Rakibinizin Popüler Sayfaları SEO Çalışmalarınıza Yol Gösterebilir

Rakibinizin Popüler Sayfaları SEO Çalışmalarınıza Yol Gösterebilir

Rakip sitelerin en çok trafik sağlayan ve aynı zamanda sizin de hedefiniz olan anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer alan sayfalarından kendi SEO çalışmalarınızda fayda sağlamak, ilk bakışta kulağa hayal etmesi hoş olmasına karşın irrasyonelmiş gibi gelebilir. Ne var ki, rakiplerinizin başarıya giden basamakları hangi yöntemle çıktığını biliyorsanız hedeflerinize ulaşmak için neden siz de aynı yöntemi kullanmayasınız ki?

Popüler Sayfaların Link Şeması

Rakiplerinizin en yoğun trafiğe ev sahipliği yapan sayfalarının bu popülerliği yakalamasında linklerin hatırı sayılır katkısı olduğunu unutmadan, bu başarıyı elde etmelerini sağlayan linklerin nitelik ve niceliklerine göz atmanız kendi SEO çalışmalarınızın yönünü tayin etmede faydalı olacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok araç bulunurken bu araçların piyasaya yeni çıkmış olanları ve ücretsiz, sınırsız kullanım vaat edenlerine temkinli yaklaşmanızda fayda var. Zira unutmamalısınız ki, tam sürüm kullanım için webmaster ve site sitelerinin Moz, Ahrefs, Majestic gibi araçlara para ödemesinin bir nedeni var.

İncelemek istediğiniz herhangi bir sayfanın veya doğrudan kaynak domainin Google gözünde neden yüksek güvenilirliğe sahip olduğunu öğrenmekte kullanacağınız aracın güvenilirliği, elde edeceğiniz sonuçtan faydalanarak kendi sayfalarınızın yükselmesini sağlayacak SEO planınızın başarıya ulaşmasında etkilidir. Burada belirtmekte fayda var ki, bu tür araçlarla rakiplerinizin popüler sayfalarının linkleri hakkında bilgi edinmeniz; sizin de aynı kaynaklardan ve birebir aynı anahtar kelimeleri aracı kılarak aynı sayıda link almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zira bunu yapmanızı önermiyor, aksine rakiplerinizin kaynak link kullanımı hakkında nasıl bir strateji izlediğiniz anladıktan sonra kendi stratejinizi benzer anlayışla inşa etmenizi öneriyoruz. Taklitçilikten ziyade amacınız; işin mantığını kavramak ve izlenen yol haritasına göre kendi SEO stratejinizi oluşturmak.

Sosyal Paylaşımların Etkisi ve Geri Bildirim Verileri

Rakiplerinizle ilgili analize başladığınızda fark edeceğiniz ilk şey popüler sayfalarının link inşasına dair şemaysa ikincisi sosyal paylaşımlarda da bu sitelerle ilişkilendirilen sosyal medya hesapları ve bu hesaplar üzerinden yapılan paylaşımlar olacaktır. Tıpkı arama sonuçlarında olduğu gibi sosyal mecralardaki paylaşımları da yoğun ilgi gören bir veya birkaç rakibiniz varsa kesinlikle her şeyi olmasa da, yapması gerekenlerin büyük bölümünü doğru yapıyor demektir. Tabi burada sosyal medyada popülermiş gibi görünmek adına parayla takipçi satın alanlardan uzak durmanız gerektiğini tekrar hatırlatmakta yarar var. Facebook ya da Twitter’daki sosyal medya hesaplarına bakıldığında binlerce ve belki on binlerce takipçisi olmasına karşın yaptığı paylaşımları anca birkaç beğeni alanların SEO çalışmalarını incelemek için uğraşmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Sizin de aynı stratejiyi izlemeniz durumunda herhangi bir fayda sağlayamayacağınız ancak göstermelik, kalabalıkmış gibi görünen bir sosyal medya hesabından başka bir şeye sahip olamayacağınız aşikâr.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar yoğun ilgi gören ve beğeninin ötesinden kullanıcıların zaman ayırarak, paylaşımlara yorum yazdığı durumlardaysa mutlaka rakiplerinizin bu başarıya nasıl sahip olduğunu incelemelisiniz. Çünkü herhangi bir sosyal medya paylaşımını beğenmek ile paylaşım hakkında yorum yazmak arasında fark vardır ve bildiğiniz üzere asıl zor olan, sosyal medya kullanıcılarını yorum yazmaya ikna etmektedir. Bunu gönüllü yapmaları kesinlikle rakibinizin sosyal medya yönetimi konusunda becerili olduğuna işaret eder.

Benzer şekilde bu incelemeyle rakiplerinizin neyi paylaşıyorsa aynı paylaşımları yapmayı değil, sosyal medya yönetimi konusunda takip ettiği stratejiyi kavramaya çalışmalısınız. Bu paylaşımlara yazılan yorumlar, firmaların müşteri memnuniyetini öğrenmek için anket firmalara para verecek kadar önem arz eden ve üstelik tamamen bedava olan çok değerli geri bildirimlerdir. Memnuniyetsizliğini dile getirenlerden beğenisini ifade edenlere, kullanıcıların paylaşımlar hakkında ne düşündüğünü öğrenmeniz kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapacağınız paylaşımlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair somut bilgi anlamına gelir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın