Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Bağlantı Şemaları ve Doğal Olmayan Bağlantılar

Yazar: 3 Ocak 2013Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Bağlantı Şemaları (Bağlantı düzenlerine katılma) konusu Google Web Yöneticisi Yönergeleri içerisinde yer alan, web sitelerinin en çok cezai durumlar ile karşılaşmasına sebebiyet veren konudur.

Web sitelerinin konuları ile alakalı aramalarda üst sıralarda yer alması önemli ölçüde diğer web sitelerinden aldığı backlinklere ve backlink aldığı web sitelerinin kalitelerine bağlıdır. Aynı zamanda bir web sitesinden çıkan linkler de kısmen bu durumda etkilidir.

Google (burada sadece Google’dan bahsetmemin sebebi, diğer arama motorlarının arama kalitesini arttırmaya yönelik önlemler almak ile Google kadar uğraşmıyor oluşlarıdır.) arama kalitesini arttırmak için doğal olmayan bağlantılar alan web sitelerini tespit eder ve sonuçlarından çıkarır.

Arama sonuçlarını haksız şekilde etkileyebilecek bağlantı alma çeşitlerini örneklendirmek gerekirse eğer;

 • Pagerank geçiren bağlantıları (backlink) satın almak ya da satışını yapmak.
 • Aşırı bağlantı takası yapmak.
 • Pagerank’ı etkilemek amacı ile aşırı ya da alakasız sitelerden bağlantı almak.
 • Karşılıklı bağlantı almak amacı ile bu işe özel sayfalar hazırlama.
 • Sitenize backlink sağlamak için programlar ya da paketler satın alıp kullanma.

Bu maddelerden çıkarılması gereken sonuç şudur:
Pagerank kesinlikle Google için hala önemlidir. Pagerank sıralamaları etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca

, karşılıklı link alıp vermek, Backlink Paketleri satın almak, Backlink satışı yapmak, alakasız içeriklere sahip web sitelerinden aşırıya kaçacak şekilde backlink almak, karşılıklı backlink alışverişi için özel sayfalar oluşturmak kaçınılması gereken davranışlardır.

Google bir web sitesini üst sıralara taşırken ya da taşıdıktan sonra da o web sitesinin bunu gerçekten hak ettiğini görmek istiyor. Kullanıcıların gerçekten de o web sitesini tercih ettiğini, kullanıcıların o web sitesinden yararlandığını görmek istiyor. Çünkü Google kendi kullanıcılarına en iyi ve kaliteli hizmeti vermek istiyor.

Diğer web sitelerinden backlink alan bir web sitesi iyidir, genel kanı budur. Kullanıcıların çok backlink verdiği (önerdiği) web sitesi üst sıralarda yer almayı hak eder. Tabi bu mantık basit bir mantık, arama motorlarında yer almanın önemi arttıkça, bu SEO sektörünü genişletiyor, SEO sektörü genişledikçe de her sektörde olduğu gibi hızlı ve kolay para kazanma aşkı kalitesiz, düşüncesiz yöntemler doğuruyor.
Bu kalitesiz, profesyonellik dışı, para kazanma amaçlı, hizmet verme kaygısı gütmeyen yöntemler çoğaldıkça arama motorları da ince eleyip sık dokuyor, düşürülen kaliteyi yükseltmek adına doğal olmayan bu tarz çalışmalar tespit edilip, sıralamalardan tamamen çıkarılıyor.

Doğal olmayan bağlantılar bundan birkaç sene önce iş yaparken, bu tarz bağlantı alan web siteleri şimdilerde bir bir tarihe karışmakta.
Doğal olmayan bağlantıları ve Google kalite yönergelerini ihlal eden bağlantı şemalarını örneklendirecek olursak eğer;

 • Görsel formatında, nofollow ile etiketlenmeden linklenmiş, Pagerank geçiren reklam bannerları
 • Düşük kalitede dizinler ve imleme siteleri
 • Web sitelerinin footer bölümlerinde yer alan bağlantılar
 • Forumlara alakasız şekilde sadece link almak için atılmış postlar
 • Blog yazılarına backlink sağlasın diye gönderilmiş yorumlar
 • Forumlarda sıkça kullanılan imza bölümünde yer alan linklemeler

Birçok SEO ile ilgili kişi bu tarz hareketleri yararlı olacağını düşünerek sıkça gerçekleştirmekte. Bloglara yorum atarak, link almaya çabalayarak sitelerini yükseltebileceğini düşünüyorlar ya da forumlarda imza bölümüne site linki koyarak fayda sağlayacaklarını.
Bu tarz düşünceler, üstüne düşünülünce çok komik kaçıyor. Bir web sitesi kaliteli ise eğer, o web sitesine kullanıcılar backlink verir, o sitenin kullanıcıları diğer web sitelerinde kullandıkları, beğendikleri, sevdikleri web sitesinden bahseder. Ancak bu şekilde güçlü, kaliteli bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Bu da ancak gerçekten kaliteli bir web sitesi ile mümkün olabilir.

Bu yüzden bir web siteniz varsa, öncelik backlink çalışmaları değil, siteyi kullanıcılara sevdirmek olmalıdır. Harika bir tasarıma sahip olmayabilirsiniz, çok üst düzey bir yazılıma da. Fakat sitenizin içeriğini kaliteli tutmak, özgün bilgiler barındırmak sizin elinizdedir. Sitenizi en azından bu temel üzerine oturtabilir, insanlara gerçekten faydalı içerikler sunabilirseniz hiçbir sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bu elbette interneti ne şekilde algıladığımızla da alakalı. İnternet ticari bir ortam olmaktan önce  iletişim kurmak ve bilgi edinmek için vardır, bunu unutmamanız dileğiyle.

Yorum Yapın