Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Kelime Bazlı SEO Çalışması

Yazar: 14 Ocak 2013Aralık 25th, 20197 Yorum

Benim için ve dolayısıyla Tamseo+ ekibi için Kelime Bazlı SEO Çalışmasını tek başında ele almak mümkün değil, çünkü kelime bazlı seo çalışmaları ancak düzgün bir SEO altyapısı sağlandıktan sonra yapılması gereken çalışma türüdür.

Düzgün SEO altyapısından kasıt da, On-Page SEO kurallarının ve gerekliliklerinin yerine getirilmesidir.

Örneğin; example.com adresinde bir e-ticaret sitesi bulunsun ve bu e-ticaret sitesinde erkek iç giyim kategorisi olduğunu varsayalım, bize gelen işlerde bu kategorilerin linkleri genelde şu şekilde oluyor:
www.example.com/ShowCategoryProducts.aspx?product_categoryID=17&master_product_categoryID=13
Böyle bir linkin erkek iç giyim kategorisine gittiğini hiç kimse tıklamadan önce bilemez. Oysa bu link şu şekilde olsa idi;
www.example.com/erkek-ic-giyim/ herkes bu kategorinin erkek iç giyim ile alakalı olduğunu bilecekti, tabi bu duruma arama motorları da dahil.

Unutulmaması gereken şey, SEO arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapılır, SEO uyumlu URL’lere sahip olursanız, kullanıcılar linkin nereye gittiğini, ne ile alakalı olduğunu bileceklerinden isteyerek tıklayacaklar ve bulduklarından memnun olacaklar. (Bu linklerin sosyal medya aracılığı ile de paylaşıldığını unutmayın.) SEO uyumlu URL’in arama motorları açısından anlamı budur, arama motorlarının tamamı kullanıcıyı memnun edecek uygulamaları görmek ister ve bu tarz web sitelerinin değerini yükseltir.

Bu On-Page SEO konusu ile alakalı olarak basit bir örnek idi, elbette bu konu sadece URL yapıları ile alakalı değil, daha detaylı bilgi için On-Page SEO konusuna bakabilirsiniz.

On Page SEO kuralları uygulandıktan sonra yapılması gereken, kelime bazlı seo çalışmasıdır, burada asıl konu, web sitesi ile alakalı müşteri aramalarının tespitidir.
Burada sorulacak soru şudur: Potansiyel müşteriler hangi kelimeleri ya da kelime gruplarını kullanarak arama yapıyorlar ?

Bu sorunun cevabını başarılı bir şekilde cevaplamak, ancak tecrübeli SEO Uzmanlarının işidir. Bence bir seo uzmanı, müşterinin talep ettiği kelimeler dışında araştırmalar yaparak, müşteriye para kazandıracak, iş yaptıracak kelimeleri tespit edip o kelimeleri hedefleyip çalışmalıdır.

Bunu dememin sebebi de, tecrübelerimden yola çıkarak, özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin talep ettikleri kelimelerinin çoğunun şişirilmiş olmalıdır. Arama hacmine baktığınızda milyonluk hacimlere rastlanabiliyor fakat web sitesi bu kelimelerde üst sıralara geldiğinde geri dönüş ve kazanç olarak pek de umduğunu bulamıyor.
Örneğin, oyuncak satışı yapan bir web sitesini ele alalım, barbie aramasında ilk sayfada olsa da hatta ilk sırada olsa da barbie bebek satışlarından yüksek bir dönüş elde edemeyecektir. Her ne kadar barbie kelimesinin milyonluk bir hacmi olsa da bu kelime oyuncak alacak bir müşteriye göre değildir, barbie bebek satın alacak bir müşteri, barbie bebek oyuncakları, barbie oyuncakları ya da barbi oyuncakları tarzında aramalar gerçekleştirecektir.

Örnek olarak gösterdiğim barbie kelimesi ile barbie bebek oyuncakları arasında arama hacmi olarak çok büyük farklar vardır, barbie bebek oyuncakları çok daha az aransa da müşteri araması oluşundan çok daha yüksek kazanç sağlacaktır. Biz Tamseo+ olarak her 2 kelimede de siteyi yükseltip, bunun müşteri tarafından da görülmesini sağlıyoruz.

Ayrıca, kelime bazlı seo nasıl yapılır konusuna gelirsek, tek bir cevabı var, anchor text‘e verilen backlinkler ile gerçekleştirilmektedir. Tabi burada önemli olan durum, verilen backlinklerin nitelikleridir. Boyu değil işlevi lafı en çok backlinkler için geçerlidir.
Benim Seo Paketlerinden şikayetçi olmamın temel nedeni de zaten budur, çok backlink siteye yarar sağlayacak diye bir yanılgı var. Oysa ki çok az backlink ile de sitenin yükselmesi sağlanabilir. Burada önemli olan backlinklerin nerelerden, ne şekilde ve hangi yöntemler ile alındığıdır. Bu da ancak tecrübe sahibi bir SEO Uzmanının işidir ve profesyonellerce yapılmalıdır.

Örneğin, SEO kelimesi Türkiye’de ve Dünya’da en çok rekabet edilen kelimelerinden biridir, Tamseo.com.tr ise 1,5 aylık bir sürede (Domain yaşına bakabilirsiniz) 70 Adet backlink ile SEO kelimesinde ilk sayfaya gelmiştir. Bu backlink stratejilerimizin ve SEO’ya bakış açımızın doğru olduğunun en büyük kanıtıdır.
Türkiye’de bu kadar kısa sürede

Koupit Lasix v Praze

, hiçbir illegal yöntem kullanmadan SEO kelimesinde bu kadar hızlı şekilde ilk sayfaya gelen bir SEO sitesi daha bulunmamaktadır.

Kelime bazlı bir SEO çalışması istiyorsanız, bunu hazır backlink paketleri ile değil, bir profesyonelin yardımı ile gerçekleştirmelisiniz. Hatalı backlinkler ya da kalitesiz kaynaklardan gelen backlinkler sitenize yarardan çok zarar sağlayacaktır.

7 Yorum

 • Altiyuz.com dedi ki:

  Bugün web sitenizi “SEO” kelimesinde arama yaptığımda ilk sayfada gördüm ve takip etmeye başladım. Gerçekten rekabetin yüksek olduğu bir kelime. Tebrik ederim. 70 adet backlinkle bunu başarmış olmanızda ayrıca takdir edilmesi gereken bir husus. Başarılar dilerim.

 • Murat dedi ki:

  Güzel seo tavsiyeleri için teşekkür ederim sitenizi yeni gördüm ve favori sitelerim arasına ekledim başarılarınızın devamını dilerim…

 • Cemil dedi ki:

  Çok güzel tavsiyeler,aynı kategoride olan sitelerden backlink almak faydası olur mu ?

 • Kahraman dedi ki:

  Güzel yorumlar ve faydalı bilgiler teşekkürler.

 • thebestmoda dedi ki:

  yazı gerçekten faydalı oldu

 • isa dedi ki:

  seo konusundaki tecrübelerizi paylaştıgınız için teşekkürler

 • sukru dedi ki:

  Doyurucu bir yazı olmuş teşekkürler.

Yorum Yapın