Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Aşırı SEO Çalışmasının Zararları

Yazar: 24 Mart 2019Aralık 25th, 20196 Yorum

Google Penguen güncellemesinin sonrasında çok ama çok fazla önem kazanan konulardan biri haline gelen aşırı optimizasyon (over-optimization), web sitesinin kullanıcı dostu ve dolasıyla arama motorlarının değer verdiği bir site haline gelmesi için yapılan çalışmaların hedefinden saparak yarardan çok zarara neden olmasıdır. Bir manada aşırı optimizasyonunun kaş yapmayım derken göz çıkartmak olduğu da söylenebilir. Webmasterların ve bilhassa amatör olarak SEO ile yeni ilgilenmeye başlamış kişilerin başını fena halde ağrıtan bu durum, genellikle web sitelerinin zorla arama motorlarının gözüne sokulmaya çalışılmasından kaynaklanır. En başta Google olmak üzere tüm arama motorları kullanıcı dostu sitelere öncelik vererek, arama motoru kullanıcısının en kaliteli içeriği sunan web sitelerini öncelikli olarak görüntülemesini sağlamaya çalışır. Yani web sitesinin içeriğinin, kodlarının, tasarımının ve tüm diğer bileşenlerinin kullanıcılara daha fazla fayda sağlayacak şekilde yapılandırılması, arama motorlarının da web sitesine daha fazla değer vermesini sağlar. Ancak SEO ile web sitesinin bu şekilde daha değerli hale gelmesini sağlanırken abartıya kaçılması, aşırı optimizasyon sorunu yüzünden web sitesinin çok ciddi zarar görmesine sebep olur.

Site İçi Düzenlemeler

Site içi SEO çalışmaları her zaman ilk adımdır ve ülkemizde birçok site sahibi ile webmaster genellikle SEO dendiğinde sağdan soldan nasıl link alacağını düşünürken site içi düzenlemelerin ne şekilde yapıldığını göz ardı eder. Sitenin sağlam bir temelinin olmaması üzerine ne inşa edilirse edilsin

, çürük temel yüzünden yapının da ayakta kalamamasına neden olur. Web sitelerinin temelinde temiz bir kodlama ve düzenli bir link inşası yer alır. Site içi SEO çalışmaları ile hataları ve eksikliklerini gidermeden sadece link almaya odaklananların, uzun vadede kalıcı başarı elde etmesi imkansızdır. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri ise sayfaların kendine ait özgün bir başlığa (Title) ve sayfa içeriğini birkaç kelime ile özetleyen açıklamaya (Description)sahip olmasıdır. Aşağıdaki görsele bir göz atalım;

Görselde görülen halı yıkama firmasına ait sitenin açıklama bölümü, yukarda bahsi geçen aşırı optimizasyon uygulamasına oldukça somut bir örnek teşkil ediyor. Söz konusu hatalı SEO çalışmaları olduğunda son zamanlarda aşırı optimizasyon en çok karşılaşılan problem olurken, sayfa başlığı ve açıklamalarında tek bir kelimeye odaklanılması da en sık rastlanan aşırı optimizasyon örneklerinden biri oluyor. Firma her ne kadar halı yıkama kelimesinde başarılı olarak üst sıralarda yer almak istemiş olsa da, ne sitenin başlığında ne de açıklama bölümünde herhangi etkili bir slogan kullanılmamış. Aşırıya kaçılan bu tür hatalı kelime kullanımı sitenin istenen başarıyı yakalamasını da sağlamıyor ki, ilgili web sitesi istenen “halı yıkama” aramasında 10’larda sayfa geride yer alıyor. Bir başka ifadeyle ilgili site, “Google sıralamalarında hiçbir kullanıcının fark edemeyeceği kadar gerilerde yer alıyor”. İlgili anahtar kelimede başarılı olmak ve üst sıralarda yer almak istenmesine karşın aşırı optimizasyon nedeniyle görülüyor ki, site aslında bindiği dalı kesiyor.

Arama Motorlarının Gözünden Siteler

Herkesin gözünün içine baktığı Google için web sitelerinde yayınlanan her bir kelimenin arama motoru örümcekleri için değil, “bu sitelerin var olma amacı olan kullanıcılar için olmasıdır”. Zaten başlığından açıklamalarına papağan misali aynı kelimenin tekrarlandığı bir web sitesine de kimse tıklamak istemez ve hasbelkader tıklayan kullanıcılar da içeriğe kısaca bir göz attıktan sonra geldiği hızla siteyi terk eder. Yani sonuç olarak sitenin herhangi bir kazancı bulunmaz. Web sitelerinin sadece belirli bölümlerinin değil, A’dan Z’ye her bileşeninin kullanıcılar düşünülerek inşa edilmesi gerekir. Yukardaki görselde örnek teşkil etmesi açısından verilen web sitesi şüphesiz ki aşırı optimizasyon kurbanı olan tek site değil. Sektör fark etmeksizin işini internete taşıyan ve dijital dünyanın sunduğu dev müşteri potansiyelinden faydalanmak isterken, hatalı ve eksik bilgiler nedeniyle benzer hatalara düşen firma sahiplerinin sayısı oldukça fazla. Çoğu zaman rakibi olan web sitelerine göz atan firma sahipleri aynı şekilde yapılandırılmış web sitelerini görerek kendileri de benzer bir “taktik” uygulamaya karar veriyor ve bilgisizce bu tür aşırı optimizasyon tehlikesi doğuran uygulamalara başvuruyor. Bazen de iş dünyasından tanışıklığı olan firma sahipleri birbirine akıl vererek, kendisinin sitesinde uyguladığı bu tür taktikleri arkadaşlarına tavsiye ediyor ve bu sayede ortaya aşırı optimizasyon kurbanı olan yüzlerce web sitesi çıkıyor.

İç Linkleme ve Etiket Kullanımı

Çoğu zaman “alıntıdır” ibaresini ekleyerek içerik hırsızlığı yapan kişilere karşı önlem almak adına yapılan iç linkleme, bazen de site sahibi için önem arz eden popüler sayfalardan istenen kelimeler üzerinden link çıkışı yapmak için kullanılır. SEO açısından değerlendirildiğin iç linkleme yapmanın tek rasyonel mantığı, ziyaretçileri görüntülenen konuyla ilgili farklı sayfalara yönlendirmektir. Başta haber siteleri olmak üzere dijital dünyada hemen her konuda iç linklemeyi amacından tamamen farklı şekilde kullanan ve aşırı optimizasyon problemiyle karşılaşan sitelere rastlamak mümkün. Aşağıda kadın internet kullanıcılarını hedef alan; moda, dekorasyon, giyim kuşam ve güzellik konularına ağırlık vermiş bir web sitesinden alınan görsel bulunuyor.

Yukardaki görselde de görüldüğü üzere yazının sadece belirli bir bölümünde dahi birçok linkleme yapıldığı görülüyor ki, uzun olmaması açısından tüm yazıyı da almadım. Yazı genelinde neredeyse linklenmemişten çok link verilmiş kelime bulunuyor ve bu da iç linklemenin amacından uzak, herhangi bir amaca hizmet etmeden kullanılması manasına geliyor. Ayrıca yayınlanan içeriğin hemen altına baktığımızda aynı sayfada son derece ilgisiz ve oldukça fazla etiket kullanıldığını görüyor.

Görsele bakınca hemen fark edildiği gibi hemen her kelimeye link verilen bu içerik “sağlık” kategorisi altında, birbiriyle herhangi bir ilgisi olmayan etiketler kullanılarak yayınlanmış.

Anchor Text Üzerinden Link Alımı

Link çıkışı yapılan kelimeler manasına gelen “Anchor Text” ile ilgili daha önce yazdığımız ve anahtar kelimeler üzerinden doğru SEO stratejisi geliştirmekle ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceledikten sonra devam etmenizde yarar var.

Hemen üstteki kelimede “buraya tıklayarak” kelimesine link vererek, sözcüğü bir anchor text haline dönüştürmüş olduk ki bu, biraz sonra bahsedeceğim “doğal linklemeye” de oldukça iyi bir örnek teşkil ediyor. Günümüzde etkin bir SEO çalışmasıyla başarılı olmuş web sitelerine kısaca dahi göz atıldığında görülen ilk unsur, bu sitelerin anchor text kullanarak aranma hacmi yüklen kelimelerle daha fazla ziyaretçi kazanmaya çalıştığıdır. Ancak Tam SEO olarak SEO kelimesi üzerinden link alıyor olsak da, çalışma alanımızla ilgili daha pek çok farklı anchor text üzerinden de link almaktayız çünkü sadece tek bir kelimeye yüklenerek istenen başarının elde edilmesi söz konusu değildir. Zira tek bir kelimeye odaklanarak yalnızca tek bir anchor text üzerinden durmaksızın link almak aşırı optimizasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalındığının habercisidir. Tehlike çanlarının çaldığından habersiz olan firma sahipleri ve webmasterlar oldukça yüksek aranma hacmine sahip olan anahtar kelimelerde yapılan Google aramalarında ilk sıraya yükseleceğini beklerken, aşırı optimizasyon nedeniyle arzu edilen başarıya asla ulaşılamaz.

Yukardaki görselse meraklılarının çok iyi bildiği üzere, dünya genelinde en çok ziyaretçisi bulunan flash oyun sitelerinden biri olan MiniClip’in backlink profili görülüyor. İngilizce oyun manasına gelen ve küresel boyutta düşünüldüğünde gerçek anlamda son derece yüksek rekabete ev sahipliği yapan “Games” gibi bir kelimede ilk sıraya yer alan sitenin aldığı backlinklerde “games” ifadesi yer almıyor. Oyun kelimesi bu denli başarılı bir web sitesinin aldığı backlinklerde geçmediği gibi, kelimelerin oyunla uzaktan yakından ilgisinin de olmadığı görülüyor. Bu durumun SEO açısından bizi ilgilendiren bölümü ise linklemenin doğal yapılması halinde istenen başarının sağlanabilmesi. Ülkemizde her ne kadar SEO dendiğinde yukardaki örnekte görülenin tamamen zıddı anlaşılıyor olsa da, dünya genelinde en yüksek rekabetin yaşandığı bir kelimede dahi ilk sıraya ambargo koyan bir web sitesinin anchor text kullanımında tamamen doğallıktan yana tercih yaptığı görülüyor.

Hatalı Anahtar Kelime Kullanımı

Ülkemizde hala ne yazı ki anahtar kelimeleri Spam yapmadan kullanmayı başaran son derece az web sitesi bulunmakta. Çoğu webmasterın ve site sahibinin göz ardı ettiği, yayınlanan her içeriğe avuç dolusu anahtar kelime “saçarak” ve bu kelimeleri de koyu renkle ziyaretçinin gözüne sokarak uyguladığı anahtar kelime odaklı SEO çalışmaları bir manada alameti farikadır. Google sıralamalarında yer almak için ilgili anahtar kelimeyle alakalı, kullanıcılara fayda sağlama amacı güden, rasyonel, gerçeği yansıtan, dilbilgisi kurallarına uyulmuş, özgün bir içerik yayınlamaktır. Arama motorları aracılığıyla istenen kelimeler üzerinden ziyaretçi çekebilmek uğruna yazılan içeriğin kullanıcıya fayda sağlamak için değil, sadece anahtar kelime kullanmak için yazılması hatalı anahtar kelime kullanımı nedeniyle aşırı optimizasyon probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor. Nitekim bu tür örnekleri bulmak için internet başında saatlerce zaman geçirmek gerekmiyor ve her ne konuda olursa olsun, sayısız web sitesinde bu tür aşırıya kaçan anahtar kelime kullanımlarına denk gelinebiliyor.

Hemen üstte yer alan görsele bakıldığında görülmemesi imkansız olan ve okurun adeta gözünü tırmalayan anahtar kelimeler, içeriğin insanlara “okuyacak herhangi bir şeyler sunmak” için değil de sadece ve sadece anahtar kelimelerin kullanılabileceği bir yazı olması için oluşturulduğunu gösteriyor. Zaten 10 kelimeyi zar zor geçen cümleler, basit kalıplar ilgili anahtar kelimeler koyu renk yazılmamış olsa dahi içeriğin fayda sağlamaktan ziyade anahtar kelimeler tek başına kalmasında diye yazıldığını ele veriyor. Google’ın zaten pek çok kelimenin çoğul ve tekil kullanımının aynı anlama geldiğini bildiğinden habersiz olan webmasterlar ve site sahipleri, aynı anahtar kelimelerin tekillerini onlarca kez kullanmakla yetinmiyor ve bir de içeriğe bu kelimelerin çoğullarını ekliyor. Özellikle son algoritma güncellemesinin ardından Google, film sitelerinde belki de on binlerce kez papağan misali tekrarlanan “seyret ve izle” kelimelerinin de eşanlamlı olduğunun farkına varmış durumda. Bir mana da açgözlüce davranarak, anahtar kelimeler çıkarıldığında 100 kelimeyi dahi zar zor bulan içeriklere onlarca anahtar kelimenin yerleştirilmesi SEO adına kazanç sağlamıyor ve aksine zarara sebebiyet veriyor. Bu tür yoğun anahtar kelime kullanarak aşırı optimizasyon yapan ve sorulduğunda yine de ziyaretçi trafiğinin “fena olmadığını” söyleyen site sahipleri, aslında bu aşırı optimizasyon alışkanlığından vazgeçse çok ama çok daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapacağını bilmiyor…

6 Yorum

 • Ahmet dedi ki:

  Meğer bende kendi sitemde hatalı anahtar kelime kullanımı yapıyormuşum. Yazınızı şimdi okudum ve buna uygun bir şekilde düzenleme yapacağım. Faydasını gördüğüm zaman size bunu ileteceğim. İyi çalışmalar dilerim.

 • Taylan Kavakçı dedi ki:

  Merhaba, ben kendi siteme backlink çalılşması yaptırırken yaklaşık olarak aylık 30-40 arası link alıyorum. Bunun yanında AdWords çalışması yaptırıyorum. Bunun ileride bana herhangi bir zararı dokunur mu? 2 aydır bu işlemleri sürdürüyorum ancak henüz herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Danışmanlık hizmeti veriyorsanız, sizinle iletişime geçmek isterim. İyi çalışmalar.

 • Yılmaz Çolak dedi ki:

  SEO ile ilgilenmeye yeni başladım, kendi sitem için dışarıdan aylık olarak 15-45 arası link alıyorum. İlk zamanlar bunun çok faydasını gördüm ancak site içi düzenlemelere çok hakim olmadığım için ziyaretçi sayısında düşüş gözlemledim. Yazı içinde bahsettiğiniz bir çok önemli noktaya dikkat ettim ve hepsini düzelttim. Site içi linklerime sayenizde özen göstermeye ve sayfa açıklamalarının önemini öğrendim teşekkür ederim. Bütün içeriklerinizi takip ediyorum.

 • Doruk Balcı dedi ki:

  Sitemizde verdiğimiz linklerin ne kadar önemli olduğunu öğrendim ve herkesin yaptığı hataları benim de yaptığımı gördüm. Bunu düzeltmemde bu içerik bana yardımcı oldu teşekkürler.

 • Yusuf Şentürk dedi ki:

  Bende pek fazla bilgisi olmadan, site içi link verenlerden biriydim. Bu yazıyı okuduktan sonra site içi linkleri daha düzenli bir hale soktum. Yazınızda da belirttiğiniz gibi kullanıcı dostu bir site olmaya özen göstermeye başladım. Ve bunun yararını da gördüm. SEO hakkında bilgisi olmayan insanlara bilgi verip onları yönlendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Selin Havacı dedi ki:

  Sıralama kazanmak için yaptırdığımız SEO çalışmaları aşırıya kaçtığı zaman inanılmaz zararlı olabiliyormuş. Özellikle benim gibi hatalı link verme işlemi yapıyorsanız ve araştırmakta biraz geciktiyseniz çok ciddi sıralama kaybı yaşayabiliyorsunuz. Hazırladığınız içerikler ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler TamSEO! sizi herkese tavsiye ediyorum çünkü hakediyorsunuz.

Yorum Yapın