Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Backlink Paketleri ve SEO

Yazar: 1 Ocak 2013Aralık 25th, 20192 Yorum

Bana göre Backlink paketleri, SEO’da uzak durulması şart olan, sadece göz doldurmak ve para kazanmak maksadı ile pazarlanan kısa vadede bazen etkili fakat uzun vadede kesinlikle zararlı etik dışı sözde SEO yöntemlerinden biridir.

Backlink SEO’nun temel taşıdır, backlink stratejisi site, rakip, sektör ve durum analizleri ile belirlenmelidir, gelişi güzel backlink almak ile SEO değil, Anti SEO çalışması yapılmış olur.

Backlink paketlerinin var olmasının tek sebebi, hızlı para kazanma arzusudur. SEO sektöründe bir şekilde isim yapmış kişi ya da firmalar hızlı, kolay ve daha çok para kazanmak için her geçen gün bunu internete pompalamaya da devam ediyorlar.

Bu paketler neler barındırıyor, inceleyelim:

Örn: 75 Forum Tanıtım, 20 Blog Tanıtım, 50 Blogspot tanıtımı, 50 Tumblr tanıtımı.
Böyle yoğun bir çalışmanın yapılabilmesi için, önce web sitesinin uygun olup olmadığının analizi gerekmekte. 75 Farklı forumdan, 20 farklı blogtan, 50 farklı blogspot blogundan ve 50 farklı Tumblr blogundan link çıkışı demek, yeni bir web sitesi için Doğal Olmayan Bağlantılar uyarısına davet demek.
Dahası bu işin hakkıyla yapılabilmesi için minumum, çıkılacak backlink sayısı kadar yani 195 adet özgün makale gerekli demek. Bunun için de 1 editörün bu paketi alan web sitesine tamamen adabte olması gerekmekte.
Ayrıca, bu çalışmanın yapılacağı web sitesinin On Page SEO durumu analiz edilip, hatalar giderilmedikten sonra bu linklerin tümü havaya verilmiş oluyor, fakat çalışma kapsamında bundan hiç söz edilmiyor.

Sitenin sağlık durumu nedir hiç araştırılmadan 200 adet backlinki hiç gocunmadan verebiliyor, niçin çünkü ucunda 500 lira var.

Örn: 50 Firma Rehberi, 100 wiki.
Türkiye’de benim bildiğim kadarı ile 50 adet firma rehberi yok. Kaliteli ve faydalı firma rehberi sayısı maksimum 4-5 adettir. Geri kalanları çöp. Kalitesiz web sitesinden gelen backlinkler yarar değil zarar getirir. Wiki’ler için de durum farksız.

Örn: 100 İmleme.
Kaliteli imleme sitelerinin sayısı dünya çapında baksak bile 20’yi geçmez. Bu çalışma bariz bir şekilde

ohne-rezeptkaufen.com

, programlar aracılığı ile otomatik olarak yapılmakta ve bahsedilen imleme kesinlikle yarardan çok zarar getirmekte.

Örn: 50 İmza Tanıtımı.
googleGoogle açıkça alakasız backlinklerin zararlı olduğunu dile getirmektedir. Forumlarda bulunan profillerinizden aldığınız backlinkler size fayda değil zarar sağlayacaktır.
(Sağ tarafta bulunan görsel, Google’ın imza backlinkler ile alakalı tutumunu göstermektedir.)
Velhasıl, SEO sektöründe çokça tanınan örnekteki firma, Google Kalite Yönergelerini ihlal eden bir çalışma türünü para karşılığında, göz doldurmak için yapmaktan çekinmiyor.

SEO emek isteyen, üzerine düşünülüp, plan yapılması gereken, uzun vadeli ve ciddi bir iştir. Günümüzde web siteniz demek, işiniz demek. Bu nedenle işinize yatırım yaparken ucuza kaçmayıp, en iyiyi bulduğunuzdan emin olmalısınız.

Tavsiyem, yukarıda bulunan türde çalışma türleri ve paketlerden uzak durmanızdır. Aksi durumunda hem paranıza hem zamanınıza ve dolayısıyla işinize yazık olur.

2 Yorum

Yorum Yapın