Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Google SEO Kılavuzu

Yazar: 18 Mart 2013Aralık 25th, 20192 Yorum

Google geçtiğimiz günlerde, SEO kılavuzunu güncelledi ve ek olarak artık herkesçe bilinmesi gereken birkaç önemli kural için de tek sayfalık bir kılavuz yayımladı.

Bu kılavuzda web site sisteminin ne şekilde olması gerektiğinden, web site içeriğinin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler mevcut.
Bu kılavuzda dikkat edilmesi gereken husus, bu sefer Google, kesin bilgiler vermekten hiç kaçınmamış. Örneğin Description uzunluğunun en çok 160 karakter olması gerektiğine değinmiş.

Yayımlanan tek sayfalık SEO kılavuzunda şu ana konulara değinilmiş:

 • Title & Description benzersin

  Kup Priligy bez recepty w Warszawie

  , kurallara uygun olmalı.

 • Tüm URL’ler SEO uyumlu olmalı.
 • Görseller SEO kurallarına uygun olmalı.
 • Site güncel olmalı ve düzenli olarak güncellenmeli.

Aşağıda tek sayfalık kılavuzu görebilirsiniz, dilerseniz de kılavuzu PDF olarak buradan indirebilirseniz.
Google Tek Sayfalık SEO Kılavuzu
Google SEO Klavuzu

Google’ın bu tek sayfalık SEO yönergelerinde Görseller üzerinde bu denli durması açıkçası beni biraz rahatsız etti, çünkü Google’ın son görseller bölümü düzenlemesi ile sitelerin görsel aramalarından ziyaretçi sağlaması çok zor, Google’ın yeni görseller bölümü ziyaretçi yönlendirmesi yapmaktan daha çok, Google’da geçirilen süreyi arttırmak adına çalışmakta.

Eleştiri kısmını bir kenara bırakıp, daha fazla vakti olanlar için Google Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi‘ne de bir göz atmak yerinde olur: SEO Başlangıç Rehberi

2 Yorum

 • Murat dedi ki:

  Yani eski yapılan sitelerde “default.asp?menu” filan gibi adres uzantıları sanırım bitti. Şimdi bu adamlar yeni site mi yapmak zorunda kalacaklar ?

  • Bu yeni bir düzen değil aslında, düzgün URL yapısı en başından beri önerilmekte idi. Düzgün olmayan link yapılarını düzeltmek de ayrıca o kadar zor değil, sıfırdan bir site yapmaya gerek yok özetle.
   Örneğin, .htaccess yardımı ile kolayca üstesinden gelinebiliyor. (Tabi sonrasında eski linkleri, yeni linklere 301 ile yönlendirmeyi unutmamak gerek.)

Yorum Yapın