Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Heading Etiketleri

Yazar: 9 Kasım 2012Aralık 25th, 20192 Yorum

Heading Etiketleri, bir sayfada bulunan başlıkların hiyerarşik durumunu belli eden etiketlerdir. Bu hiyerarşi önem sırasına göre belirlenmektedir.
Bir adet ana başlık ve sonrasında alt başlıklar olarak devam eder.

Heading etiketlerinin doğru kullanılması, arama motorlarının web sayfanızı, hedef sonuçlarınız ile bağdaştırmasını kolaylaştırır. Yanlış kullanmanız durumunda ise arama motorlarına karışık mesajlar vermiş olursunuz.

 • Her sayfada en az ve en çok 1 adet H1 Etiketi bulunmalıdır.
 • H1 etiketi sayfanızda bulunan en önemli başlığa verilmelidir.
 • H1 dışındaki etiketlerin kullanımında bir üst sınır yoktur ! 5 adet, 10 adet kullanmanız farketmez, bu sayfanızın yapısı ile alakalı bir durumdur.
 • Heading etiketlerini kullanırken, sıra atlamamanız gerekir. Örneğin: H1 etiketinden sonra H4’e geçmemeli, sırasıyla H1, H2, H3, H4 şeklinde devam etmelisiniz.
 • Önem sırasına göre heading etiketleri: H1 > H2 > H3 > H4 > H5 > H6
 • H3’den sonra etiketlemeye devam etmek tamamen size bağlıdır, zorunlu değilsiniz.

En çok rastlanan problem Heading Etiketlerinin hatalı kullanımı olsa gerek. Bu güne kadar yardımcı olduğum tüm web projelerinde bu konuda sıkıntılara rastlamışımdır. Bunun nedeni yazılımcılar bir web sitesini kodlamaya başlarken, bu gibi SEO konularını hiç düşünmeden hareket ediyorlar.

SEO’da yeterince bilinmediğinden kimsenin de aklına gelmiyor. Birkaç kez duyup, işitenler ise hayali bir konu olduğunu varsayıp bu konuda bir önlem almıyor.

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, sadece bir web sitesinin heading etiketlerinin bile düzeltilmesi, sıralamalarda pozisyon aldırabiliyor.

Herkese, iyi çalışmalar.

2 Yorum

 • Güngör Av dedi ki:

  daha iyi yerlerde olabilmem için av tüfekleri av malzemeleri av fişekleri gibi anahtar kelimeleri nasıl biçimde dizmeliyim yardımcı oursanız sevinirim mail olarak atarsanız

  • Makaleler dışında özel yardımlarda bulunmuyoruz. Siz kurumsal bazda bir talepte bulunursanız, gerekli SEO düzenlemelerini ve çalışmaları gerçekleştiririz. Teşekkürler.

Yorum Yapın