Site içi Linkleri Ne Kadar Önemsemeliyiz?

Site içi Linkleri Ne Kadar Önemsemeliyiz?

SEO dünyasındaki en heyecan verici konu olmasa da internal yani iç linkler mutlaka doğru düzgün yapmanız gereken ve hataların canınızı sıkan, süreç ilerledikçe link sayısı arttığından daha da karmaşık bir problem yumağına dönüşen bir konu.  Kısaca bir web sitesinde yer alan ve hedefi aynı web sitesindeki farklı bir sayfa olan internal linklerin temel amacı; site ziyaretçisi görüntülemekte olduğu sayfadan site içindeki farklı bir içeriğe yönlendirmek suretiyle sitede harcadığı zamanı uzatmaktır. Bunun somut faydayı ise sitenin yayın gayesine bağlı olarak farklı sayfalarda daha fazla reklam görüntülemesi, tıklaması elde etmek veya farklı sayfalardaki ürünlerin incelenmesiyle ürün satın almaya ikna etmektir. Tabi, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve blog sayfalarını bir kenara bırakırsak…

İç Linklerin Kullanımına Bağlı Problemler

Site içi linkler, site ziyaretçisinin ilgilendiği konuya dair daha fazla bilgi almasını sağlamak ve görüntülediği içeriğin yazılmasında kullanılan kaynağa doğrudan ulaşmasına yardımcı olmak gibi amaçlarla kullanılır. Ancak bizi ilgilendiren kısmı kâr etme kaygısı olan firmaların web siteleri olduğundan, içsel linklerin kullanımında odağımız ziyaretçiyi ürün almaya ikna etmek veya daha fazla reklam görüntülemesini ve mümkünse reklamlara tıklamasını sağlamak. Ancak bu doğrultuda içsel linklerin kullanımı suistimal edilmeye müsait bir hale gelebilir ki, buysa beraberinde kullanıma bağlı önemli problemleri getirir. Google’ın belki de kendinize sormanızı istediği soru; söz konusu dışa yönlendirmeli linkler olduğunda kullanım konusunda ketum davranırken iş internal linklere geldiğinde ne kadar bu kadar bonkör davrandığınız. Maalesef hala pek çok webmaster ve site sahibi farklı sitelere link verme söz konusu olduğunda tereddütte kalırken site içinde farklı sayfaları işaret eden içsel linkler olduğunda, olması gerekenden de bonkör davranabiliyor.

Web sitesi sayfalarında yer alan içsel linklerin sitenin sıralamalarına, dışarıdan gelen linkler gibi doğrusal etkisi bulunmadığından aşırı kullanımın SEO anlamında herhangi bir probleme yol açmayacağı düşünülüyor. Oysa arama motoru optimizasyonundan anlaşılan tek şeyin sitenin sıralamalardaki yeri değil, sayfaların ve dolayısıyla içeriğin kullanıcı endeksli olmasıdır. Bu doğrultuda sayfanızı ziyaret eden internet kullanıcılarının tek sayfalık bir içerikte onlarca içsel link görmesinden memnun kalacağını düşünmek, pek de sağlıklı bir bakış açısıymış gibi görünmüyor. Ayrıca sıralamalara doğrudan etki etmesinden öte internal linklerin, arama motoru tarafından sitenizin nasıl göründüğünü değerlendirmede etkili olduğunu unutmayın. Bir başka değişle bu içsel linkler de, sitenizi ilgilendiren diğer bileşenler gibi arama motorunun gözünden kaçmıyor ve incelendiğinden sitenize dair genel değerlendirmenin bir parçası oluyor.

Arama Motorunun Link Yapınızı Değerlendirmesi

Sitenizin sayfalarında navigasyon görevi üstlenen içsel linkler ayrıca Google Arama Motoru etkisini minimize etmiş olsa da, hala anahtar kelimeler ile içsel linkler arasındaki etkileşimi dikkate alıyor. Etkisi az veya çok, hala algoritmada sayfalarınızdaki anahtar kelimeler ile internal linkler arasındaki etkileşimin sitenizin genel değerlendirmesinde etkili olabilmesi mümkün. Manipülasyona açık olduğundan arama motorunun link yapısını değerlendirirken göz önüne aldığı bir kriter olmayı sürdüren içsel linkler kullanımına bağlı olarak küçük de olsa sitenizin değerlendirmesinde pozitif yönlü katkı sağlayabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın