Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Sosyal Medyanın Seoya Etkisi

Yazar: 9 Ekim 2012Aralık 25th, 20193 Yorum

Seo uzmanları önceden sosyal medyanın etkili bir seo tekniği olduğunu kabul etmez yada çok az etkisi olduğunu düşünürdü. Ancak bunun artık böyle olmadığını hemen herkes biliyor. Google bile plus faktörünü devreye alıyorsa demek ki işler değişim göstermeye çoktan başlamıştır. Peki arama motorunda sıralamaya etkisi ne derecede. Emin olun ciddi bir etkisi var.

Biraz örneklendirelim ve konunun önemini sizlere daha iyi anlatabilelim istedim. Örneğin Twitter, facebooktan sonra yayına giren girdiği andan sonra kaliteli elitlerin tercihen yanaştıkları en büyüklerden birisi. Özellikle atılan twitlerin (tweet kelimesinden daha çok seviyorum) içinde linklerinizin bulunması ve oradan gelecek hitlerin değeri emin olun kıymetlidir. Verdiğiniz linkin tabiki de yönlenen başlıkla alakalı şeylerden bahsetmesi gerekiyor. Tutupta maç muhabbeti yaptığınız bir tweetin içine avize taşlarının yapılışını anlatan sitenin linki elbet verilmez. Kaliteden ödün vermemek lazım. Hele ki buradan edindiğiniz takipçileriniz hizmet verilen İnternet sayfası içeriğine uygun ise tadından yenmez derim. Bu nitelikli takipçilerin atacağı retweetler çok etkin olacaktır kuşkunuz olmasın.

Yani bir avize imalatı yapan firmanın attığı tweete başka bir avize imalatçısı kişinin attığı tartışma retweetinin kaliteli bir platforma dönüşmesi, çok ciddi bir “seoda elite imaj çalışması” anlamına gelir. Bir tweet ne kadar fazla retweet alırsa otorite o denli yüksek olacaktır.

Facebook içinde aynı şeyleri söyleyebilirim. Günlük 1 milyara varan kullanıcı sayısı ile sosyal paylaşım alanının lideri olan facebooktan paylaştığınız bağlantılara yapılacak yorum sayısı önemli bir seo puanı demektir. Ancak yüksek miktarda beğeni alan bağlantınız düşük mesaja tabi ise ortada bir hata var diyebilirim. İnsanlar bağlantınızı, sayfanızı beğendiklerinde ve bir şeyler yazıp çizdiklerinde onlara karşılık vermelisiniz ki etkili kontak her zaman sizi statü olarak yükseltsin. Sayfanızdaki ne kadar çok paylaşım ve yazışma o kadar hit + saygınlık getirir.

Bir diğer platform olan Youtube. Yıllar önce hizmet verdiğim bir firmada viseo lakabı almıştım. Anahtar kelimelerle ve başlıklarla konuya uygun video yaparak Dailymotion ve Youtube gibi sitelerde paylaşarak hatırı sayılır ziyaretçi aldığım için firmadaki arkadaşlarım bu ismi bana takmışlardı. Video seo yapan ilk kişi bendim o firmada. Emin olun birçok özgün içerikten daha etkili olmuştu o dönemlerde. Son algoritmalar da eskisi kadar etkisi anlık olarak görülmese de web sayfasını çok iyi desteklediğini hizmet verdiğim müşterilerimden hala görebiliyorum. Unutmadan videolar ne kadar beğeni toplarsa o kadar etkilidir.

3 Yorum

  • Sosyal Medya ve SEO kesinlikle ayrı düşünülmemesi gereken iki kavram. Sosyal Medya’da etkinlik olmadan, Sosyal Medya’yı doğru şekilde kullanmadan SEO yapılamaz.

  • Yilmaz dedi ki:

    Teşekkürler, sosyal medyanın SEO ya bukadar etkisi olduğunu düşünememiştim.

  • Derviş Sağlam dedi ki:

    Yazı gayet açıklayıcı olmuş, video ile hit doğru bir stratejidir.Yazar Aydın beye teşekkürler bilgileri için.

Yorum Yapın