Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Text Html Ratio

Yazar: 22 Kasım 2012Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Text Html Ratio, yani İçerik/Kod oranı, bir web sitesinin yükselebilmesi için dikkat etmesi gereken kriterlerden biridir. Arama motorları örümceklerince okunabilir cinsten yeterli içerik, bilgi bulunmayan sayfalar genellikle önem görmezler.

Arama motorlarının başlıca hedefi, en alakalı, en bilgilendirici, kullanıcıların hoşuna gidecek sonuçları ilk sıralara taşımaktır. Eğer siteniz kullanıcıyı memnun edecek derecede içeriğe sahip değilse, ya hiç yükselemezsiniz ya da bulunduğunuz noktadan düşersiniz.

Siteniz bir resim sitesi olabilir, böyle bir durumda elbette sizin sitenizden yazı içeriği dolu bir sayfa beklenmeyecektir. Lakin yine de görseller üzerine kurulu bir sayfanız da olsa, ilgili görsel galerisinin altına, yanına görsel ile alakalı açıklamar girmeniz şarttır.

Örnek olarak Tamseo+ ekibine ait olan Resimler.co sitesi incelenebilir. Resimler.co içerisinde her konudan resimler bulunduran bir görsel galeri sitesidir ve SEO kurallarına uyarak, basit konulu bir web sitesinin ne durumlara gelebileceğini göstermek adına oluşturulmuştur. Her türlü resim aramalarında pek yakında ne denli aktif olacağını görebileceksiniz. Siteyi incelerseniz, her galeride, galeri ile alakalı metinler bulunduğunu görebilirsiniz.

Düzgün sonuçlar için, Text-Html Oranı ne olmalı derseniz, otoriteler bu konuda %50 oranını önermektedir. Bana kalırsa, %25’in üstünde kalmak gayet yeterlidir. Şunu da tecrübelerime dayanarak iletmeliyim ki, %25’in altında bit Text-HTML Ratio ciddi başarısızlıklara gebedir.

Yorum Yapın