Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Disavow Links (Link Reddetme Aracı) Kullanımı

Yazar: 19 Ekim 2012Aralık 25th, 20197 Yorum

Negative SEO (Anti seo) özellikle rakip firmalar arasında sıklıkla uygulanan, etik dışı bir yöntemdir. Daha düne kadar da düzgün bir çözümü bulunmayan, herkesin şikayetçi olduğu bir durumdu.

Şimdilerde ise Google, Google Webmaster Tools‘ta Disavow Links adlı araç ile bu soruna çözüm getirmeyi başarmış görünüyor. Sistem henüz yeni olduğundan elbette ileride daha faydalı ve hızlı çalışacaktır.

Disavow Links, çeşitli anti seo yöntemlerinden ötürü mağdur olan web site sahipleri için düşünülmüş bir bölüm.

Disavow Links Kullanımı
Öncelikle çeşitli nedenlerle kötü yönden etkilenmiş olduğunu düşündüğünüz ya da tespit ettiğiniz domaininizi seçerek işe başlamalısınız.
disavow links

[box type=error]Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.[/box]

Google’ın uyarısını okuyup, anladıktan sonra devam ediyorsunuz ve karşınıza bir dosya yükleme sayfası geliyor. Burada reddetmek istediğiniz bağlantıların tümünü içeren bir dosyayı (example.txt) yükleyip Google’a gönderiyorsunuz.
disavow links

Matt Cutts’ın konu ile alakalı açıklamalarını dinleyebilirsiniz:

7 Yorum

 • ömer dedi ki:

  Hocam bir şeyi merak ediyorum. Dmoz’a kayıtlı sitem var.

  Malum dmoz verisini çekerek oluşturulan bir ton spam site var. Dolayısıyla bu spam sitelerden link almış oluyoruz.

  Ne yapmak lazım, dmoz’un etkisini de görmedim, başvurup sitemi kaldırtayım mı dmoz dan.

  • Merhaba,
   Dmoz, Google’ın ciddiye aldığı tek dizindir. Orada bulunmanız, siz farketmemiş olsanız da yararlı.

   Ayrıca istemediğiniz linkleri Google’a zaten bildirebiliyorsunuz artık. Yukarıdaki makale de tam olarak bundan bahsediyor.

 • ömer dedi ki:

  Dmoz’dan çıkmak yerine, dmoz’un verilerini kullanan spam siteleri tek tek tespit edip, disavow yapmak dediğiniz gibi mantıklı o vakit.

  Teşekkürler, makalenizde çok açıklayıcı olmuş.

 • Filmizle.gen.tr dedi ki:

  Merhabalar,
  Kaç gündür bu yazınızda açıkladiğiniz sorunlarla uğraşıyorum. Ama hala net bir sonuç elde edebilmiş değilim. Gerçi daha bağlantı reddetme sonucum elime ulaşmadı ama.

  Ben example.txt dosyasını görebildiğim yabancı backlinklerle doldurup yolladım.
  Fakat bir sorum olacak.

  Bağlantı reddetme diyorum, Seç diyorum Dosyayı seçiyorum. Yükle diyorum Yüklüyor. Gönder dedikten sonra bitti diyorum. Bu şekilde yollanıyor değil mi. Çünkü Bitti dedikten sonra Gönderildi yada Gönderilmedi diye bir uyarı vermiyor.

  Site Adresimi yukarıdaki bölümde kayit ediyorum. Eğer zamanınız olurda, Sitemin şu linklerden dolayı bu durumda olduğuna kanaat getirirseniz öneride bulunursanız çok sevinirim.

  link:siteadi.com şeklinde sorguladiğimda çıkan yabancı bloglarda yapılmış olan 6 Siteyi bağlantı reddetme dosyasıne ekledim. Acaba benim görmediğim / göremediğim başka bağlantı olabilir mi ?

  Konunuzu Takipteyim.
  Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

  • Gelen zararlı linkleri tespit için, link:example.com yazmak yerine, Google Webmaster Tools aracından Sitenize Gelen Bağlantılar bölümüne bakmanız daha mantıklı, böylelikle daha detaylı olarak gelen linkleri görebilirsiniz.

   Ayrıca bu aracı kullanmadan evvel gelen linklerin kesin olarak zarar vereceğinden eminseniz kullanmanızı tavsiye ederim.

   Aksi durumda kötü sonuçlar elde edebilirsiniz. Öte yandan sitenize çok yoğun bir backlink akışı görmüyorum ben şu an için.

   • Yalçın dedi ki:

    Hocam Merhaba,

    Gelen Bağlantılar bölümünde herhangi bir site çıkmıyor. Sİtenin yaşı yaklaşık 2 yıl. Google link ekleme aracını kullandığımda da .txt dosyası yüklemem bildiriliyor. Linkleri göremediğimden bunuda yapamıyorum.

    Tüm linkleri engelemem için bir yol, yöntem var mıdır?

    Teşekkürler.

    • Google Webmasters Tools bazen gelen bağlantıları göstermeyebiliyor, böyle bir durum ile karşılaştığınızda ahrefs.com ‘u kullanmanızı öneririm. Ayrıca sadece görebidiğiniz bağlantıları reddedebilirsiniz.

Yorum Yapın