Skip to main content

Sepet

Arama Motoru Optimizasyonu

Backlink

Yazar: 10 Ekim 2012Aralık 25th, 2019Yorum Yapılmamış

Backlink, bir web sitesinin bir başka siteden almış olduğu linktir. SEO bir anlamda backlink algoritması üzerine kurulmuştur. Arama motorlarının mantığı şudur, bir web sitesi ne kadar çok web sitesinden backlink almışsa o kadar önemlidir.

Backlinkler sayesinde kelime bazlı seo yapılabilir. Hedef kelime belirlenir ve hedef kelimeye uygun sayfa on page seo kurallarına uygun oluşturulur. Sonrasında ise sayfa backlinkler ile güçlendirilmeye başlanır.

Backlink hem bireysel çalışmalar ile hem de doğal yollar ile edinilebilir. Bireysel olarak, bloglara, forumlara konular açıp, yazdığınız yazılar içerisinden sayfanıza link çıkışı yaparak çalışabilirsiniz.

Doğal yollardan backlink almak içinse, ki en güzeli de budur. Kaliteli içerik üretmelisiniz, kaliteli işler ortaya koymanız gerekir. Eğer herkesin beğendiği, takip ettiği bir sayfa oluşturabiliyorsanız, hiçbir çalışma yapmasınız bile insanlar sizin web sayfanızı diğer web sitelerinde paylaşacak ve sayfanızdan bahsedeceklerdir. Bu durum siz ne kadar çalışırsanız çalışın, sizin yaptığınız her çalışmadan daha önemli ve değerlidir.

Backlink sisteminde özel algoritmalar vardır. Her aldığınız backlink size muhakkak fayda sağlayacak diye bir kaide yoktur. Backlink aldığınız web sitesinin de kaliteli ve özgün içerik üreten bir yer olması son derece önemlidir.

[box type=event]Backlink sistemini iyi anlayabilmek için, Backlink Algoritmaları adlı konumuza göz atmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda sayfada SEOmoz’un eski çalışanlarından Cyrus Shepard’ın hazırladığı bir videoyu da Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. [/box]

Yorum Yapın