SEO Danışmanlığı, profesyonellik ve çokça tecrübe gerektiren bir hizmet türüdür. Daha çok müşteriye bizzat SEO konusunda öneriler de bulunmayı kapsar. Sitelerde bulunan eksikleri ve hatalı uygulamaları raporlamak, backlink yapısını incelemek, hataları düzeltme konusunda bilgi ve tecrübe desteği sağlamaktır özetle.

SEO Danışmanlığı hizmeti, tam kapsamlı SEO çalışmalarını içermez, fakat ülkemizde bu ayrım pek bilinmemektedir. SEO Danışmanı kimseden backlink ağı örmesi, On Page SEO yapması beklenir ki bu da tamamen seo çalışması yaptırmak demektir.

Danışmanlık hizmeti ile Tam SEO ayrımını öncelikle belirlemek gerekli. Günümüzde çoğu büyük şirket, bünyesinde SEO ekibini oluşturmuştur, fakat SEO Uzmanı olarak nitelendirebileceğimiz kişi sayısının hala çok az olması, bünyesinde SEO Uzmanı barındıran firmaları da zaman zaman danışmanlık hizmeti almaya mecbur etmekte. Eh tabi bunun sebebi, aslında SEO departmanlarında çalışan kimselerin, pek de SEO ile içli dışlı olamamalarından kaynaklanıyor.

SEO bir tecrübe işi olduğundan ve her zaman söylediğim gibi büyük web sitesi yönetmiş, yahut büyük web sitelerinde çalışmış kimse sayısı çok çok az olduğundan bu gibi durumların ortaya çıkması da normal.

SEO Danışmanlığı hizmeti verecek kurum ya da kişilerin, tecrübeli olması şu yüzden önemlidir; çünkü burada muhatabınız her ne kadar müşteri de olsa, genelde size gelen müşterilerin SEO ile alakalı çalışanlarının olması durumu karmaşıklaştırmaktadır. Söyleyeceğiniz sözler ve önerileriniz, her ne kadar doğru da olsa çalışanlar tarafından ön yargı ile karşılanacaktır.

Bu yüzden tecrübenizi ortaya koymak durumundasınız ve yapıcı yolu, çözümü önermelisiniz.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğim projelerin çoğu, Türkiye standartlarının üstünde projeler olduğundan ve Türkiye’de adı çokça duyulmuş projelerin mutfağında yer aldığımdan tecrübe konusunda hiçbir sıkıntı yaşamasam da, diğer çalışanların gazabına sık sık uğramışlığım vardır.

SEO Danışmanlığı alacağınız kişinin referanslarından ve tecrübelerinden emin olmak zorunda, başarısına da şahit olmak zorundasınız. Çünkü yanlış bilgi öldürür !

Yanlış bir bilgi ile, yanlış bir öneri ile projenizi çöp haline getirebilir, çalışanlarınızı küstürebilir ve haliyle sonuç olarak zararlı çıkarsınız.

SEO Danışmanlığı hususunda dikkat etmeniz gerekenler;

  • SEO Danışmanlığı isteyeceğiniz kişi ya da kurumun referanslarını öğrenin,
  • SEO Danışmanlığı alacağınız kişinin, kendi projenize benzer projelerde çalışmaları, tecrübeleri olup olmadığını öğrenin,
  • SEO Danışmanınızın, kişiliğine bakın, onu tanımaya çalışın, yorumlarının yapıcı mı yoksa agresif mi olduğunu tartın,
  • SEO Danışmanınızın ağzından daha ilk konuşmada, site banlanmış, artık bu düzelmez gibi saçma ve yıkıcı yorumlar duyduğunuzda o kişiye itimat etmeyin.
  • Danışmanlık hizmeti aldığınız kimse, size siteyi detaylı incelemeden, geçmişini kontrol etmeden, yapılan çalışmaları sormadan yorumlamalarda ve önerilerde bulunuyorsa ciddiye almayın.

Leave a Reply