Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Link Satın Alarak Nereye Kadar?

Yazar: 11 Aralık 2016Aralık 25th, 20194 Yorum

Bugüne kadar onlarca kez paralı linklerle herhangi bir rasyonel SEO planlaması yapılamayacağını, bu şekilde para karşılığında link satın almanın zannedildiği gibi kısa süreli dahi herhangi bir menfaat sağlamayacağını söyledik. Esas sorun kısa vadede bir menfaat sağlandığının “zannedilmesi”. Geri dönüşün yani algoritmanın keseceği ceza ise linkler için ayrılan bütçenin “tamamının” boşa gitmesine yol açacağı için aslında bu yolu tercih edenler, tüm parasını boşa harcamış oluyor. Peki, bu yöntemi deneyen ya da en azından denediğini iddia eden ve başarılı olduğunu söyleyenler ne olacak? Öncelikle kulağımıza küpe yapmamız gereken en önemli konu; Penguen 4.0 güncellemesiyle beraber Google’ın artık uzun uzadıya indeksler almakla uğraşmadığı ve elde ettiği devasa bilgiyi analiz ettikten aylar sonra adım atarak yani yeni algoritmaları devreye sokarak siteleri cezalandırmadığı. Arada geçen süreçte “ne koparsam kârdır” mantığı son güncellemelerle beraber daha da riskli, irrasyonel ve amatörce bir hal aldı.

Güncelleme Beklemek Çok Eskilerde Kaldı

SEO konusunda doğru bilinen yanlışları belirttiğimiz, siyah şapka müdahaleleri eleştirdiğimiz, eksik yönleri olduğunu söylediğimiz stratejilerle ilgili konularda her zaman bu yanlış uygulamaların geçmişte kalan SEO anlayışından kaynaklandığını ifade ettik. Aslında özünde doğru kabul edilebilecek bir düşünce olan bu stratejiler, “doğru” kabul edilen uygulama mantığının seneler öncesinde değiştiğinden habersiz olunması sebebiyle güvenilir zannediliyor. Zira bunların başında Google tarafından uzun süren, yavaş ve sancılı bir süreç olan indeksle işleminden aylar sonra aktive edilen algoritmalar üzerinden ceza kesileceğinin zannedilmesi gelmekte. Bir başka ve daha yalın bir ifadeyle; sayfalarınızdan herhangi birinin spam olarak nitelendirilmesi için artık bir sonraki majör Penguen algoritması güncellemesini beklemenize gerek yok. Her şey biranda olup bitebilir ve birkaç alığına da olsa, menfaat sağlamayı hayâl ettiğiniz paralı linkleriniz yüzünden anında Google’ın kestiği cezayla baş başa kalabilirsiniz.

Yeni Penguen algoritması artık tüm domaine ceza kesmediği için sadece belli sayfalar üzerinden menfaat sağlamayı hedefleyen ve bu sebeple de paralı linkleri sadece bir ya da birkaç sayfayı işaret edecek şekilde optimize edenler için de kötü haber. Satış yapacağınız yani para kazanacağınız ve tüm paralı linklerinizin işaret ettiği sayfaya ceza kesen Penguen 4.0 algoritması

, tüm bunlara karşın pekâlâ domaine aynı faturayı kesmeyebilir. Sorun neredeyse tüm siteyi değil, sorunun olduğu yeri cezalandıran bu yeni mantalite zaten paralı linklerle bu işin asla olmayacağını söylüyor. Kaldı ki, bu duruma garanti vermek de mümkün değil. Yani çıkıp kimse yeni algoritmanın birkaç Spam sayfa yüzünden tüm domaine ceza kesmeyeceğini söyleyemez. Bu gibi bir durumda tüm emeğiniz, linkler için harcadığınız parayla birlikte boşa gidecektir. Penguen eğer basit birkaç sayfadan oluşan siteyi incelediğinde, bu sayfaların birkaçını Spammer olarak değerlendirirse cezayı tüm siteye de kesebilir.

Sürdürülebilirlik ve Maliyet Verimliliği

Düz bir mantıkla uzun vadede herhangi bir fayda sağlamayacağını bile bile kısa süreli menfaat için link satın almayı tercih eden herkes; bu kısa sürede kazanacağının, linkler için yapacağı harcamadan fazla olması gerektiğini bilir. Ya da en azından bilmelidir. Link satın almak için 100 lira harcarken bu linkler sayesinde site üzerinden de 100 lira kâr elde ediyorsanız, başladığınız yere dönmüşsünüz demektir. Yani ortada rasyonel bir fayda yoktur. Yapılan harcamayı geri kazanmak ve kâra geçmek içinse “zamana” ihtiyacınız vardır. Google’ın “her an” sitenizi veya ilgili sayfayı cezalandırabileceği bir düzendeyse zamana bağlı bir öngörüde bulunmak, şansa güvenmek veya tahminlere güvenmekten öteye geçmez. Algoritmanın daha da geliştirilmesiyle bu cezalandırma süreci daha da hızlanacak ki, Google’ın asıl hedefi zaten ceza kesme sürecini “eşzamanlı” hale getirmek… Yönergelere uygun SEO çalışmalarıyla sağlam adımlar atarak günlük değil, uzun vadeli başarı elde etmeyi hedefleyenler içinse tüm bu süreçler sorun olmaktan çıkar.

4 Yorum

 • ilyas dedi ki:

  uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir konuydu bu; backlink satın alarak yükseldiğimizi de nereden çıkarıyoruz? bunu nereden biliyoruz?

  seo denince akla gelen ilk firma ile 3 ay kadar çalıştım. firma sadece ve sadece backlink satın aldı (en azından bana raporlarda bu gösterildi)

  kendileri de bloglarında sizin gibi backlink almanın gereksiz olduğunu vurguluyor, ama çalışmalar tamamen backlink üzerine

  siz seo çalışmalarınızda backlink satın almıyor musunuz?

 • Özgür dedi ki:

  Aslında durum karışık bence.Seo firmaları kendi altyapılarını kurmalı.Yüzlerce site kurup bunları geliştirmeli.Daha sonra bu sitelerden link çıkışı ve imleme yapmalı.Ve etik olan da aynı sektörden en fazla 2-3 firmayla çalışmaları.

 • ali dedi ki:

  bu halde nasıl site yükselticez yükselmiyor artık

 • Seslidünya dedi ki:

  Çok Güzel Teşekkür ederim Hocam.. Güzel yazı

Yorum Yapın