Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Hacklink ve SEO

Yazar: 10 Ocak 2013Aralık 25th, 20191 Yorum

Hacklink, herhangi bir yetkinizin bulunmadığı web sitelerine izinsiz ve illegal yöntemler ile sızıp, sızılan web sitesinden backlink sağlama işine verilen addır.

Genelde hacklinkler, sızılan web sitelerinin kullanıcılar tarafından görülmeyen alanlarına yerleştirilir. Linkleri gizlemek için renk kodları, display:none etiketi sıklıkla kullanılır. Bu linkleri tespit etmenin en güzel yolu, sayfa kaynağını kontrol etmektir.

Hacklink yöntemi ile çok yoğun backlink akışı sağlandığından, mevcut web sitesinin anahtar kelimelerinde çok hızlı yükseldiğine şahit olunabilir, lakin hacklink ile yükselen web sitesi için kesin olan bir şey varsa o da elbet sıralamalardan çıkartılacağıdır.

Çünkü Hacklink yöntemi Google Kalite Yönergelerini ihlal eder. Hem çalışma yapılan web sitesi hem de hacklink sağlanan web sitesi için sıkıntılı bir durumdur. Hacklenen web sitesinin burada suçu, gerekli güvenlik önlemlerini alamamış olmasıdır. Her ne kadar hacklenen web sitesi için durum daha masum gözükse de özellikle Google bu durumu normal karşılamaz. Her web sitesi sahibinden, web sitelerinin güvenlik önlemlerini almasını bekler.

Öte yandan Hacklink yöntemini bir SEO yöntemi gibi sunmak da yanlıştır. Çünkü SEO, kullanıcı bazlı, site kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalar bütünüdür, oysa Hacklink Yöntemi tamamen kullanıcıyı ve arama motorlarını kandırma üzerine kurulmuştur.

Hacklink yapan siteleri nasıl tespit edebilirsiniz ?

Hacklink yapan bir web sitesini tespit etmek açıkçası çok basittir

, bu konuda uzman olmanıza da pek gerek yoktur. Küçük bir backlink analizi ve sitenin genel durumuna bakarsanız eğer kendini çok kolay belli eder.

Örneğin kalitesiz içerikler üreten ve belli başlı SEO kurallarına uymayan bir web sitesine doğal yollar ile binlerce backlink gelmesi normal değildir ya da kalitesiz bir web sitesini üst sıralarda görmeniz de normal değildir. Gelen backlinklerin ne şekilde geldiğine bakıp (ki genelde sitenin kaynak kodundan ulaşabilirsiniz) bir sitenin hacklink yaptığını tespit edebilirsiniz.

Hacklink yöntemi kullanan SEO şirketleri ya da SEO’lar ile çalışmak büyük problemler yaratacaktır.

Tabi örneğin Hacklink Yaftalaması denen bir durum da var, örneğin daha geçen gün, sahte bir mail adresinden Tamseo.com.tr’ye hacklink yaptığımıza dair bir mail aldık. Mail’de hacklink almak için kullanılan web sitesine, Google’a ve Bilişim Suçlarına şikayet edildiğimiz de yer alıyordu.
Tabi bu maile cevabımız net oldu, site sahibine gönderdiğiniz şikayet maili bize de ulaştı, ilginiz için teşekkürler. Sahibi olduğumuz web sitesinde linkimiz bulunduğu için bizi hacklink yapmak ile tehdit eden, sözde webmaster forumlarında adımızı karalamak ile tehdit eden arkadaşları kınıyorum.

Evet SEO kelimesinde 12. sıraya 1,5 ayda gelmiş olabiliriz ve daha önce doğal yöntemler kullanan kimsenin bu hızla yükselmediği de doğru olabilir. Fakat Tam SEO’dan önce de biz internet aleminin içindeydik ve tüm Türkiye tarafından tanınan projelerimiz vardı ve hala varlar.

Tam SEO olarak sahip olduğumuz network gücünü lütfen hafife almayan, 3 adet web sitemizin günlük tekil ziyaretçi sayıları 100 binleri aşmakta. Yani biz bu işi başarılı bir şekilde zaten yapıyorduk, tek fark şimdi kendimiz için yaptığımız çalışmaları artık dışarıya da hizmet olarak vermemiz.

Tamseo.com.tr’nin de sahip olduğu backlinkleri incelerseniz 70 adet backlinke sahip olduğunu görürsünüz, velhasıl bu kadar az backlink ile bu sıralamalarda olmamız tesadüf değil, işimizi iyi yapıyor olmamız.

1 Yorum

  • Samsun çilingir dedi ki:

    Selam hocam Bana hacklink Kodu nasıl gizli bir şekilde eklendini acaba soyleyebilirmisiniz veya mail adresimden benle iletişime gecebilirmisiniz Lutfen

Yorum Yapın