutulması. 6 ayda bir içerik güncellemek de elbette yeterli olmayacaktır.

Web siteniz ile ne kadar ilgilenirseniz, o kadar başarılı olursunuz. Özgün içeriğe sahip, güncel bir web sitesi her zaman kazandırır.

Yorum Yapın