Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Rakiplerin Ne Yaptığına Saplanıp Kalmak

Yazar: 6 Mart 2018Aralık 25th, 20198 Yorum

Google sıralamalarında rekabet ettiğiniz rakiplerinizin üstünde yer almak için akılcı SEO stratejileri geliştirmeniz gerekirken bunu, rakip firma sitelerinin çalışma yaptığı tüm anahtar kelimeleri birebir bir kopyalayarak başaramayacağınız gerçek. Rakip web sitelerin çalışma yaptığı anahtar kelimelerin hangilerinin size yarar sağlayacağına

koupit-pilulky.com

, hangilerindense uzak durmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere yatırım yaptığı, hangileriyle yakından ilgilendiğini görüntülemenizi sağlayan pek çok araç bulunuyor. Bu araçları kullanarak, rakiplerinin arama motoru optimizasyonu stratejilerini anlamaya çalışan bilinçli webmaster, başarı sağlayan rakip sitelerin neyi doğru yaptığını ve farkında nereden kaynaklandığını bulmaya çalışıyor. Bu rakip analizi için akıllıca bir yol olsa da, rakiplerinizin uyguladığı SEO stratejilerini sizin de uygulamanız aynı şekilde akıllıca bir seçim olmayacaktır…

Kopyala-Yapıştır Amaçsız Stratejiler

Rakiplerinizin çalışma yaptığı anahtar kelimelere büyüteç tutmak ve hangi kelimelere özellikle ilgi gösterdiğini bilmek, kendi SEO çalışmalarınızda büyük avantaj elde etmenizi sağlayabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, bu kelimelerin hangilerine çalışma yapıldığından ziyade rakip sitelerin neden özellikle bu kelimelerle ilgilendiği. Organik trafiğe olan katkısı, aranma hacmi ve kelimenin rekabet yoğunluğuna bağlı olarak çalışma yapılan kelimelerin yapacağı katkı farklıdır. Zaten anahtar kelime analiz araçlarının algoritmaları, bu üç temel faktörü göz önünde bulunduracak şekilde analiz yapmaya çalışacak şekilde geliştiriliyor. Sadece rakipleriniz çalışma yapıyor ve gerçekten de başarı sağlıyor diye işinize yaramayacak, ekstra herhangi bir kazanç vaat etmeyen kelimelere odaklanmaktan daha kötü bir karar yoktur. Buna karşın çoğu zaman site sahibi sadece rakipleri belirli kelimelere çalışıyor diye webmasterlarından veya çalıştıkları SEO firmasından birebir aynı anahtar kelimelere odaklanılmasını talep ediyor ki, sorun da zaten buradan başlıyor. Rakibinizin amacı sadece siteye trafik çekmek veya sadece belirli bir ürünü öne çıkartarak, bu sürünün satışını arttırmak olabilir. Peki, sizin amacınız birebir aynı ürünün satışını arttırmak veya aynı şekilde yalnızca sitenizin trafiğini arttırmak mı?

Amacınızı en baştan belirlemeden sadece rakipleriniz yapıyor diye aynı kelimelere odaklı, aynı yolları deneyerek SEO çalışması yapmanız ya da yaptırmanız, söylemesi her ne kadar acı olsa da esasen arama motoru optimizasyonunu hiç anlamadığınızı gösterir. Örneğin; sitenizin trafiğini arttırmak yerine mevcut ziyaretçilerin ürün satın alma oranını arttırmaya yönelik bir strateji belirlemek kârlılığınızı hatırı sayılır oranda arttırırken sizin, rekabet sebebiyle çok daha güç olan ziyaretçi trafiğini arttırmakla ilgilenmeniz deyim yerindeyse havanda su dövmekten ibarettir.

Tüm bunların ötesinde söz konusu kârlılık ve ürün satışı olduğunda sitenize trafik çekmenin hiçbir şeyi garanti etmeyeceğini de unutmayın. Zaten bazı firma sahiplerinin zannettiğinin tamamen aksine, SEO firmaları veya genel olarak SEO çalışmaları hiçbir zaman ürün satışını garanti etmez; tıpkı Google reklamları gibi… Mobilya satışı yapan herhangi bir firmanın web sitesinin hemen bir altında veya üzerinde yer alan IKEA linkinde satışa sunulan ürünün neredeyse tıpatıp aynısı %30 daha ucuza satılırken sitenizi ziyaret edenlerin, başka hiçbir adresi tıklamadan firmanızın ürününü satın alacağını beklemek olsa olsa saflık olur…

8 Yorum

 • Kasım dedi ki:

  Güzel bir içerik eklemişsiniz öncelikle teşekkür ederim gerçekten işe yarayan bilgiler vermişsiniz. Rakip firmaların yaptığı şeylerin birebir aynısını yapmak elbette kötü ama, ben yukarıda bahsettiğiniz rakip firmaların yatırım yaptığı ya da ilgilendiği anahtar kelimeleri nasıl analiz edeceğimi tam olarak çözemedim bununla alakalı da bir tanıtım içeriği eklemeyi düşünür müsünüz?

 • Ahmet Yener dedi ki:

  Rakip analizi yapmayı sağlayan bir çok araç araştırdım internette ancak, bu işi sizin kadar bilmeyen biri olarak çok zorlandım. Soovle isminde bir uygulama edindim hatta internetten bu uygulama ile alakalı bir çok video izleyip makale de okudum yazınızdan yola çıkarak kendime bir kaç yol belirledim. Zor da olsa, hem kendi istediğim türde anahtar kelimeler hem de rakiplerimin yönlendiği anahtar kelimeleri tespit ettim. İçeriğiniz için çok teşekkürler en yakın zamanda anahtar kelime araçları ile ilgili bir içerik bekliyorum. İyi çalışmalar

 • Damla Düzenli dedi ki:

  Diğer firmaların yaptıkları çalışmalara sık sık göz atan biriyim. Benim kullandığım yol ise şu ; Onların yapmış oldukları çalışmaları gözlemleyip, nelere ağırlık verdiklerini tespit edip, yaptıkları çalışmaları geliştirip kullanıyorum. Üstelik biraz araştırma yaparsanız rakip analizi yapan bir sürü araç bulabilirsiniz. İçeriğiniz çok aydınlatıcı olmuş teşekkürler.

 • Umut Siler dedi ki:

  İnternet üzerinden ürün satışı yapıyorum ve benim sattığım ürünü belki de yüzlerce kişi satıyor. İster istemez hepimiz hemen hemen aynı stratejileri kullanıyoruz. Biraz araştırma yapmak istedim ve bu yazıya denk geldim. Benim için çok faydalı bilgiler içeriyor. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler.

 • Reşat Camcı dedi ki:

  Yazıda belirttiğiniz üzere, rakip firmaların yaptığı çalışmaların birebir aynısını yaptırıyordum. Kısa bir süreliğine de olsa ürün satışım arttı ancak, siteme gelen ziyaretçiler düşmeye ve ürün satışlarım azalmaya başladı. İnternet’ten SEO firmalarını araştırırken sizi buldum ve bu yazınıza denk geldim. Yaptığım şeyin aslında sadece geçici bir artış sağladığını net bir şekilde açıklamışsınız. Benim gibi bir çok kişi için açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık.

 • Yağmur Kaynakçı dedi ki:

  İnternet üzerinden çalışmaya başlayalı 4-5 yıl oldu. Bu süre zarfı içinde çok bilinçsiz bir şekilde rakiplerimin yaptığı çalışmaların aynısını yaptırdım. Sonra, gelen ziyaretçi sayılarım gerilemeye, ürün satışlarım azalmaya başladı. Bende araştırma yapmaya başladım ve yaptığım hataları anlamaya çalıştım. İnternet üzerinden araştırma yaparken burayı buldum. İyi ki de bulmuşum, aslında sizin yazılarınızı daha önceden takip etmeye başlamıştım bugün ise, sizin yazılarınız sayesinde bir çok hatamı düzelttiğim için. Ziyaretçi sayım ve ürün satışlarım artmaya başladı. Ziyaretçilerime özgün içerikler sunuyorum, profesyonel sayılmasa da daha dikkatli rakip analizi yapıyorum. Onların çalışmalarını kopyalamak yerine kendim yeni yollar üretiyorum veya deniyorum. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlıymış bunu deneyerek gördüm. Çok teşekkür ederim. En kısa sürede görüşmek üzere.

 • Yağmur Kaynakçı dedi ki:

  İnternet üzerinden çalışmaya başlayalı 4-5 yıl oldu. Bu süre zarfı içinde çok bilinçsiz bir şekilde rakiplerimin yaptığı çalışmaların aynısını yaptırdım. Sonra, gelen ziyaretçi sayılarım gerilemeye, ürün satışlarım azalmaya başladı. Bende araştırma yapmaya başladım ve yaptığım hataları anlamaya çalıştım. İnternet üzerinden araştırma yaparken burayı buldum. İyi ki de bulmuşum, aslında sizin yazılarınızı daha önceden takip etmeye başlamıştım bugün ise, sizin yazılarınız sayesinde bir çok hatamı düzelttiğim için, ziyaretçi sayım ve ürün satışlarım artmaya başladı. Ziyaretçilerime özgün içerikler sunuyorum, profesyonel sayılmasa da daha dikkatli rakip analizi yapıyorum. Onların çalışmalarını kopyalamak yerine kendim yeni yollar üretiyorum veya deniyorum. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlıymış bunu deneyerek gördüm. Çok teşekkür ederim. En kısa sürede görüşmek üzere.

 • Rasim Özteke dedi ki:

  Çok güzel bir içerik yazmışsınız.. Sizi takip etmeye yeni başladım ve içerikleriniz insanları özgün olmaya teşvik etmesi gerçekten çok güzel.

Yorum Yapın