Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Yeni Site Açacaklar İçin Optimizasyonda Öncelikler Listesi

Yazar: 18 Mayıs 2019Aralık 25th, 20196 Yorum

Google aramalarında ilk haftalardan ilk sayfadaki yerinizi garantileyecek olmasa da, yeni bir web sitesi açarken uzun vadede arzu ettiğiniz başarıya ulaşmanızı sağlayacak ve zamanla etkisi daha da kuvvetlenecek bazı temel SEO uygulamalarına dikkat etmelisiniz.

Yeni site açacakların optimizasyona dair üzerinde durması gereken tüm uygulamaları basit birkaç cümleyle özetlemek mümkün olmasa da, bahsedeceğimiz konular işin temelini oluşturmakta ve tabiri caizse bina da bu temel üzerine oturtulmakta. Başarılı olma şansını arttırmak için sitenin yayın hayatına başlayacağı ilk günden itibaren bazı konulara özellikle dikkat etmelisiniz ki, ilerleyen aylarca vereceğiniz emeğin ve harcayacağınız zamanın karşılığını alabilin.

URL Haritanız, Anahtar Kelimeler ve İçeriğiniz Arasındaki Etkileşim

Ziyaretçi kitlenizin ilgi alanlarını belirlemek, dolayısıyla bu internet kullanıcılarının ilgilendiği içeriğe ulaşmak için hangi arama alışkanlıklarına sahip olduğunu belirlemek ilk adım. Domain konusundaki nihai kararınızın arından sitenizin URL haritasını, hedef kitlenizi oluşturan kullanıcıların aramalarda kullandığı anahtar kelimelere endekslemek önceliğiniz olmalı, bu aşamanın ardından hedef anahtar kelimelerinize göre içerik inşasıyla ve sayfa açıklamalarıyla ilgilenmelisiniz. URL, hedef anahtar kelimelerin belirlenmesi, sayfa başlıkları ve açıklamaları olmak üzere bu dört temel unsura dikkat ettiğiniz takdirde ilerleyen süreçte gerçekleştirilecek SEO çalışmalarının etkisini maksimize edebilirsiniz.

Hayata geçirdiğiniz projenizin arama sonuçlarındaki yerini her ay biraz daha yukarı taşımak için hedef anahtar kelimelerinizi belirlemek, bu kelimeler üzerinden dur durak bilmeksizin dışarıdan link almanız anlamına gelmez. Sitenizin URL haritasıyla belirlediğiniz anahtar kelimeler arasında bir etkileşim, uyum olmadığı müddetçe bu gibi dışarıdan alınan linkler boşa kürek çekmenin ötesinden beklediğiniz yararı sağlamayabilir ve hatta sıralama sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Site Haritanızla Uyumlu İçeriğin Niteliği

Anahtar kelimelerinizin geçtiği sayfalar oluşturarak URL haritanızın senkronunu sağlamak ile sayfalarınızın içeriğini hedef anahtar kelimelerinize odaklı, SEO uyumlu içerik haline dönüştürmek biri diğerinden sonra yapılabilecek iki ayrı işlem değil; bir bütün olarak bir arada yürütülmesi gereken optimizasyon çalışmalarıdır. Dolayısıyla sayfaları oluştururken kullanacağınız tüm içeriğin, hedeflenen anahtar kelimeyi odağa alması gerekir. Burada kast ettiğimiz ise kesinlikle sayfada bu kelimelerin kaç defa kullanıldığı değil, bu kelimeleri kullanarak arama yapan internet kullanıcısının neye ulaşmaya çalıştığını anlamak demektir. Zira ilgili anahtar kelimeyle yapılan aramada, seo uyumlu web siteniz üst sıralarda çıksa ve kullanıcı tarafından tıklansa dahi, kazandığınız bu trafik ancak internet kullanıcısı aradığını bulduğu takdirde size kazanç olarak geri dönecektir. Dolayısıyla URL haritanızı oluştururken sayfa içeriğinin niteliğini düşünmeniz ve bunun bir bütün olduğunu anlamanız

ohne-rezeptkaufen.com

, sayfa içeriklerinizin de gerçek anlamda kullanıcı dostu olmasını sağlayacaktır. Tabi içeriğin özgün olması gerektiğinden bahsetmeye bile gerek yok…

Erişilebilirlik ve Hosting

Sayfalarınızın başta Google Arama Motoru olmak üzere tüm arama motorları ve dahası tablet, akıllı telefon gibi tüm cihazlar üzerinden erişilebilir olduğunu test edin. Chrome, Opera, Firefox gibi tarayıcılar üzerinden sayfalarınıza erişen kullanıcıların sitenizi nasıl görüntülediğini bilmelisiniz. Aynı şekilde akıllı telefonlar üzerinden gelen ziyaretçilerin sayfa bileşenlerini eksiksiz, problemsiz ve kolayca görüntülemesi de mobil internet kullanıcıların sayfayı büyütüp küçültmeden, sürekli sağa sola kaydırmadan içeriği rahatça görüntülemesi açısından önemli.

Google hız testiyse sayfalarınızın her yerden aynı hızla görüntülendiğinden emin olmanızı sağlar ki, algoritmanın sayfa görüntüleme hızını genel değerlendirmede bir hayli ciddiye aldığını unutmayın. Burada seçeceğiniz hosting önemi çıkmakta, birkaç liranın hesabını yapmaksızın erişim hızı, kesintisiz servis hizmeti ve şüphesiz güvenlik açısından size “en fazlasını” sunan hosting firmasıyla çalışmanız önerilir.

6 Yorum

 • Kılavuz dedi ki:

  SEO’da en tehlikeli şey bence yeni domain’lere yapılan çalışmalar. Çünkü kişi yeni domain alıyor ve hemen backlink işine başlıyor. Durum böyle olunca sonu hüsran oluyor, bu nedenle ilk aşamalarda bol bol özgün içerikli sayfalar, site içi linklemelerin düzgün olması ve tasarımda kullanılan kod yapısının özgün okutmaya teşvik eden bir yapıda olmasında fayda var. Güzel bir makale olmuş, yeni domain işi gerçekten çok önemli, artık devir sabıt devri.

 • Zülfü Ovalı dedi ki:

  Hosting ve Erişebilirlik konusunda herkese faydalı olması için gayet açık bilgiler vermişsiniz sizi bu yüzden tebrik etmek istiyorum. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim.

 • Hande Dalgıç dedi ki:

  Kendi işim için bir web sitesi açmayı düşünüyordum ve sayenizde yapmam gereken bir çok şeyi öğrenebiliyorum teşekkürler.

 • Barış Kazancı dedi ki:

  Yeni site açacak biri için gerçekten faydalı bilgiler var. Özellikle ziyaretçi stratejisini gayet açık anlatmışlar. İnsanların ilgi alanlarına göre içerik sunmak her zaman kazandırır. Tebrikler.

 • Feyza Durmaz dedi ki:

  Yeni site açacaklar için çok güzel tavsiyeler ve bilgiler vermişsiniz. Eminim bir sürü kişiye faydası dokunmuştur verdiğiniz bilgilerin teşekkürler.

 • Çağlayan Süzer dedi ki:

  Yeni site açacaklar için çok güzel tavsiye niteliğinde bilgiler vermişsiniz. Umarım herkesin işine yarar kendi adıma teşekkür ederim.

Yorum Yapın