Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Google Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracı

Yazar: 21 Aralık 2016Aralık 25th, 20193 Yorum

Yıllardır mobil teknolojinin hızlı gelişimi neticesinde geleceğin SEO trendlerini belirleyenin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar değil, akıllı telefon ve tabletler olacağından bahsettik. Bu yıl itibarıyla internet üzerinden yapılan aramalarda mobil cihaz kullananların sayısı, masaüstü ve dizüstü kullananları bir hayli geride bıraktı. Web sitelerinde zaman geçirenlerin büyük kısmı akıllı telefon kullanıcıları haline geldi ve bu oranın önümüzde yıl daha da artacağı öngörülüyor. Hal böyle olunca arama motoru optimizasyonun merkezindeki konulardan birine dönüşen mobil uyumluluk, kullanıcı dostu web sitelerine sahip olmak isteyen herkesin ilk gündem maddesine dönüşüyor. Google yayımladığı yönergelerle mobil uyumluluğun altını çizerken mobil site hızı test aracı sayesinde bu konuda rasyonel fikir edinme ve elle tutulur verilere sahip olarak

Pharmacie Montignac Dordogne Pharmacie de la Vézère

, eksiklerin somut şekilde görülmesini sağlıyor.

Mobil Uyumlu Olmayan Web Siteleri

Google tarafından açıklanan istatistikler doğrultusunda, internet kullanıcılarının mobil uyumlu olmayan web sitelerinden kısa sürede ayrılma oranının “5 kat daha fazla” olduğu görülüyor. İnternet kullanıcılarının artık büyük bölümü akıllı telefonlar üzerinden web sitelerine erişim sağlayanlar olduğundan, bu kişilerin kullandığı mobil cihazlarla uyumlu olmayan web sitelerinin şansı da azalmakta. Sayfanın mobil cihazlar üzerinden ne kadar sürede görüntülendiği ve kullanılan mobil cihaza göre tasarlanmış olması, görüntüleme ve kullanım açısından site ziyaretçisinin deneyimini doğrudan etkiler. Mobil SEO olarak adlandırılan hemen her türlü çalışmanın giderek genel anlamda SEO dâhilinde ele alındığı günümüzde artık optimizasyon çalışmalarının merkezinde mobil uyumluluk yer aldığından, bu çalışmaları ayrıca Mobil olarak adlandırmaya da gerek kalmamış gibi görünüyor.

3 Saniye Kuralı

Mobil uyumluluğun önemine dair bizzat Google tarafından yayımlanan araştırmalar neticesinde mobil cihaz kullanıcılarının, 3 saniye içinde yüklenmeyen web sitelerini terk ettiğini görüyoruz. İstatistiksel olarak mobil cihaz üzerinden web sitenize erişim sağlamaya çalışan ancak ilk 3 saniye içinde sekmeyi kapatan kullanıcıların “yarıdan fazlası” site hızından dolayı sitenizi ziyaret etmekten vazgeçiyor. Vaktin her zamanki gibi nakit anlamına geldiğini gösteren bu sonuç bilhassa e-ticaret siteleri için mobil hızın ne kadar önemli bir SEO etmeni olduğunu gösteriyor. Tüm çalışmaların sitenin görüntüleme hızının çok uzun olmasından dolayı çöpe gitmemesi için mobil uyumlulukla görüntüleme hızını da muhakkak dikkate almak gerekiyor. Siteniz beklediğiniz kelimeler üst sıralarda yer alsa ve kullanıcı sitenizi tıklasa dahi bu istatistik neticesinde eğer 3 saniyede sitenizi görüntüleyemezse %50 ihtimal başka bir siteyi tıklayacağınız söyleyebilir. Günlük trafiğe baktığınızda sitenizin mobil cihazlarda geç açılması yüzünden her gün kaç kullanıcı, dolayısıyla potansiyel müşteri kaçıyorsunuz acaba?

Mobil cihaz kullanıcıların yaptığı herhangi bir işlem neticesinde “hemen sonuç beklediğini” unutmayın ve web sitelerinizin gerçek anlamda kullanıcı dostu olması için SEO çalışmalarında, önemi ve potansiyeli her yıl biraz daha artan mobil uyumluluğu merkeze alın.

https://testmysite.withgoogle.com adresinden test aracını kullanarak siz de sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

3 Yorum

Yorum Yapın