Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Otomatik İçerik Oluşturma ve SEO

Yazar: 26 Aralık 2012Aralık 25th, 20196 Yorum

Otomatik olarak oluşturulan içerik, Google Web Yöneticisi Yönergeleri içerisinde bulunan Kalite Yönergeleri kategorisinde incelenen yapılmaması, uzak durulması gereken içerik oluşturma yöntemidir.

Google ve diğer tüm arama motorları web siteleri arasında değerleme yaparken en başta özgünlüğe ve bilgi yoğunluğuna bakar.

Bir sitenin özgünlüğü kadar elbette güncelliği de önemlidir fakat sadece web sitesinin içeriği çok olsun diye, çeşitli yöntemler kullanarak (bir sitenin içeriklerini otomatik olarak çekmek ya da programlar yardımı ile anlamsız cümleleri sıralamak vb.) içerik girdirmek, oluşturmak web sitesine faydadan daha çok zarar sağlayacaktır.

Çünkü bu şekilde üretmiş olmaz, çalmış ya da arama motorlarını kandırmaya yönelik davranışlarda bulunmuş olursunuz. Her arama motorunun öncelikli hedefi kullanıcılarına en iyi, anlamlı, bilgilendirici, özgün ve YENİ içerik sunmak olduğundan sizin bu tarz manipülasyonlarınız fark edilecek ve sonucunda başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında cezalı konuma düşeceksiniz.

Bu tarz illegal yöntemler ile içerik ürütme yönelimi kuvvetle muhtemel hızlı yükselme aşkından kaynaklanmakta. Fakat arama motoru optimizasyonu uzun vadeli ve sabırlı olmayı gerektiren bir çalışma türü ve her ne kadar adı arama motoru optimizasyonu olsa da arama motorlarına yönelik değil, önce kullanıcılara yönelik yapılması gerekli.

Hal böyle olunca da, kimsenin okumayacağı, sizin oradan buradan topladığınız ya da bazı programlar kullanarak oluşturduğunuz otomatik içeriklerin de kullanıcılar için hiçbir değeri olmuyor. Kullanıcılar için bir içeriğin değeri yoksa arama motorları için de pek değeri olmuyor

, üstelik bu durum en sonunda cezalandırılıp, arama sonuçlarından çıkarılmanıza da sebebiyet veriyor.

Muhakkak bu yöntemi kullanan birilerini tanıyor ve belki siz de kullanıyorsunuzdur, henüz hiçbir zararını görmemiş olabilirsiniz. Hiç zararını gören birine de rastlamamış olabilirsiniz.
Bunun bedeli her zaman arama sonuçlarından çıkartılmak olmaz. Kaliteli içerik üretemediğiniz için sonuçlarda yükselemezsiniz ve web siteniz için harcadığınız para, zaman ve hepsinden fazla emeğiniz boşa gider.

Bu konuda size bir örnek vereyim, hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan haber portalları, bu 2 popüler siteye benzer birçok haber portalı mevcut, sayıları 1000’ler ile ifade ediliyor.

Belki bilmiyorsunuzdur fakat, tüm haber siteleri aynı kanallardan haber alıyor ve yayımlıyor. (İHA,DHA…) Büyük ve popüler web siteleri abonelikleri olan haber ajanslarından haber alıp, yayımlama aşamasında haberi editleyip, özgünleştirerek giriş yapıyorlar. Geri kalanlar da haberi hızlı girme telaşı ile aynen kopyalayıp giriyorlar.

Siz bir arama yapıyor ve sonucunda haberi popüler olanlardan okuyorsunuz…

Sizce bu haber sitelerinin popüler olmalarının nedeni, çok okunmalarının, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almalarının sebebi belli değil mi ?

6 Yorum

 • Kadir dedi ki:

  Aslında doğru demişsiniz.Herkes bot kullanıyor sonrada niçin yükselemiyoruz diye söyleniyorlar.Lakin haber sitesine içerik eklemekte başlı başına bir iş gücü.Bu nedenle kaçıyor herkes.

  • Emek harcamadan başarı elde etme fikri sağlıklı bir fikir değil. Bir gün Kötü Sözlük’ü iyi bir site haline getirene kadar neler çektiğimi, ne denli çalıştığımı, maddi manevi imkansızlıklar içerisinde (ki o zamanlar yeterli tecrübe sahibi de değildim) anlatacağım.

   Başarı ancak çalışarak mümkün oluyor. Diğer türlüsü zaman kaybı olarak kalıyor.

 • Oindir dedi ki:

  İçerik eklemek gerçekten herkesin işi değil. Otomatik içerik oluşturmak ne kadar faydalı olabilirki ?

 • Baytronik dedi ki:

  Hocam elinize sağlık güzel bir içerik olmuş

 • Aziz Durmaz dedi ki:

  Üstad gerçekten kaliteli bilgiler veriyorsun başarılarınızın devamını diliyorum

Yorum Yapın